Kalifornijskim oblastem je očitno postalo jasno, da bi se z legalizacijo in obdavčitvijo marihuane v blagajno lahko steklo kar nekaj denarja, zato so se odločile o tem razpisati referendum. Vendar pa se je, bolj ali manj pričakovano, zapletlo. Ameriški pravosodni minister Eric Holder je namreč zagotovil, da bodo zvezne oblasti kljub morebitni spremembi kalifornijske zakonodaje še naprej zakonsko preganjale posameznike zaradi posedovanja in prodaje te opojne substance.
Administracija predsednika Baracka Obame močno nasprotuje predlogu 19, je v ostrem pismu nekdanjemu vodstvu agencije za boj proti mamilom (Drug Enforcement Agency, DEA) zapisal Holder. S tem je odgovoril na njihovo pismo, v katerem so izražali “globoko zaskrbljenost” glede morebitnega ukrepa.
Uporaba marihuane v medicinske namene je sicer v Kaliforniji dovoljena že od leta 1996, predlog 19 pa predvideva, da bi okrožja in občine lahko izdala dovoljenja za gojenje, transport in prodajo marihuane. Ta bi bila seveda tudi obdavčena, enako kot tobak in alkohol.
“To bi močno zapletlo trud agencije za boj proti mamilom in škodovalo našim državljanom,” je še zapisal Holder in dodal, da bodo tudi v prihodnje aktivno delovali na področju preganjanja posameznikov in organizacij, ki posedujejo, pridelujejo ali distribuirajo marihuano, “četudi bodo takšne aktivnosti na podlagi državnih zakonov dovoljene”.
Holder je zaskrbljen, da bi takšna sprememba zakonodaje oblastem zvezala roke pri preganjanju kriminalcev, ki pogosto skupaj z marihuano prekupčujejo tudi s kokainom in drugimi drogami.
Takšno ostro pismo je sicer popolnoma v nasprotju z veliko 'mehkejšimi' stališči, ki jih je izražala Obamova administracija pred letom dni. Takrat je predsednik namreč dejal, da zvezni tožilci ne bodo več preganjali bolnikov, ki uporabljajo marihuano v medicinske namene, kot tudi ne dispanzerjev, ki jo razdeljujejo. Seveda je pri tem mislil zgolj na tiste zvezne države, v katerih je takšna uporaba z državnimi zakoni dovoljena.
Kaj se bo zares zgodilo v Kaliforniji, še ni jasno in očitno bo treba počakati na referendum, ki bo 2. novembra. Po zadnjih javnomnenjskih raziskavah so prebivalci malo bolj naklonjeni trenutni zakonodaji, vendar pa bo rezultat verjetno zelo izenačen. Če bodo izglasovali spremembo, bo Kalifornija postala prva zvezna država, v kateri bodo starejši od 21 let lahko imeti unčo (približno 28 gramov) ali manj marihuane za lastno uporabo, dovoljeno pa bo tudi gojiti določeno število teh rastlin. Prodaja sprva ne bi bila dovoljena, bi pa mesta in okrožja lahko izdala lastne odločbe, s katerimi bi to dovolila. S tem bi tudi pobirali davke od prodane marihuane.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.