Tujina

'ICJ je našel eleganten izhod'

Priština/Haag, 23. 07. 2010 21.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Strokovnjaki opozarjajo, da je mnenje ICJ o Kosovu namenoma omejeno zgolj na specifične okoliščine primera Kosova in zato ne daje pravice drugim manjšinam do razglasitve njihove neodvisnosti.

Naj poda mnenje o skladnosti razglasitve neodvisnosti Kosova z mednarodnim pravom, je ICJ oktobra 2008 naložila Generalna skupščina ZN, ki jo je k temu pozvala Srbija. Sodišče je uvodoma ugotovilo, da je pristojno, da poda svoje mnenje o zakonitosti razglasitve neodvisnosti Kosova, kar pa ne pomeni, da se bo sodišče ukvarjalo s političnimi implikacijami.

Svoje mnenje je sodišče sprejelo z desetimi glasovi proti štirim, eden od sodnikov pa je imel ločeno mnenje, saj je ocenil, da so se njegovi kolegi zmotili in je bila razglasitev neodvisnosti Kosova "nezakonita in neveljavna".

Kosovski parlament se je danes v Prištini sestal na slovesni seji po četrtkovi objavi mnenja Meddržavnega sodišča (ICJ), da razglasitev neodvisnosti Kosova ni predstavljala kršitve načel mednarodnega prava. 

"Mednarodno sodišče je z visoko profesionalnostjo in nepristransko potrdilo, da se je v primeru razglasitve kosovske neodvisnosti upoštevalo mednarodno pravo in s tem zapečatilo legitimnost volje, ki so jo izrazili državljani Kosova, in njihove pravice do samoodločbe," je na zasedanju izjavil predsednik kosovskega parlamenta Jakup Krasniqi.

Kosovski poslanci sicer po objavljenem mnenju ICJ pričakujejo, da bo Kosovo priznalo večje število držav, saj dvomov v legalnost razglasitve neodvisnosti ni več. Kosovski zunanji minister Skender Hyseni je danes povedal, da je že pripravil 120 pisemskih prošenj različnim državam, naj priznajo kosovsko samostojnost.

Branje mnenja o Kosovu
Branje mnenja o Kosovu FOTO: Reuters

Srbski premier Mirko Cvetković je medtem v Beogradu napovedal, da bo Srbija Generalni skupščini Združenih narodov predložila resolucijo o reševanju kosovskega vprašanja na način, ki bo sprejemljiv za obe strani. "Ostajamo privrženi dosedanji politiki ohranjanja suverenosti in ozemeljske celovitosti ob izkoriščanju vseh diplomatskih in političnih sredstev, ki so na razpolago suverenim državam članicam ZN," je na novinarski konferenci v Beogradu povedal Cvetković.

Romunija in Španija vztrajata pri nepriznavanju Kosova

Dve od petih članic EU, ki niso priznale neodvisnosti Kosova sta sporočili, da se njuno stališče ni spremenilo in da samostojnega Kosova ne bosta priznali.

Romunsko zunanje ministrstvo je tako ponovilo, da Romunija ne priznava samostojnosti Kosova in tega stališča ne bo spremenila. V Bukarešti so obenem pozvali k obnovitvi dialoga med Prištino in Beogradom za iskanje rešitve, ki bi bila sprejemljiva za obe strani in bi prispevala k stabilnosti v regiji.

Tudi španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos je v današnjem pogovoru za britanski BBC povedal, da se stališče Madrida o nepriznavanju neodvisnosti Kosova ni na noben način spremenilo. Kot je še menil, se je s četrtkovo objavo mnenja ICJ odprla nova faza v reševanju kosovskega vprašanja, zasnovana na dialogu s Srbijo.

Azerbajdžansko zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da je Azerbajdžan priznaval in priznava ozemeljsko celovitost Srbije ter vztraja na tem stališču. Po oceni tiskovnega predstavnika ministrstva se mnenje ICJ nanaša zgolj na kosovsko vprašanje – konflikt na Kosovu je za Baku edinstven, tako kot so tudi vsi ostali konflikti, in ne obstaja ena metoda za njihovo reševanje. Glede spora o Gorskem Karabahu – območju v Azerbajdžanu, ki so ga v 90. letih 20. stoletja zasedli etnični Armenci – je dejal, da se ta rešuje v okviru Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in da se bodo ti pogovori nadaljevali.

Odzvali sta se tudi Hrvaška in Makedonija

Na četrtkovo težko pričakovano mnenje ICJ so se danes odzvali tudi na Hrvaškem in v Makedoniji, ki sta neodvisno Kosovo priznali.

Hrvaški predsednik Ivo Josipović je v kratkem sporočilu za javnost na svoji spletni strani izrazil željo, da se bosta Beograd in Priština sedaj obrnila h konstruktivnem dialogu in sodelovanju. Obenem je izrazil prepričanje, da leži rešitev vseh odprtih vprašanj med državami v regiji v pripadnosti teh držav Evropski uniji.

Makedonsko zunanje ministrstvo pa je v sporočilu za javnost ocenilo, da mnenje sodišča v Haagu potrjuje zakonitost politike Skopja glede priznanja Kosova. V Skopju tudi verjamejo, da mnenje sodišča predstavlja dobro osnovo za razvoj dobrososedskih odnosov in regionalnega sodelovanja.

Strokovnjaki: Mnenje ICJ o Kosovu ni pravni precedens

Spremljanje odločitve o Kosovu
Spremljanje odločitve o Kosovu FOTO: Reuters

Separatistične skupine, ki bi jih utegnilo opogumiti objavljeno mnenje ICJ o Kosovu, bodo ugotovile, da to mnenje ne predstavlja nikakršnega pravnega precedensa in ne odpira neke nove poti, ki bi ji lahko sledili v svojem boju za neodvisnost, ocenjujejo nizozemski strokovnjaki.

Pravno nezavezujoče mnenje ICJ, da razglasitev neodvisnosti Kosova ni bila v nasprotju z mednarodnim pravom, je po mnenju analitikov namenoma omejeno zgolj na specifične okoliščine primera Kosova in zato ne daje pravice drugim manjšinam do razglasitve njihove neodvisnosti.

Po besedah pravnega strokovnjaka z univerze v nizozemskem Tilburgu Willema van Genugtena, je mnenje ICJ za manjšinske skupine, ki razmišljajo o odcepitvi, koristno le na prvi pogled, medtem ko jim s pravnega vidika prav nič ne pomaga. "Svetovalno mnenje je omejeno na Kosovo v bolj ali manj vseh členih in sodišče se izogiba kakršnim koli posledicam za druge manjšinske skupine," je še dejal.

ICJ je ugotovil, da mednarodno pravo ne prepoveduje deklaracij o neodvisnosti, obenem pa ni rekel, da so enostranske razglasitve neodvisnosti legalne. "Sodišče je našlo eleganten izhod, tako da ni ustvarilo precedensa," meni Jean D'Aspremont, strokovnjak za mednarodno pravo na amsterdamski univerzi. "V pravnem smislu svetovalno mnenje ne pomaga manjšinskim skupinam, saj jim ne daje nobene pravice," je dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DeadBull
24. 07. 2010 10.48
Lahko oni govorijo kar hočejo. To je precendens. Dopovej ti to ljudem v kakšni secesionističnih pokrajinah. Tudi če nihče ne prizna države, ki se odcepi dobimo več nefunkcionalnih držav v EU. Tako da bye bye EU....
vzhod
24. 07. 2010 10.41
pol pa se pojavi eno vprasanje...albanci na kosovu imajo pravico da se odcepijo od srbije ker so tam (umetno postali ) vecina, srbi ki pa so vecina na severnem delu kosova pa se nesmejo odcepiti od kosova ? hehe
ninja.subvert
24. 07. 2010 10.20
zahtevamo avtonomno primorsko - dovolj nam je ljubljanskega centralizma ! saj mednarodno sodišče je na naši strani
Mile Marinkovi?
24. 07. 2010 08.35
Dejstvo je, da mednarodne organizacije ta hip ne delujejo ali bolje rečeno pravni vidik njihovega obstoja je zelo sporen in hkrati naklonjen določeni struji. Zato menim ,da zanašanje na mednarodno okolje ni vedno dobra rešitev. Kdaj bi mi dobili recimo toliko denarja kot ga je Grčija.
DeadBull
24. 07. 2010 01.59
Arsenal2 O pa so bili še kako sposobni. Ampak NATO je ta, ki je stvari postavil po svoje. Brez skrbi počasi, čez nekaj let se jih bojo američani naveličali tako kot so se naveličali Iraka in Afganistana, potem so pa svoje zaveznike napadli in so tam še danes, no v tem primeru jim bodo Srbi naredili uslugo in bojo oni poskrbeli za to.....
AlternativeFacts
24. 07. 2010 00.20
Ja pač jim je všeč sladoljed in ljimunjad.
mjolnir
23. 07. 2010 23.37
Prečudovito!!!!! Pokazali so TOČNO KOLIKO VELJAJO!! Namreč, bolj očitni ne morejo biti, podali so neko mnenje v slogu Dimsijevega stališča do napada na Irak- "strinjamo se z Američani a tudi nemško stališče nam ni tuje", in na tem bo tudi ostalo, Rusija in Kitajska ne bosta spremenili mnjenja, Španija in Romunija očitno tud ne, dvomim da bo Hrlčija ali Slovaška.... skratka tam smo kjer smo bili, s to izjemo da je to "sodišče" dokazalo da je mednarodno "pravo" poniknilo še globlje kot smo mislili. Morali so tako storiti, kajti če bi deklaracijo označili za nelegalno. bvi prišlo do domino učinka, tako so se elegantno izmuznili..... ampak njihov "poseben primer" je ravno tolk veljaven kot kosovska deklaracija neodvisnosti, tam kjer bo separatizem šel svojo pot, tega nobeno besedičenje ne bo ustavilo.....bodo pač dodali še kup "izjem". Tega klar se je začelo 2008 NE MOREJO ustaviti!
tali?ni tom
23. 07. 2010 22.02
SEDAJ SE VIDI KAKO POŠTENO JE SODIŠČE V HAGGU ! kup pajacev vleče denar in mlati prazno slamo tako da je pogodu msralcem zahoda
Hanzan
23. 07. 2010 22.01
ne dajam več komentarjev ker jih brišete
tali?ni tom
23. 07. 2010 21.57
zakaj ne ??? so druge manjšine manjvredne ko kosovcarji??? pa saj nobena manjšina ni tako kriminalna kot kosovci , pa tud nobena ne dela takega KAŽINA PA SE NE SME ODCEPIT!? KJE PA JE TLE DEMOKRACIJA MADONA? kaj nismo vsi ljudje, kaj niso škoti ljudje pa baski pa kaj vem kdo apači v zdA??? tukaj se jasno vidi kako je pokvarjena demokracija ki je demokratična samo tam kjer je v interesu velesilam drugje pa ne ! zakaj se že vojskujejo v afganistanu in iraku ?????????? za ljudi ?? ne za nafto v iraku in kadmij v afganistanu pokvarjenci pokvarjeni naša vlada pa ŠE POMAGA TAKI " PRAVICI"
aders
23. 07. 2010 21.49
kaj pa je pravni presedan? mogoče precedens?