Slovenski premier Borut Pahor je ob aretaciji najbolj razvpitega haaškega obtoženca Ratka Mladića čestital srbskim oblastem in srbskemu predsedniku Borisu Tadiću. Pahor je na novinarski konferenci še dejal, da se zdi, "da je pravica zamujala, a je na koncu prišla". "Obtožencu za vojne zločine bo sojeno v Haagu in roka pravice bo dosegla tiste, ki so za seboj pustili veliko zla," je dejal Pahor. Njegova aretacija lahko pomeni korak k spravi, je dodal.
"Mojemu dragemu prijatelju Tadiću in Srbiji izrekam iskrene čestitke ob prijetju velikega zla, ki je jugovzhodno Evropo prizadelo v 90. letih," je še dejal. ''Na ta zelo pomemben dan, ki lahko pomeni korak k spravi na tem občutljivem delu starega kontinenta, čestitam vsem, ki so kakor koli prispevali k njegovi aretaciji in verjamem, da bo po sojenju pravici zadoščeno.''
Kot so kasneje sporočili iz Pahorjevega kabineta, je po novinarski konferenci opravil tudi daljši telefonski razgovor s Tadićem, v katerem mu je še osebno čestital. Ob tej priložnosti sta državnika spregovorila tudi o nadaljnjem dobrem sodelovanju med Slovenijo in Srbijo.
Türk: Vsi zločinci bodo morali odgovarjati za svoje zločine
Zadovoljstvo ob aretaciji Mladića je izrazil tudi predsednik Danilo Türk. Ob tem je izpostavil, da je nasilje nad ljudmi brez zaščite in brez moči za samoobrambo hudo zlo in velik zločin. Poudaril je, da bodo morali vsi zločinci odgovarjati za svoje zločine, saj je to edina pot k pravici, človeškemu dostojanstvu in trajnemu miru. Obenem je opozoril, da je veliko preveč tistih, ki se še vedno izmikajo roki pravice.
Predsednik Türk je izrazil prepričanje, da je Srbija s tem dejanjem odpravila eno od najpomembnejših ovir v procesu približevanja Evropski uniji. Ob tem je vnovič izrazil pripravljenost Slovenije, da v okviru svojih možnosti pomaga Srbiji v procesu približevanja EU.
Kacin: Dobro, da so ga prijeli Srbi
Jelko Kacin je za oddajo 24UR OB ENIH povedal, da je aretacija Mladića pomemben korak za Srbijo. Kot je dejal, je pomembno to, da so Mladića aretirale srbske sile in ga bodo izročile Haagu. Za Srbijo bi bilo namreč zelo neugodno, če bi Mladića na njihovem ozemlju aretirale tuje vojaške sile. Kacin je še povedal, da so Mladića aretirali morebiti tudi zato, ker je nizozemski zunanji minister dal jasno vedeti, da ne bodo podprli pridobitve statusa države kandidatke brez Mladića v Haagu. ''Prva vest o tem se je pojavila v hrvaških medijih, kar govori tudi o tem, kako Srbija deluje ali ne deluje,'' je še dejal.
MZZ: Aretacija je izjemnega pomena
Ministrstvo za zunanje zadeve je z velikim zanimanjem spremljalo prihajanje novic, da je Srbiji po 16 letih, od kar je bila vložena haaška obtožnica, uspelo izpolniti še eno izmed zadnjih obveznosti do Mednarodnega kazenskega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo v Haagu, so sporočili iz MZZ.
''Aretacija Ratka Mladića, nekdanjega poveljnika vojske Republike Srbske, obtoženega genocida v BiH, je izjemnega pomena; njegova izročitev haaškemu sodišču bo predstavljala pomemben prispevek k popravi krivic, ki so bile storjene nedolžnemu prebivalstvu. Ministrstvo za zunanje zadeve ob tej priložnosti ponavlja, da so aretacije in kaznovanje vseh obtoženih za vojne zločine na področju Zahodnega Balkana ključnega pomena za proces pomiritve in sprave v celotni regiji,'' so sporočili.
Ministrstvo za zunanje zadeve je ob tej priložnosti poudarilo tudi pomen aretacije v smislu implementacije zahtev in zavez Srbije, povezanih z napredkom na poti v Evropsko unijo. ''Gre za izpolnitev izjemno pomembne zahteve. Verjamemo, da bo ta korak ob ustrezni dinamiki izpolnjevanja reform na ostalih področjih pomembno prispeval k temu, da bo konec leta Srbija trdno umeščena korak bližje članstvu v Evropski uniji.''
''Izjemno sem zadovoljna, da je pravici zadoščeno. In čeprav se je aretacija, ki je terjala tisoče strtih src in prelomljenih življenj, zgodila16 let prepozno, mi je v zadovoljstvo pozdraviti prijetje vojnega zločinca Ratka Mladića. Sodelovanje Srbije s haaškim sodiščem in evropskimi institucijami tako prehaja v novo obdobje, ki bo, upam, dalo državi svež zagon in ljudem energijo za nove začetke,'' je dejala evropska poslanka Tanja Fajon (S&D/SD), ki se danes mudi v Beogradu.
'Najpomembnejša vest za vso Evropo'
Aretacija Ratka Mladića je po oceni nekdanjega slovenskega veleposlanika v Beogradu, mednarodnega svetovalca za JV Evropo in Zahodni Balkan Boruta Šukljeta najpomembnejša vest, ne samo za Zahodni Balkan, ampak za vso Evropo. Je pika na i za politično in gospodarsko stabilizacijo celotne regije.
Ob tem je Šuklje opozoril, da je z Mladićevo aretacijo srbski predsednik Tadić potrdil svoj politični program in politični program Srbije, da je njihov cilj polnopravno članstvo v Evropski uniji. Današnja aretacija Mladića je po njegovem najpomembnejša vest ne samo za Balkan, ampak za vso Evropo, saj to pomeni, da se bodo evropski procesi v JV Evropi zelo hitro nadaljevali in da je Srbija pred vstopom v EU.
Kot tretje je Šuklje poudaril, da so sedaj odprti novi kanali gospodarskega sodelovanja med EU in državami JV Evrope ter za investicije, ki jih lahko EU ponudi Zahodnemu Balkanu in JV Evropi.
Na vprašanje, ali bo Mladićeva aretacija pozitivno vplivala tudi na pogovore med Beogradom in Prištino, je Šuklje odgovoril, da "definitivno" in ocenil, da je to zelo okrepilo pozicije srbskih pogajalcev. Kot je še dejal, je srbski predsednik s tem, da je svojega odposlanca in vodjo srbskih pogajalcev Borislava Stefanovića pred dobrim tednom dni postal v Prištino na pogovore, pokazal, da s pogovori med Beogradom in Prištino misli resno.
Preberite tudi: Kako je srbski predsednik Tadić sporočil novico o aretaciji Mladića in kdo sploh je Mladič.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.