Onkologi v praški univerzitetni bolnišnici so pregledali petletnega Ashyo Kinga, ki je pred mesecem dni prestal operacijo tumorja na možganih v eni od britanskih bolnišnic, kjer so mu napovedali le še nekaj mesecev življenja, in sporočili optimistično napoved, da ima deček 70 odstotkov možnosti, da preživi.
Dečkova starša sta petletnega Ashyo brez dovoljenja zdravnikov odpeljala iz bolnišnice v Španijo, da bi tam prodala svoj vikend in s tem nabrala dovolj denarja za protonsko terapijo, s katero bi poskušali ozdraviti dečka na privatni kliniki v Pragi. Bolnišnica je zoper starša sprožila pregon, starša pa so španski policisti po prihodu v Malago aretirali. Po treh dneh v zaporu, so ju izpustili, ker je bolnišnica umaknila zahtevo za pregon, po posredovanju britanskih oblasti, pa staršema nudijo tudi zdravniško svetovanje. Britanski zdravniki so namreč omilili svoje mnenje in se strinjali, da se dečka napoti na protonsko terapijo v Prago.
Britanski zdravniki s podobnimi napovedmi, le da bi bile posledice za dečka hujše
Britanski zdravniki so zanikali trditve dečkovega očeta Bretta Kinga, ki je medijem po izpustitvi iz zapora dejal, da so se za beg odločili, ker se nikakor niso strinjali z načrtovanim zdravljenjem Ashye v britanski bolnišnici, saj so bili zdravniki zelo negativni in so nameravali dečka obsevati po klasični metodi, ki bi Ashyo spremenila v "rastlino". "Zavračamo trditve, da smo s svojim zdravljenjem ubijali Ashyo," je dejal Peter Wilson, pediater v splošni bolnišnici v Southamptonu. Zdravniki, ki so zdravili Ashyo so dejali, da ima Ashya po obsevanju 70 do 80 odstotkov možnosti, da preživi. Seveda pa bi obsevanje prizadelo tudi preostalo zdravo možgansko tkivo.
Protonska terapija primernejša za malega Ashyo
Tako je Ashya z mamo in očetom v ponedeljek iz Malage odletel v Prago, kjer so dečka v tamkajšnji univerzitetni bolnišnici Motol pregledali in sporočili, da bo Ashya protonsko terapijo začel naslednji teden. Prav zaradi te terapije ima Ashya sedaj 70 odstotkov možnosti, da preživi. Po mnenju vodje praške hematologije in onkologije Jana Staryja, deček namreč potrebuje zelo intenzivno obsevanje, protonska terapija pa nudi prav to. V centru za protonsko terapijo bodo, v primerjavi s klasičnim obsevanjem, dečku omogočili bistveno večje količine obsevanja mesta tumorja, ne da bi pri tem poškodovali zdravo okoliško tkivo.
Protonska terapija bo trajala šest tednov, stala pa bo 84.000 dolarjev oziroma dobrih 65.000 evrov. V ZDA bi takšna terapija stala 108.000 evrov, so sporočili iz praškega centra za protonsko terapijo. Dečkova starša sta sporočila, da bosta prispevala sredstva, ki jih bosta dobila s prodajo vikenda v Španiji, prav tako so številni dobrodušni ljudje na poseben humanitarni račun prispevali sredstva za dečkovo terapijo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.