Izsekavanje amazonskega pragozda se je zadnja tri leta upočasnjevalo, letos pa se je trend obrnil. Ugotovitve so alarmantne – krči se trikrat hitreje kot lani, avgusta so posekali dvakrat tolikšno območje kot julija.
Samo prejšnji mesec so uničili 760 kvadratnih kilometrov veliko območje, v istem obdobju lani pa 230 kvadratnih kilometrov, je objavil inštitut za vesoljske raziskave, ki primerjave dela na podlagi satelitskih posnetkov. A podatki niso popolni, nad dobro četrtino največjega tropskega deževnega gozda na svetu so bili namreč ves mesec gosti oblaki, zato niso mogli ugotoviti, kaj se dogaja spodaj. Opustošenje je najbrž še večje, kot kažejo uradne številke.
Razlogov je več. Okoljevarstvene organizacije na prvo mesto postavljajo rast cen hrane, zaradi česar naj bi poskušali kmetje pridobiti čim več obdelovalnih površin. Brazilski okoljski minister Carlos Minc pa krivi bližajoče se lokalne volitve. "Guvernerji in župani se z izrekanjem kazni na predvečer volitev nočejo zameriti potencialnim volivcem,“ je dejal. Dodal je, da je to že tradicionalen pojav.
Med stotimi najhujšimi vodi vlada
Minc je sestavil tudi seznam stotih posameznikov, podjetij in inštitucij, ki so najbolj odgovorni za najhitrejše izsekavanja po letu 2005. Na prvo mesto je postavil vlado oziroma njeno razvpito agencijo za kolonizacijo in agrarno reformo Incra. Strinja se tudi Greenpeace. Incro so namreč že večkrat obtožili, da drvarskim podjetjem nelegalno prepušča nadzor nad pragozdom in da celo ustanavlja navidezna naselja, da bi lahko upravičila krčenje gozda.
Okoljsko ministrstvo bo tožilo vse, ki so se znašli na seznamu, torej tudi vlado, je napovedal Minc. Predsedenik Incre, ki naj bi bila odgovorna za uničenje 2200 kvadratnih kilometrov pragozda v zadnjih treh letih, pa se namerava pritožiti. Moti ga namreč, da na seznamu ni velikih posestnikov.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.