Priznanje in pojasnilo Savdske Arabije, da je novinar Washington Posta Džamal Hašokdži umrl med pretepom v prostorih savdskega konzulata v Istanbulu, je že sprožilo številne odzive. Vrstijo se predvsem kritike savdskega režima in pozivi h kaznovanju odgovornih za njegovo smrt.
Na potrditev smrti Hašodžija se je med drugim odzval generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. "Generalni sekretar je globoko vznemirjen zaradi potrditve smrti Džamala Hašodžija. Družini in prijateljem gospoda Hašodžija pošilja svoje sožalje," so sporočili iz Guterresovega urada.
Generalni sekretar ZN je poudaril tudi potrebo po takojšnji, temeljiti in transparentni preiskavi okoliščin smrti novinarja ter kaznovanju odgovornih za njegovo smrt.
Novinarji brez meja: Ne smemo jim dati dovoljenja za ubijanje novinarjev
Organizacija Novinarji brez meja (RSF) je na Twitterju pozvala k stopnjevanju pritiska na Riad. Ta mora namreč odgovarjati za smrt Hašodžija in aretacije drugih novinarjev.
"Vsak poskus odprave pritiska na Savdsko Arabijo in sprejema kompromisne politike bi dal dovoljenje za ubijanje kraljestvu, ki novinarje, ki si drznejo preiskovati in sprožati razprave, zapira v zapore, biča in celo ubija," je zapisal. Ob tem je savdske oblasti pozval k izpustitvi zaprtih novinarjev, ki so podvrženi "norim in groznim kaznim".
Z ostro kritiko se je na Twitterju odzvala tudi nekdanja Hašodžijeva urednica pri Washington Postu Karen Attiah, ki je pojasnilo Riada označila za "popolno sranje" in "žaljivo". "Hašokdži ni umrl med pretepom. Hašokdži je bil ubit. Vzeli so mu življenje," je bila ostra.
Ob tem je bila skeptična tudi glede izjave, da savdski prestolonaslednik Mohamed bin Salman o dogodku ni vedel ničesar. "Vpletena je bila njegova desna roka, 15 ljudi je z zasebnimi letali priletelo in vstopilo v konzulat na tuji zemlji, da bi to uredilo," je spomnila. Attiahova je nato novinarje in žvižgače pozvala k iskanju "prave resnice" o smrti svojega kolega.
Hašokdžija, ki je za Washington Post kritično pisal o Savdski Arabiji in Mohamedu bin Salmanu, so nazadnje videli živega 2. oktobra, ko je vstopil v savdski konzulat v Istanbulu. Preiskava turške policije je odkrila, da so ga zasliševali, mučili, ubili in na koncu razkosali.
Savdska Arabija je prvotno vztrajala, da je novinar varno zapustil konzulat, danes zgodaj zjutraj pa je prek državnih medijev priznala, da je Hašokdži mrtev. Državno tožilstvo trdi, da je Hašodži v prostorih savdskega konzulata v Istanbulu umrl med pretepom.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.