Na Poljskem, ki letos skupaj z Ukrajino organizira evropsko prvenstvo v nogometu, se je razvnel oster politični spor. Največja opozicijska stranka je pozvala k bojkotu tekem, ki bodo v okviru evropskega nogometnega prvenstva potekale v Ukrajini. S tem bi po prepričanju vodje največje poljske opozicijske stranke Jaroslawa Kaczynskega na Ukrajino ustvarili močan pritisk, da bi mogoče le začela ubirati drugačno pot v primeru Julije Timošenko. Slednja je v zadnjih dneh dvignila veliko prahu, ko so njeni privrženci objavili fotografije, na katerih so na telesu Timošenkove vidne modrice. Timošenkova trdi, da so modrice posledica grobega ravnanja paznikov v zaporu, kjer prestaja sedemletno zaporno kazen. Timošenkova gladovno stavka, danes pa so jo v zaporu obiskali nemški zdravniki.
Timošenkova sicer trdi, da je njena zaporna kazen politično motivirana, pri tem pa v mednarodni skupnosti uživa podporo. Negativne posledice primera Timošenkove so že vidne na srečanju predsednikov držav Srednje Evrope v Jalti. Svojo udeležbo je odpovedalo že osem predsednikov evropskih držav, med njimi tudi slovenski predsednik republike Danilo Türk.
Vendar pa bi države verjetno največji udarec Ukrajini lahko povzročile ravno z bojkotom evropskega prvenstva v nogometu. Nanj je Ukrajina stavila veliko, saj se je želela predstaviti kot moderna evropska država, v primeru bojkota pa bi se po mnenju analitikov precej osramotila.
Poljski predsednik republike Bronislaw Komorowski sicer meni, da bi bil takšen bojkot neprimeren, saj prvenstvo skupaj z Ukrajino organizira ravno Poljska. Podobno meni tudi poljski premier Donald Tusk, ki je sicer dejal, da je Ukrajino posvaril, da je primer Timošenkove test kredibilnosti za ukrajinske oblasti. Če Ukrajina ne najde neke civilizirane rešitve, bo njen ugled po mnenju Tuska močno okrnjen.
Glede Ukrajine pa niso razdeljeni le poljski politiki, pač pa tudi svetovni. Nemška kanclerka Angela Merkel naj bi že napovedala, da je na tekme nogometnega prvenstva v Ukrajini ne bo, ostro pa je razmere komentiral tudi predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je med drugim dejal, da ravno zaradi Timošenkove obiskov v Ukrajino ne načrtuje. Medtem pa je ruski predsednik Vladimir Putin prepričan, da bi športne dogodke morali ločiti od politike in tako politični spori ne bi smeli imeti vpliva na šport. Bojkota ne podpira. Dogajanje pa budno spremlja tudi evropska nogometna zveza (UEFA), ki naj bi razmišljala, da bi tekmovanje prestavila.
Ukrajinski analitik Ihor Zhdanov sicer meni, da so ti bojkoti prvi koraki k mednarodni izolaciji, vse skupaj pa se bo vleklo, dokler bo Timošenkova v zaporu. Prepričan je, da primer Timošenkove nazorno kaže težave, ki jih ima demokracija v Ukrajini.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.