Tujina

Pozitivni odzivi na iraške volitve

Bagdad, 30. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Mednarodna skupnost je kljub številnim napadom na volišča izrazila zadovoljstvo s potekom volitev, ki se jih je udeležilo okoli 60 odstotkov upravičencev.

Nekateri Iračani so volitve doživeli precej čustveno - preden umrejo, so na vsak način po desetletjih diktature Huseina želeli biti del prvih demokratičnih volitev (Foto: Reuters)
Nekateri Iračani so volitve doživeli precej čustveno - preden umrejo, so na vsak način po desetletjih diktature Huseina želeli biti del prvih demokratičnih volitev (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Po mnenju iraških opazovalcev je bilo na volitvah mogoče zaznati le malo prevar.

Iraška volilna komisija je po zaprtju volišč popravila podatek o volilni udeležbi na iraških volitvah, za katere je sprva sporočila okoli 72-odsotno volilno udeležbo. Po besedah tiskovnega predstavnika komisije Farida Ajarja so prvi podatki predstavljali zgolj oceno in ugibanje, najverjetneje pa je na voliščih svoje glasove oddalo okoli osem milijonov volilnih upravičencev oziroma okoli 60 odstotkov.

Iz iraške province Sulejmanija na severu države so poročali o množični udeležbi Kurdov in "zgodovinskem dnevu" za Kurdistan. Tudi pred volišči v Basri se je zbrala množica volivcev, ki so želeli oddati svoje glasove. Tiskovni predstavnik iraške volilne komisije je sporočil, da niso odprli volišč na območjih južno od Bagdada. Gre za območje krajev Latifija, Mahmudija in Jusufija, znano kot trikotnik smrti, kjer so volivcem dovolili, da so glasovali na najbližjih voliščih.

Volilna udeležba sunitskih volivcev je bila nad pričakovanji, je povedal Vodja Zveze neodvisnih demokratov Adnan Pačač, čeprav je bila v Mosulu nižja, kot so pričakovali. "Nimamo še natančnih podatkov o volitvah v štirih provincah: Bagdad, Ninive, Salahedin in Al Anbar, vendar je ta po prvih ocenah presegla pričakovanja oblasti v Bagdadu," je povedal Pačači, potem ko je oddal svoj glas v taki imenovani zeleni coni iraške prestolnice.

Kurdinja oddaja svoj glas (Foto: Reuters)
Kurdinja oddaja svoj glas (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Iraške volitve so vzpodbudile pozitivne odzive v Iraku in tujini.

Tudi v tujini visoka volilna udeležba

Iraški državljani na tujem so volili po pošti že od petka. Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je sporočila, da je v petek in soboto predčasno glasovalo 65,9 odstotka Iračanov, ki živijo v tujini.

Po podatkih IOM se je v 14 državah za volitve registriralo okoli 280.000 Iračanov, od katerih jih je svoje glasove oddalo 186.619. Najvišjo, 72,9 odstotno, volilno udeležbo so zabeležili v Jordaniji, v Združenih arabskih Emiratih je bila udeležba 71,9 odstotna, na Švedskem pa 71,7 odsotna, medtem ko je bila najnižja, 51,2 odstotna, volilna udeležba v Veliki Britaniji.

Malo prevar in kršitev

Iraška nevladna organizacija Ein, ki je s približno 10.000 opazovalci spremljala volitve, je tik pred zaprtjem voliščem zagotovila, da so bile volitve v znamenju le manjših prevar. Po ocenah organizacije so volitve potekale odlično, z izjemo nekaj manjših kršitev in prevar.

Tiskovni predstavnik organizacije Nažm al Rubaj ni govoril o napadih na več volišč na območju Bagdada, omenil pa je zamudo pri njihovem odprtju. Al Rubaj je dodal, da je v kurdski provinci Sulejmanija prišlo do nekaj težav na dveh voliščih, kjer predstavniki iraške volilnem komisije njihovim opazovalcem niso dovolili vstopa, vendar so to težavo hitro rešili.

Svetovalec ZN za iraške volitve Carlos Valenzuela je potek volitev označil za ohrabrujočega in dodal, da je iraška volilna komisija opravila izvrstno delo. V nekaterih krajih je sicer prišlo do logističnih težav, saj so nekatere volilne komisije s severa Iraka poročale, da vse do odprtja volišč niso dobile glasovnic.

Iračan nosi invalidnega na hrbtu, da bo ta lahko oddal svoj glas (Foto: Reuters)
Iračan nosi invalidnega na hrbtu, da bo ta lahko oddal svoj glas (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Prve svobodne volitve v več kot pol stoletja

V Iraku so se ob 15. uri po srednjeevropskem času zaprla volišča, na katerih so lahko Iračani od 5. ure po srednjeevropskem času oddali svoje glasove na prvih svobodnih volitvah po padcu režima Sadama Huseina.

Volilnii upravičenci so sicer volili 275 predstavnikov prehodne narodne skupščine, ki bo morala do konca leta sestaviti novo ustavo in pripraviti vse potrebno za prve redne parlamentarne volitve. Prav tako so iz svojih vrst volili predsednika države in dva njegova namestnika. Tričlansko predsedstvo bo nato iz vrst poslancev izbralo kandidata za premiera, ki mu mora nato skupščina izglasovati zaupnico. Volili so tudi regionalne svete v 18 provincah, v treh kurdskih provincah na severu države pa še regionalni parlament.

Ameriški vojak kaže Iračanki, kje je volišče (Foto: Reuters)
Ameriški vojak kaže Iračanki, kje je volišče (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Kot je sporočila volilna komisija, bodo končni izidi znani čez deset dni, začasni pa šest ali sedem dni po volitvah, nekateri tuji opazovalci pa menijo, da bi lahko do razglasitve zmagovalcev preteklo več tednov.

Na volitvah je sicer kandidiralo skupaj 110 strank in volilnih list, kandidatov, tudi neodvisnih, pa je bilo skoraj 7700. Med njimi je bilo v skladu s temeljnim zakonom, ki so ga sprejeli po padcu Huseinovega režima in ki zdaj nadomešča ustavo, tretjina žensk.

Začasni predsednik je že zgodaj oddal svoj glas

Med prvimi, ki so zjutraj pohiteli in oddali svoj glas je bil začasni iraški predsednik Gazi al Javer, ki je volil v volilnem središču sredi močno zavarovane Zelene cone, kjer je v soboto prišlo do raketnega napada na ameriško veleposlaništvo, v katerem sta umrli dve osebi, šest pa jih je bilo ranjenih. Koalicijske sile so kasneje ujele sedem osumljencev za napad, ki jih je odkrila kamera ameriškega brezpilotnega letala.

Iraške volivce je ščitilo okrog 300.000 ameriških, iraških in tujih vojakov.

Začasni iraški predsednik je po manjših težavah pri potiskanju glasovnice skozi odprtino volilne skrinjice dejal, da je ponosen in srečen.

Bush: Iračani zavrnili nedemokratično ideologijo teroristov

Ameriški predsednik George Bush je v izjavi za javnost iraške volitve označil za pomemben uspeh in menil, da so Iračani na volitvah zavrnili nedemokratično ideologijo teroristov. "Iračani so danes govorili svetu in svet je slišal njihov glas, ki je prišel iz središča Bližnjega vzhoda," je poudaril Bush in v imenu ameriških državljanov Iračanom čestital "za to veliko in zgodovinsko dejanje."

Volitve v Iraku je pozdravil tudi Vatikan, ki upa na mirno prihodnost.

Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je ocenila, da volitve potekajo bolje od pričakovanj, kljub nasprotujočim si podatkom o volilni udeležbi. "Kar tam vidimo, je glas svobode," je dodala Riceova. Po njenih besedah v Iraku ne gre za popolne volitve, vendar pa gre za pozitiven razvoj dogodkov, ki ga nihče ni predvidel, ko je bil pred tremi leti Husein še na oblasti.

Iraški začasni predsednik Gazi al Javer je bil med prvimi, ki je oddal svoj glas (Foto: Reuters)
Iraški začasni predsednik Gazi al Javer je bil med prvimi, ki je oddal svoj glas (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Po besedah generalnega sekretarja ZN Kofija Annana mora svet vzpodbuditi Iračane k sodelovanju na volitvah, ki po njegovih besedah predstavljajo prvi korak na poti k demokraciji. "Vedo, da glasujejo za prihodnost svoje države. Glasujejo za dan, ko bodo vzeli usodo v svoje roke," je še dejal Annan.

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je pohvalil pogum in odločenost iraških volivcev. Pri tem je ocenil, da volitve za Irak predstavljajo pomemben korak naprej. Kljub številnim težavam so volitve napredek na poti do demokratičnega, svobodnega in mirnega Iraka, je še ocenil Solana.

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je izrazil upanje, da bodo volitve privedle do ponovne vzpostavitve miru in stabilnosti v Iraku. Generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer je zapisal, da bi iraške volitve morale predstavljati temelje za svetlejšo prihodnost države, iraški zunanji minister Hošiar Zebari pa je volitve v svoji državi označil kot "zgodovinske".

Francija je kot "dobro novico" in "uspeh mednarodne skupnosti" označila visoko udeležbo na volitvah v Iraku. Nemška vlada je medtem volitve v Iraku označila kot "pomembno etapo na poti k izgradnji demokratičnih struktur" v državi. Danski zunanji minister Per Stig Moeller pa je čestital iraškim volivcev, "ki so pogumno pokazali pot demokracije".

Skrajneži so uresničili grožnje

Dva samomorilska napadalca naj bi bila iz Čečenije in Sirije, so sporočili z iraškega notranjega ministrstva.

Nasilje na volilni dan je zahtevalo najmanj 44 smrtnih žrtev, med žrtvami pa naj bi bilo osem samomorilskih napadalcev.

Da bodo volitve očitno zelo nevarne, je pokazal že včerajšnji dan, ko so skrajneži ubili 17 ljudi. Začasni iraški premier Ijad Alavi je po teh napadi Iračane pozval, naj se udeležijo volitev, drugače bodo teroristi zmagali. Čeprav so ameriški vojaki postavili barikade, zaprli meje in letališče, je upornikom že v soboto uspelo napasti več volišč.

Uporniki so napadli že več  objektov (Foto: Reuters)
Uporniki so napadli že več objektov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Tiskovni predstavnik vlade Tair al Nagin je v zvezi z napadi na volišča dejal: 'Izvedli so lahko le napade, ki niso vplivali na izvedbo volitev. Iraške varnostne sile, nacionalna garda in mednarodne koalicijske sile so uspele aretirati številne napadalce.'

Eden najbolj krvavih napadov se je zgodil na zahodu Bagdada, kjer se je pred voliščem razstrelil samomorilski napadalec. Umrli so še trije policisti in civilisti, šest ljudi je bilo ranjenih. V drugem samomorilskem napadu na neko šolo prav tako na zahodu iraške prestolnice so poleg napadalca življenje izgubili še trije ljudje.

V zahodnem Bagdadu se je zgodil še tretji samomorilski napad, kjer so bili pred voliščem ob napadalcu ubiti še policist in dva vojaka. V četrtem samomorilskem napadu na vzhodu mesta se je pred neko šolo razstrelil napadalec, pri tem pa so življenje izgubili še najmanj trije ljudje.

Tri smrtne žrtve, in okoli sedem ranjenih je zahteval napad v bagdadski četrti Sadr City, kjer je bilo pred volišče izstreljenih več granatnih izstrelkov.

V četrti Amel jugozahodno od iraškega glavnega mesta pa sta bili ubiti dve osebi, ko je izstrelek namesto na šolo, kjer je bilo volišče, zadel neko hišo. Policist je bil ubit tudi v napadu na volišče v kraju Kan al Mahavil, 60 kilometrov južno od Bagdada.

V Iraku so bili samomorilci zelo dejavni (Foto: Reuters)
V Iraku so bili samomorilci zelo dejavni (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Skupina jordanskega skrajneža Abuja Musaba al Zarkavija je v sporočilu na spletni strani prevzela odgovornost za najmanj sedem napadov, ki so se zgodili na različnih krajih v Iraku. Skupina, ki je povezana z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida Osame bin Ladna, je pred tem prevzela odgovornost za štiri napade na volišča, med drugim na volišče v četrti Mansur. Kasneje so skrajneži prevzeli odgovornost za vrsto napadov v Mosulu.

Z raketami so skrajneži napadli ameriško ambasado v Zeleni coni v središču Bagdada in ubili dva Američana, štiri osebe pa ranili. V eksploziji mine pa je umrl ameriški vojak.

Severno od Bagdada je strmoglavilo britansko transportno letalo C-130, pri čemer je umrlo več britanskih vojakov, je sporočil britanski premier Tony Blair. Razbitine letala so raztreščene na obsežnem območju. Letalo, ki je bilo na poti iz Bagdada v Balad, je strmoglavilo kakih 40 kilometrov severozahodno od Bagdada.

Eksplodiralo je tudi pred domom iraškega ministra za pravosodje Maleka Dohana al Hasana. V napadu samomorilca, ki se je razstrelil, je bil pri ubit varnostnik, štirje ljudje pa so bili ranjeni.

V bližini kraja Mahuli, 75 kilometrov južno od Bagdada, je odjeknila eksplozija bombe, ki je bila podtaknjena pod nekim avtobusom. Umrlo je najmanj pet ljudi, štirinajst pa je bilo ranjenih.

O nasilju poročajo tudi iz Mosula, kjer je bil v napadu na namestnika tamkajšnjega guvernerja Kasra Gorana ubit njegov varnostnik, eden pa je bil ranjen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20