Za hrvaškimi gasilci je izjemno naporen konec tedna, naporen pa je tudi današnji dan, saj ob obali v Dalmaciji še vedno pustoši več požarov. Medtem ko na več požariščih, kjer je gorelo že konec tedna, še vedno gasijo, so ponoči in danes izbruhnili še novi požari. Trenutno je aktivnih kar 12 požarov. Čez dan je bilo aktiviranih osem letal za gašenje, ki pa trenutno na določenih območjih niso v uporabi, saj je veter spet premočan. Veetr naj bi se predvidoma umiril proti jutru. Pomoč gasilcem prihaja tudi iz notranjosti države, saj so številni gasilci izmučeni (nekateri gasijo že pet dni nepretrgoma), prav tako se jih je nekaj med gašenjem poškodovalo, na teren pa je že odšlo tudi okoli sto vojakov.
Ogenj se je nevarno približal Splitu, ki ga je prekril gost dim
Med Splitom in Omišem je trenutno aktivnih več požarov. Ognjeni zublji so uničili več hiš, nekaj gasilcev je bilo poškodovanih. V kraju Tugare pri Omišu so gasilci bili eno najtežjih bitk z ognjem, požar pa se je od tam začel širiti proti Splitu.
Trenutno močno gori v kraju Žrnovnica, to je najbolj vzhodni del Splita. Veliko prebivalcev je že zapustilo svoje domove. Na to območje je prišlo okoli sto vojakov, ki bodo v pomoč gasilcem, je sporočil obrambni minister Damir Krstičević. Požar trenutno obsega okoli 10 kilometrov dolgo in nekaj kilometrov široko območje in se še naprej širi, veter pa počasi že pojenja, medtem ko naj bi se umiril do jutri zjutraj.
Gasilci naj bi imeli na tem območju velike težave s pomanjkanjem vode in potrebno opremo. Slišati pa je tudi eksplozije, najverjetneje min, piše hrvaški spletni portal Index.
Obrambni minister se je zahvalil vsem lokalnim prebivalcem in gasilcem, ki "delajo vse, da bi razmere ostale pod nadzorom". Po njegovem so razmere pod nadzorom, tudi raketno oporišče v Žrnavnici je na varnem in ni ogroženo. "Verjamem, da je najhuje že za nami," pa je dejal notranji minister Davor Božinović.
Gost dim je že dosegel Split. Na fotografiji pogled na območje požarov iz Splita.
Zvečer je ogenj dosegel tudi splitsko odlagališče odpadkov Karepovac. Ker se oblasti bojijo, da bi se utegnil požar od tam hitro razširiti na bližnje naselje Kamen, so tja poslali vojsko, ki bo poskušala preprečiti širjenje požara.
V kraju Srinjine je požar zajel vsaj eno hišo, med gašenjem se je poškodovalo več gasilcev, ki se z nadčloveškimi močmi borijo z ognjem, ki pa je še vedno izven kontrole. "S čim takšnim se še nismo spopadali," je za hrvaške medije dejal gasilec Toni Jeličić.
Tudi v kraju Sitno Donje je ogenj zajel nekaj hiš, podobno je v kraju Sitno Gornje, kjer so gasilci pred ognjem branili tudi cerkev. Podobno je v Tugaru, kjer pa se je ogenj že umaknil od hiš, vendar se lahko smer vetra še spremeni, je dejal poveljnik gasilcev splitsko-dalmatinske županije Dražen Glavina.
Pod nadzorom je požar v občini Šestanovac v bližini Splita. Gasilci so pred ognjenimi zublji uspeli rešiti hiše v nekaj okoliških vaseh, je poročala hrvaška televizija.
V zgodnjih jutranjih urah je zgorel tudi borov gozd pri kraju Bogomolje na Hvaru, a so gasilci okoli 9. ure sporočili, da jim je uspelo požar omejiti.
Gasilci še vedno gasijo požar, ki je v nedeljo izbruhnil pri Perkoviću v bližini Šibenika. Pomaga jim več letal za gašenje, so potrdili v središču za zaščito in reševanju v Šibeniku. Zaradi požara je bil do 4. ure zjutraj prekinjen železniški promet med Perkovićem in Šibenikom.
Hrvaški premier Andrej Plenković je nocoj dejal, da si vsi prizadevajo omejiti škodo zaradi požarov v Dalmaciji, se zahvalil gasilcem za požrtvovalnost ter dejal, da bo Hrvaška, če bo treba, izkoristila evropske mehanizme za zaščito pred požari.
Gori tudi drugod v soseščini
Velik požar je zajel tudi črnogorski polotok Luštica, ki se nahaja na vstopu v Kotorski zaliv. Požar se je razširil v gostem borovem gozdu, plameni pa dosegajo višino do 30 metrov, zaradi česar je mogoče zgolj gašenje iz zraka. Pristojne oblasti so danes med peto in osmo uro zjutraj izvedle evakuacijo prebivalcev. Okoli 300 ljudi so preko morja odpeljali na varno, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Črna gora je zaradi požarov na obali za pomoč zaprosila Bruselj. Prošnjo so poslali preko mehanizma EU za civilno zaščito.
V Bosni in Hercegovini gasilci poskušajo zajeziti požara, ki sta se razširila na jugu države, v bližini Mostarja in mesta Trebinje.
V Italiji se s požari ukvarja tudi politika
V Italiji se tudi danes borijo z obsežnimi požari. Danes je med drugim zagorel borov gozd pri kraju Castelfusano, "zelena pljuča" prestolnice Rim. Evakuirati so morali več družin in zaradi gostega dima zapreti glavno cestno povezavo Rima z morjem. O požarih poročajo tudi iz Toskane in okolice Neaplja. V Salernu pa so prijeli domnevnega požigalca.
Pri Neaplju gori na griču Posillipo, kjer je rezidenčna četrt mesta. Po navedbah italijanskih medijev, ki jih povzema avstrijska tiskovna agencija APA, je požar na območju dolg okoli 500 metrov.
V kraju Acropoli blizu Salerna v Kampanji na jugu Italije je moralo zaradi požarov domove zapustiti več deset ljudi, ker so se ognjeni zublji preveč približali hišam. V kraju Cappaccio Paestum so evakuirali tudi nekaj turistov. V Salernu pa so aretirali 24-letnika, ki je domnevno podtaknil požare.
Hudi požari, ki v Italiji divjajo že več dni, sedaj zaposlujejo tudi politike. Opozicija je tako od italijanskega ministra za okolje Gian Luce Gallettija že zahtevala, da v parlamentu poroča o vladni strategiji proti gozdnim požarom.
KOMENTARJI (268)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.