Poziv Powella je navidez v nasprotju z zahtevo ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya, ki se zavzema za čimprejšnji napad na Irak. "V mednarodni skupnosti je potrebna razprava, tako da si bo lahko vsak ustvaril svoje mnenje," je poudaril Powell. Dokaze naj bi pridobili inšpektorji ZN za orožje, ki bi se po njegovem morali vrniti v Irak.
Medtem pa je Irak napovedal, da bo v več evropskih držav poslal svoje odposlance, ki bodo predstavili stališče Bagdada do ameriških groženj z napadom na Irak. Napadu na Irak brez mandata Združenih narodov odkrito nasprotujeta Francija in Nemčija, britanski premier Tony Blair pa naj bi ameriškega predsednika Georgea Busha pozval, naj za napad poišče mednarodno podporo v ZN. Blair naj bi Bushu tudi odsvetoval preventivni napad na Irak, ne da bi najprej postavil ultimata za vrnitev inšpektorjev ZN za razoroževanje.
Irak nima vezi z Al Kaido
Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz pa je v pogovoru za ameriško televizijo CNN ob robu vrha o trajnostnem razvoju v Johannesburgu energično dejal: "Več desetkrat, stokrat sem pojasnil, da naš politični sistem, naše politično prepričanje nasprotuje ideologiji, ki jo izvajajo talibani in Al Kaida." Zagotovo ni povezav med iraško vlado in temi ljudmi, je še dejal.
Aziz je zavrnil tudi obtožbe ameriškega podpredsednika Dicka Cheneya, ki je pred dnevi Irak obtožil, da poskuša pridobiti jedrsko orožje. ZDA niso predložile nobenih dokazov za takšne obtožbe, je dejal Aziz.
Podpora ameriške javnosti vztrajno pada
Javnomnenjska raziskava, ki sta jo objavila CNN in tednik Time je pokazala, da se je tudi med Američani zmanjšala podpora morebitnemu napadu na Irak. Tako je še decembra napad podpiralo 70 odstotkov vprašanih, konec avgusta pa je podpora padla na 51 odstotkov.