Pakistanski voditelj Pervez Mušaraf je po pogovorih s Colinom Powellom povedal, da se strinjata, da naj bi v bodoči afganistanski vladi sedeli tako predstavniki opozicije, kot tudi nekateri predstavniki talibanov. Po njegovih besedah lahko v vladi sodelujejo nekdanji kralj Zahir Šah, politični voditelji, zmerni talibanski voditelji, deli severne opozicije, plemenski starešine in Afganistanci iz tujine. Mušaraf je še dejal, da naj bi bila vojna v Afganistanu kratka in usmerjena na posebne cilje. S Colinom Powellom sta se tudi dogovorila o posredovanju ZDA pri pakistansko-indijski zaostritvi okoli Kašmirja. Varnostni ukrepi ob obisku prvega moža ameriške diplomacije v Pakistanu pa so bili tako strogi, da prihoda na letališču niso smeli posneti niti ameriški snemalci.
Uradni Pakistan je včeraj napovedal, da bo Powellu sporočil svojo zaskrbljenost zaradi civilnih žrtev med ameriškimi napadi na Afganistan. "Znova bomo poudarili, da morajo biti tarče napadov natančne in da se je treba izogibati civilnih žrtvam," je napovedal tiskovni predstavnik pakistanskega zunanjega ministrstva Riaz Mohamad Kan.
Vrh azijsko-pacifiških držav v znamenju boja proti terorizmu
Powell bo po obisku Pakistana in Indije odpotoval v Šanghaj, kjer se bo 20. in 21. oktobra skupaj z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem udeležil vrha držav Skupine za azijsko-pacifiško gospodarsko sodelovanje (APEC). Vrhunsko zasedanje APEC bo poleg gospodarskih vprašanj obravnavalo tudi vprašanje mednarodnega terorizma. Obstaja že osnutek deklaracije, ki bo obsodila teroristične napade na ZDA 11. septembra, Američani pa bodo najverjetneje dobili podporo, čeprav je indonezijska predsednica Megawati Sukarnoputri pred dnevi ostro obsodila napade na talibanske cilje v Afganistanu.
Srečanja se bo udeležil tudi ameriški predsednik George Bush, ki se bo v Šanghaju srečal z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom, kitajskim predsednikom Jiangom Zeminom in drugimi voditelji. Tudi Bush je že pozval Indijo in Pakistan, naj ustavita spopade ter poudaril, da je zelo pomembno, da se Indija in Pakistan med ameriškimi akcijami v Afganistanu ne spopadata.
Protesti proti ameriškemu obisku
Nekatere islamske skupine so ob Powellovem obisku imenovale njegov obisk kot "sol na rano muslimanov". In še, da "narod ne bo trpel korakov nevernika po pakistanski zemlji". Med skupinami je tudi Džamiat Ulema e-Islam (JUI). V skupni izjavi je 11 islamističnih skupin pozvalo k splošni stavki v protest proti Powellovemu obisku.
V indijskem delu Kašmirja so tako ob robu splošne stavke včeraj potekale tudi demonstracije proti obisku Powella. Policija je v Šrinagarju demonstrante razgnala s solzivcem in opozorilnimi streli v zrak. Ranjenih je bilo deset ljudi. Splošna stavka je ohromila življenje v mestu Keta, kjer je poleg tega proti Powellovemu obisku demonstriralo kakih 15.000 radikalnih islamistov. Pred obiskom ameriškega državnega sekretarja pa sta bila v Karačiju na jugu Pakistana ubita dva policista.