V Madridu so izolirali letalo, na katerem je bil med 156 potniki tudi pacient s povišano telesno temperaturo in tresavico, ki se je vkrcal v Lagosu. Primer obravnavajo, kot, da bi bil na njem pacient z ebolo. Letalo je v špansko prestolnico prispelo iz Pariza.
Gre za letalo družbe Air France, ki je bilo na poti iz Nigerije in se je ustavilo v Parizu, nato pa poletelo proti Madirdu. Potnik je simptome, ki so podobni eboli, začel kazati šele med poletom, kmalu po osamitvi letala pa so ga prepeljali v bolnišnico.
Družba Air France je kasneje sporočila, da potnik ni imel povišane telesne temperature. Ostale potnike so napotili na dezinfekcijo, družba pa je hkrati odpovedala povratni polet.
Povedala je, da ima vročino, a so ji vseeno dovolili, da potuje z letalom
Novica, da je z ebolo okužena še ena medicinska sestra, ki je skrbela za pokojnega Thomasa Erica Duncana, je razburila Američane. Medicinska sestra Amber Joy Vinson je 10. oktobra potovala iz Dallasa v Cleveland, 13. oktobra pa se je vrnila. Ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi in preventivo (CDC) je sporočil, da je bilo to še preden so simptomi ebole izbruhnili. Zdaj pa je na dan prišlo, da je Vinsonova že imela vročino in o tem je tudi obvestila CDC, a so ji vseeno dali dovoljenje za vkrcanje na let.
To je le še prililo olje na ogenj kritikam, ki jih je deležen CDC. Centru očitajo, da ukrepa ustrezno. Direktor CDC Tom Frieden je dejal, da Vinstonovi ne bi smeli pustiti, da leti z letalom, a je dodal, da je tveganje, ki so mu bili izpostavljeni drugi potniki, zelo majhno. Center vseeno skuša stopiti v stik z ostalimi 132 potniki, ki so bili na letalu.
V Teksasu in Ohiu zaprli več šol
V ameriških zveznih državah Teksas in Ohio so danes preventivno zaprli nekaj šol, ker naj bi nekaj šolarjev ali šolskega osebja potovalo z istim letalom, ki je v ponedeljek iz Clevelanda v Dallas prepeljalo drugo medicinsko sestro, ki se je v ZDA okužila z virusom ebole.
V Teksasu sumijo, da je bilo na istem letalu družbe Frontier Airlines nekaj šolarjev, zato so iz previdnosti zaprli tri šole. Šolo so zaprli tudi v Ohiu, kjer sumijo, da je bil eden od uslužbencev na istem letalu, vendar na drugem poletu.
Vinsonovo so medtem prepeljali v bolnišnico v Atlanti, kjer so uspešno ozdravili dva Američana, ki sta se z ebolo okužila v zahodni Afriki. 26-letna Nina Pham, medicinska sestra, ki je prav tako skrbela za Duncana in se okužila z ebolo, ostaja v karanteni v bolnišnici v Dallasu, njeno stanje pa je stabilno.
Prezbiterijanska bolnišnica v Dallasu je naredila vrsto napak in neprevidnosti pri prvem primeru izbruha ebole v ZDA. Duncana so najprej zavrnili, čeprav je imel simptome in je povedal, da prihaja iz ene od treh afriških držav, ki jih je bolezen najbolj prizadela. Poleg Liberije sta to še Gvineja in Sierra Leone.
Ko so ga nekaj dni kasneje le sprejeli in dali v izolacijo, pa je očitno prišlo do napak pri oskrbi, saj sta se okužili že dve medicinski sestri, ki sta skrbeli zanj, CDC pa ne izključuje možnosti dodatnih okužb.
Obama pomirja
Zadevo je komentiral tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki je dejal, da je epidemija ebole v ZDA zelo malo verjetna. Dodal pa je, da je tudi en primer ebole v ZDA preveč in da morajo storiti vse, kar lahko, da preprečijo širjenje.
Obama je imel v sredo 75 minut trajajočo telefonsko konferenco z voditelji Nemčije, Velike Britanije, Francije in Italije, govorili pa so tudi o eboli. Strinjali so se, da je treba povečati sredstva za boj proti eboli. Dogovorili so se, da bodo pritisnili tudi na vse ostale države.
Varnostni svet ZN pa je pozval države članice ZN k povečanju pomoči za boj proti smrtonosni eboli. Soglasna izjava Varnostnega sveta ZN pravi, da svetovni odgovor na ebolo ni zadosten. V Liberiji, Sierri Leone in Gvineju je od začetka izbruha bolezni umrlo več kot 4500 ljudi.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.