Tujina

'Potvarjanje ameriške ustave'

New York, 06. 12. 2009 08.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pred poslopjem zveznega sodišča v mestu New York je protestiralo okoli tisoč ljudi, ki nasprotujejo uredbi, da petim domnevnim teroristom iz Guantanama sodijo v mestu New York.

Protest v New Yorku
Protest v New Yorku FOTO: Reuters
Deževno in mrzlo vreme naj bi bilo po mnenju organizatorjev protesta krivo, da se na trgu Foley na jugu Manhattna sredi sodnih palač ni zbralo več kot 1000 ljudi. Policisti, ki so skrbeli za zavarovanje protesta, niso hoteli dajati uradnih izjav o številu zbranih, ki so glasno izražali nasprotovanje temu, da bi imeli teroristi enako pravico do sojenja kot ameriški državljani.

Pred poslopjem zveznega sodišča v mestu New York se je v soboto zbralo okoli tisoč ljudi, ki so protestirali proti odločitvi ameriškega pravosodnega ministra Erica Holderja, da petim domnevnim teroristom iz Guantanama sodijo v mestu New York.

Holder je namreč sredi novembra sporočil, da bodo domnevnemu glavnemu organizatorju terorističnih napadov na ZDA 11. septembra 2001 Kalidu Šejku Mohamedu in še štirim drugim sodili na zveznem sodišču v New Yorku. Holder je dejal, da bodo peterico terorističnih osumljencev preselili iz taborišča Guantanamo na Kubi v New York na civilno zvezno sodišče, kjer bodo od porote najverjetneje zahtevali izrek smrtne kazni.

Med njimi tudi znane osebnosti

Protest v New Yorku
Protest v New Yorku FOTO: Reuters
To je potvarjanje ameriške ustave, kar zavrača večina Američanov. Mi nočemo, da si naša vlada izmišlja nove načine, ki bodo padli, ampak se moramo naučiti iz preteklosti, preden pride do druge epizode 11. septembra. Dokler se jim sodi na vojaških sodiščih, mi je z geografskega vidika vseeno, kje. Upam, da nas danes Bela hiša posluša. Protestnik

Protestniki, ki jih je pisno podprlo nekaj znanih osebnosti, kot sta filmska igralca Robert Duvall in Jon Voigth ter televizijca Ben Stein in Elizabeth Hasselbeck, so bili odločno proti, da se domnevnim teroristom sodi na kraju zločina. Nekateri so bili celo proti sojenju. Udeleženka protestov meni, da bi jim morali soditi v Guantanamu. "Kalida Šejka Mohameda pa bi morali usmrtiti, ker je že priznal krivdo," je dejala.

Protest je organizirala koalicija "9/11 Never Forget", ki trdi, da jo podpira 300 družin žrtev napadov 11. septembra in skupaj 120.000 Američanov, ki so Holderju in Beli hiši poslali tudi pisno zahtevo, naj si premisli. Predsednik ZDA Barack Obama je januarja ukazal zapreti zapor v Guantanamu, kamor je prejšnja administracija zapirala domnevne teroriste brez obtožnice in sojenja ter izzvala kritike zavezniških držav.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rok18488
06. 12. 2009 18.06
naj raje sodijo pravim teroristom za napade 11. septembra- Bush itd.
killumin47i@yahoo.com
06. 12. 2009 12.01
Dej Bostjan ne streli, rajs se sprehod po Sarajevu, so take manekenke tam, da boš čeljust po baščaršiji za sabo vleku.
bostjan@kocevje.com
06. 12. 2009 10.44
ej islam ne bi v slovenijo takih ljud sprejemal...nč nimam proti normalnim muslimanom, proti tem skrajno ortodoksnim in fundamentalističnim pa imam.... poglejmo sarajevo pred vojno...sožitje, muslimanke uštimane da jih je bil užitek pogledat, enake vsem ostalim ženskam, muslimani spijejo kakšno pivo in blabla.... pol je pa alija navleku tiste borce iz saudske arabije in drugih držav: evo ti sarajevo danes - ženske zavite, moški se en druzga bojijo kaj počno, da jih nebi slučajno kdo videl....halooooo??? prej je bla muslimanska vera prilagojena na evropo, zdej pa bosno vračajo v rednji vek....to ni prav....
IsIam
06. 12. 2009 10.23
ZDA so dolžne izplačati odškodnine za leta brezpravnega pridržanja in poiskati dom žrtvam nerazumne busheve politike. Slovenija bi lahko pokazala dobro voljo in sprejela ducat ali dva nesrečnikov iz Guantanama.
IsIam
06. 12. 2009 10.22
Prestavitev obtožencev v domeno civilne jurisdikcije je pesek v oči svetovne javnosti. Tem ljudem je mesto na svobodi!