
Potres na Sulaveziju je terjal življenje 75-letnega moškega, ki je umrl v zrušenju hiše v prestolnici Sulavezija Palu, še štiri ljudje pa so bili huje ranjeni. Prebivalci, ki si še niso opomogli po katastrofalnem decembrskem potresu in cunamijih, so prestrašeni, saj se bojijo novih rušilnih valov.
Tla na Sulaveziju so se stresla ob 4.11 po lokalnem času (21.11 po srednjeevropskem času), žarišče potresa pa je bilo 16 kilometrov južno od Paluja. Potres z močjo 6,2 stopnje po Richterjevi lestvici, je v kraju Palu povzročil gmotno škodo na stavbah, sledilo pa je 24 šibkejših popotresnih sunkov z močjo od 3. do 4. stopnje po Richterju, ki so jih čutili tudi prebivalci Banda Aceha.
O potresu poročajo tudi s severa Kurilskih otokov. Kot je sporočil seizmološki institut na Sahalinu, je bilo žarišče potresa 4. stopnje po Richterjevi lestvici kakih 70 kilometrov od Paramuširskega otoka južno od Kamčatke. Po navedbah instituta ni nevarnosti cunamijev.
Potres z močjo 6,5 stopnje po Richterju so zabeležili tudi na indijskem otočju Andaman in Nicobar, vendar poročil o morebitnih žrtvah in škodi še ni. Žarišče potresa je bilo v Bengalskem zalivu okoli 1740 kilometrov jugovzhodno od Kalkute.
V Acehu naj bi se sicer konec tedna sestali indonezijska vlada in privrženci tako imenovanega gibanja za svobodni Aceh, ki bodo skušali sprejeti premirje.
Jug Turčije stresel potres
Na odprtem morju ob pristanišču Kas na jugu Turčije so zabeležili potres z močjo 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici, ki pa ni zahteval žrtev ali škode, so pa prebivalci v paniki pobegnili na ulice. Tla je streslo ob 23.36 po srednjeevropskem času, žarišče potresa pa je bilo 50 kilometrov južno od Kasa, je sporočil seizmološki institut v Carigrad. Potres so čutili tudi na grških otokih Dodekanez in na Rodosu.
EU o posledicah katastrofe s cunamiji
Kmetijski ministri Evropske unije pa se bodo v Bruslju sestali na prvem mesečnem zasedanju letos, na katerem bodo osrednjo pozornost posvetili posledicam katastrofe s cunamiji, ki je 26. decembra lani prizadela jugovzhodno Azijo, za ribiško industrijo. Posledice so po prvih ocenah izjemno hude, saj naj bi trajalo desetletja, da si bo ribji živelj opomogel po katastrofi. Zasedanja se bo iz Slovenije udeležil državni sekretar s kmetijskega ministrstva Franc But.
Šest mesec za lažna sporočila
Londonsko sodišče je Britanca, ki je po potresu in cunamijih svojcem pogrešanih po elektronski pošti pošiljal lažna sporočila, da so njihovi sorodniki v katastrofi izgubili življenje, obsodilo na šestmesečno zaporno kazen. Kot je odločitev sodišča utemeljila sodnica Daphne Wickham, je Christopher Pierson svojcem pogrešanih s svojim ravnanjem povzročil "nepopisno bolečino in trpljenje". Obsojeni je sicer priznal krivdo.