
Po potresu, ki je v torek dopoldne ob 11.53 zatresel tla v kvarnerski regiji z magnitudo 4,1, so prebivalci in turisti v Kvarnerju, okolici Reke in na Krku v noči na sredo čutili več popotresnih sunkov.
"Čutilo se je kot eksplozija, vse se je zamajalo, nakar se je čez noč še stopnjevalo," je dogajanje med in po potresu opisal Dragan Kneževič. "Vso noč smo nato čakali. Nekateri so šli ven, v avtomobile. Z družino smo bili v atriju, otroci so spali zunaj," je še dejal Kneževič.
Popotresni sunki so se nadaljevali tudi v sredo. Ob 13.37 so na reškem območju zabeležili tresenje tal z magnitudo 3,8 po Rihterjevi lestvici ter epicentrom 19 kilometrov od Reke oziroma tri kilometre od Hreljina.
"Trije dopoldanski sunki so bili kar močni", pa je dejal Robert Hrovat, ki dopustuje na Krku. Po njegovih besedah so bili popotresni sunki najhujši sicer v torek zvečer in ponoči. "Bili so tako močni, da so me vsakič zbudili," še pripoveduje.
Turisti so zmedeni in preplašeni
Prebivalci in turisti na Krku v noči na sredo niso zatisnili oči. "Javljam se iz Klimna, kjer so se tla tresla vso noč, skoraj vsakih 30 minut, zdaj je bilo ob 4.04 spet mogoče čutiti močnejše tresenje tal. Turisti so razburjeni in prestrašeni, bojimo se zaspati," je za portal Index.hr sporočila bralka.
"Vso noč smo čutili tresenje, poleg občasno močnejših sunkov so se tla skoraj neprestano tresla," pa je za portal sporočila druga prebivalka Krka.
"Po dveh urah neprijetnega pričakovanja so se tla zatresla zgodaj zjutraj ob 1.40, nato pa smo od 4.ure čutili nenehno podrhtavanje tal z različno intenzivnostjo," pa je za časnik Vijesti povedala bralka iz Dramlja pri Crikvenici.
Potresi so povzročili tudi gmotno škodo – z nekaterih starejših poslopij so odpadli deli fasade in omet. "Mnogi so noč preživeli na dvoriščih, nekateri so spali v avtomobilih ali pa pri odprtih vhodnih vratih. Nekateri so v paniki zbrali svoje imetje, če bi bilo morda treba bežati," je pojasnil prebivalec Drivenika.
Po podatkih Evropsko-mediteranskega seizmološkega centra je močnejšemu popotresnemu sunku z magnitudo 3,9 , ki je okolico Reke stresel v torek ob 22.42, sledilo več šibkejših popotresnih sunkov.
Okrog polnoči, natančneje ob 23.54, je seizmograf zabeležil sunek z magnitudo 3,3, tokrat z epicentrom tri kilometre od Omišlja na otoku Krku.
Okrog 4.ure zjutraj je bilo čutiti še eno tresenje tal z magnitudo 2,9 in epicentrom pri naselju Selce.
Ob 6.30 zjutraj pa so kilometer od Crikvenice zaznali še en popotresni sunek z magnitudo 2,2.
Seizmologi ne morejo predvidevati, če se bodo potresi v kratkem še ponovili: "Takšne situacije niso neobičajne. Menim, da je bolj, da se energija pod zemljo sprošča v več manjših sunkih, kakor v enem močnem sunku, a dogodkov pod površjem Zemlje žal ne moremo predvideti," je za Dnevnik.hr pojasnil dežurni seizmolog Seizmološke službe na Hrvaškem Tomislav Fiket.
Potresi na reškem področju niso povzročili posebne škode, sunki z močnejšo magnitudo pa bi lahko pustili večje posledice. Po Fiketovih besedah bi lahko področju okoli Reke večjo škodo povzročil potres z magnitudo okrog 6,3 po Rihterjevi lestvici. Potresi z višjimi magnitudami se lahko pojavijo šele na področju Dubrovnika.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.