![Elektrarno Fukušima upravlja družba Tokyo Electric Power (Tepco).](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2011/60632832.jpg?v=09bf)
Družba Tokyo Electric Power (Tepco) upravlja z jedrsko elektrarno Fukušima, ki ima trenutno v očeh svetovne javnosti zaradi težav, ki jih je povzročil potres, veliko, veliko pozornosti. Lahko pa se zgodi, da bo zaradi potresa in težav, ki so v elektrarni sledile, za to odgovarjala. Japonska vlada se namreč še ni odločila, ali bo potres, ki je povzročil ogromno gmotno škodo, žrtve pa že preštevamo v tisočih, razglasila za izjemnega.
Japonski zakon, sprejet leta 1961, namreč predvideva, da je za škodo, ki nastane v jedrskih objektih, vedno odgovoren operater oziroma upravljavec elektrarne, razen v primerih, ko gre za naravne katastrofe izjemnih razsežnosti.
Kako silovit potres bi tovarna še prenesla?
Nekaj takega verjetno potres, ki je pretekli petek Japonsko dobesedno zamajal, tudi je. Elektrarna Fukušima Daiči, je od žarišča potresa, katerega magnituda je bila kar 9,0, oddaljena dobrih 170 kilometrov. Pospešek tal je bil v času tresenja skoraj dvakrat večji, kot pa ga je elektrarna zmožna prestati.
Reaktorji v Fukušimi so bili zgrajeni za talni pospešek 0,18 g (mera za težnostni pospešek), v središču potresa pa je ta pospešek znašal 0,35 g, poroča ameriški Inštitut za jedrsko energijo (NEI). Vendar pa inštitut ni podal nobenih zaključkov, saj še ni znano, kakšen je bil v času potresa dejanski pospešek tal na območju elektrarne.
Japonska že ima izkušnje z močnimi potresi
Leta 2007 je Japonsko stresel močan potres, katerega žarišče je bilo pri mestu Kašivazaki. Takrat se je Tepco komaj izognil katastrofi v elektrarni Kašivazaki-Kariva, največji jedrski elektrarni na svetu. Pospešek tal je bil takrat kar trikrat večji, kot pa so jih predvideli načrti, po katerih so gradili elektrarno. To je sprožilo mnoge razprave po svetu, hkrati pa tudi kar veliko mero začudenja, saj ni bil poškodovan noben objekt, ki bi lahko predstavljal nevarnost. Nekateri menijo, da je imel Tepco pred štirimi leti veliko sreče.
![Reaktor št. 7 elektrarne Kašivazaki-Kariva](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2011/60634356.jpg?v=d41d)
Kakor koli že, v tej elektrarni še dandanes ne obratujejo trije reaktorji, saj Tepco še ni končal varnostnih nadgradenj. Prav konec tega meseca bi morali v pogon spraviti še enega izmed ugasnjenih reaktorjev, a za zdaj ni znano, ali se bo to tudi zgodilo. So si pa znanstveniki enotni, da so bili reaktorji zgrajeni zelo dobro.
Na Japonskem tretjino elektrike proizvedejo z jedrskimi viri
![Jedrski reaktor v elektrarni Fukušima](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Mar2011/60632398.jpg?v=d41d)
Japonska je močno odvisna od jedrske energije, saj kar eno tretjino porabljene elektrike proizvedejo v teh elektrarnah. V državi je 54 jedrskih reaktorjev, ki so jih zgradili po letu 1966. Trenutno je zaradi zadnjega potresa ugasnjenih 11 reaktorjev, viri blizu japonski jedrski industriji pa trdijo, da so prav vsi reaktorji v času potresa avtomatsko izvedli vse potrebne varnostne ukrepe.
Nemudoma so se izklopili reaktorji, vklopili pa so se pomožni sistemi za ohlajevanje goriva v sredicah. V ta namen so bili v Fukušimi pripravljeni dizelski generatorji, ki bi morali poskrbeti za črpanje hladne vode v sredico reaktorja, a so ti dizelski sistemi že nekaj ur po potresu odpovedali. Na območje so takoj poslali rezervne generatorje, problem pa je bil dobiti tudi svežo hladno vodo. Tepco je sporočil, da je poskušal nato tri sporne reaktorje hladiti z mešanico morske vode in kisline. Gre za prvi tak primer v svetu, pojasnjujejo jedrski strokovnjaki.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.