Močan potres in popotresni sunki, ki so v sredo stresali tla v Indijskem oceanu, so v Indoneziji zahtevali pet žrtev, reševalci pa so našli tudi eno hudo poškodovano osebo. Najmanj dva človeka sta umrla zaradi srčne kapi, en je umrl zaradi šoka, otrok pa je v smrtni nevarnosti, potem ko je nanj padlo drevo. "Morebitne žrtve še iščemo, prav tako še ocenjujemo škodo," je povedal vladni predstavnik Sutopo Purwo Nugroho.
In medtem ko se reševalci prebijajo do najbolj oddaljenih vasi, se znanstveniki sprašujejo, od kod taka moč potresa. Kot pojasnjujejo, ponavadi tovrstni potresi, ko se tektonski plošči le drgneta druga ob drugo, niso tako siloviti. Močni so ponavadi potresi, pri katerih ena plošča izpodrine drugo, če se to zgodi na oceanskem dnu, je takrat tudi zelo velika verjetno za cunami. Tako je bilo tudi pri potresu leta 2004, ko so se tla v Indijskem oceanu zatresla z močjo 9,1 in sprožila ogromne popotresne valove, ki so zahtevali več kot 240.000 življenj, ter lani na Japonskem, kjer je umrlo skoraj 20.000 ljudi.
Sredin potres z močjo 8,6 se je sicer zgodil na enem seizmološko najbolj dejavnih krajev na svetu, na t. i. Ognjenem obroču, a znanstvenike še vedno bega njegova moč. "Pred tednom dni si ne bi niti predstavljali, da pri trenju plošč lahko nastane potres s tako močjo. Bil je zelo, zelo močan," pravi profesor geoloških znanosti Kevin Furlong z univerze Penn State. Potres je bil tako močan, da se je celo vpisal v zgodovino. Ameriški center za spremljanje potresov ugotavlja, da je to 11. najmočnejši potres v zadnjih 210 letih.
Opozorila so se izkazala
Po potresu pa oblasti ugotavljajo še nekaj: da je bil potres dobra vaja za sistem opozarjanja pred cunamiji. Indonezija je sistem, vreden 130 milijonov dolarjev, postavila novembra 2008, da bi preprečila ponovitev tragedije iz leta 2004. Na bojah v morju več kilometrov od indonezijske obale imajo postavljene merilnike, ki sporočajo podatke. "Zavedamo se, da lahko cunami doseže obalo v 50 minutah in zdaj imamo sistem, ki nas na bližajoči val opozori. Vemo tudi, pri katerih delih obale moramo biti še posebej previdni," pravi vodja indonezijske agencije za okolje.
Tudi direktor avstralskega raziskovalnega centra za cunamije James Goff je zadovoljen: "Mislim, da se je sistem odzval zelo dobro. Pravilno je ugotovil, za kako obsežen dogodek gre, ugotovil je tudi, kje se je zgodilo." Cunamiji po včerajšnjem potresu so sicer bili, vendar so najvišji valovi dosegli 80 centimetrov.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.