Po močnem potresu, ki je stresel jug Japonske, je otok Okinava dosegel manjši cunami. Potres z močjo 7. stopnje po Richterjevi lestvici je imel žarišče 81 kilometrov južno od mesta Naha na Okinavi na globini 22 kilometrov, poročajo tuje tiskovne agencije. Ameriški znanstveniki pa so sporočili, da je potres dosegel magnitudo 7,3 po Richterju, žarišče pa je imel na globini 10 metrov.
Japonska meteorološka agencija je takoj po potresu razglasila opozorilo pred cunamijem, a ga dve uri pozneje preklicala. Južni del Okinave so sicer dosegli deset centimetrov visoki valovi, blizu otoka pa so zaznali manjši dvig morske gladine.
Japonski mediji ne poročajo o žrtvah ali večji škodi, lokalne oblasti so poročale le o poškodbah vodovoda na več lokacijah na Okinavi.
Japonska leži na stičišču dveh tektonskih plošč, otočje pa prizadene približno 20 odstotkov vseh najmočnejših potresov na Zemlji. Geologi napovedujejo, da bo Japonsko v bližnji prihodnosti prizadel katastrofalen potres. Po njihovih izračunih je 87 odstotkov možnosti, da območje Tokia, kjer živi 35 milijonov ljudi, v prihodnjih 30 letih prizadene potres najmanj 8. stopnje po Richterjevi lestvici.
Japonsko prestolnico je zadnji večji potres prizadel leta 1923, ko je umrlo več kot 140.000 ljudi, številni med njimi v požarih. Oktobra 2004 je nekoliko šibkejši potres z močjo 6,8 stopnje po Richterju stresel severni del Japonske, umrlo je 65 ljudi, ranjenih je bilo 3000. Še večja katastrofa pa se je zgodila leta 1995, ko je potres z močjo 7,3 stopnje po Richterju v mestu Kobe ubil več kot 6400 ljudi.
Potres, ki je januarja prizadel haitijsko prestolnico Port-au-Prince, je imel prav tako moč 7. stopnje po Richterjevi lestvici. Katastrofa je zahtevala 200.000 smrtnih žrtev, brez strehe nad glavo pa je ostalo 1,2 milijona ljudi.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.