Na jugu Kirgizije so se razmere po tednu dni krvavega medetničnega nasilja, v katerem je umrlo okoli 200 ljudi, okoli 400.000 pa jih je zbežalo z domov, umirile, so danes sporočile začasne kirgiške oblasti. Kljub temu pa iz te srednjeazijske države še vedno poročajo o manjših spopadih.
Zaradi napetih razmer med Uzbeki in Kirgizi na jugu Kirgizije so članice vojaškega zavezništva sedmih nekdanjih sovjetskih republik (CSTO), katerega član je tudi Kirgizija, v to državo že sklenile napotiti vojaške strokovnjake na področju preprečevanja konfliktov, identificiranja pobudnikov nasilja in iskanja teroristov, hkrati pa so dali na razpolago tudi devet helikopterjev. Namestitve mirovnih sil medtem ne načrtujejo, je poudaril generalni sekretar zavezništva Nikolai Bordjuša.
Pred tem so oblasti v Kirgiziji sporočille, da bodo navkljub etničnemu nasilju izpeljale referendum o ustavnih spremembah, ki je predviden za 27. junij. Kirgiško ministrstvo za zdravje je v sredo sporočilo, da je v nasilju v zadnjem tednu dni po uradnih podatkih umrlo 189 ljudi, več kot 1900 pa je ranjenih.
Združeni narodi (ZN) so izrazili zaskrbljenost nad situacijo v državi in opozorili, da lahko Kirgizija postane ozemlje za vzgajanje islamskih vojakov iz osrednje Azije. Do nasilja je prišlo že v začetku aprila, ko so protestniki pregnali avtoritarnega predsednika Kurmanbeka Bakijeva, opozicija pa je oblikovala začasno vlado pod vodstvom Roze Otunbajeve. Medtem ko so Uzbeki podprli začasno vlado pod vodstvom Otunbajeve, številni Kirgizijci na jugu države še vedno podpirajo Bakijeva, ki je v izgnanstvu v Belorusiji.
Uzbekistan zaprl mejo
Nasilje je v beg že pognalo kakih 100.000 beguncev, ki so se po večini napotili v sosednji Uzbekistan, nekateri pa so se zaradi zaprtja meja utaborili na kirgiški strani meje. Uzbekistan je svoje meje s Kirgizijo namreč že zaprl, v državo pa dovolijo le ranjenim in hudo bolnim beguncem.
Visoki komisariat ZN za begunce (UNCHR) je na območje že poslal prvo pomoč za kirgiške begunce. Letalo s humanitarno pomočjo je v sredo pristalo v uzbekistanskem mestu Andidžan. Francija je medtem napovedala, da bo za pomoč kirgiškim beguncem donirala 100.000 evrov.
ZDA bodo namenile 6,5 milijona dolarjev
ZDA so sklenile za takojšnjo humanitarno pomoč Kirgizistanu nameniti 6,5 milijona dolarjev. Tiskovni predstavnik State Departmenta Philip Crowley je v sredo tudi pojasnil, da so ZDA že namenile tudi pomoč v zdravilih in oblačilih. Izrazil je pričakovanje, da bodo ZN naslovili na mednarodno skupnost poziv za pomoč v hrani.
V Uzbekistan sta danes že prispeli letali z več sto šotori, ki jih je kot pomoč namenil UNHCR, do konca tedna pa pričakujejo še štiri letala. UNHCR obenem opozarja, da tako v Kirgizistanu kot Uzbekistanu potrebujejo osnovne potrebščine, kot so voda, hrana, zatočišča in zdravila.
Strokovnjaki poudarjajo, da je velika količina humanitarne pomoči že na poti proti jugu države, toda težko bo dosegla ljudi, ki so se zaradi nasilja zabarikadirali v svojih domovih.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.