Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu z veliko večino potrdil novo Evropsko komisijo pod vodstvom Portugalca Joseja Manuela Barrosa. "Zdaj lahko začnemo z delom," je po glasovanju dejal Barroso.
Za novo komisijo, ki jo poleg predsednika Barrosa sestavlja še 26 evropskih komisarjev, med njimi Slovenec Janez Potočnik, je glasovalo 488 poslancev, 137 jih je bilo proti, 72 je bilo vzdržanih. Glasovalo je 697 od skupno 736 poslancev.
Prva naloga komisije
Prva naloga, ki po današnji potrditvi v Evropskem parlamentu čaka Evropsko komisijo, je t. i. Strategija 2020, ki bo Uniji zagotavljala rast in delovna mesta, je povedal naš evropski komisar Janez Potočnik, v novi komisarski ekipi pristojen za okolje. Sam pa ima na dnevnem redu najprej vprašanje zaščite modroplavutega tuna.
"Prva stvar, s katero se bomo morali najprej resno ukvarjati, je t. i. Strategija 2020, torej kam in kako naprej," je pojasnil komisar. Stanje, v katerem se trenutno nahajata tako svet kot tudi Evropa, je po njegovih besedah zaskrbljujoče in meni, da se bo morala nova komisarska ekipa teh vprašanj lotiti zelo celovito.
Razmislek v Evropi potreben
Po mnenju Potočnika bo bistveno, da bo imela komisija ob obravnavanju kratkoročnih vprašanj v mislih tudi, kakšno Evropo prihodnosti želi zgraditi. "Konec koncev govorimo o letu 2020, kar je dolgoročen proces, in mislim, da je tak razmislek v tem trenutku v Evropi zelo potreben," je dejal komisar. Potočnik se je kmalu po glasovanju v Strasbourgu že udeležil prvega, sicer neformalnega zasedanja nove komisije, na katerem bodo razpravljali o najresnejših vprašanjih. "Skratka, ne bomo odlagali problemov in se jih bomo lotili takoj," je dejal tik pred prvo sejo nove komisije.
Kar zadeva okoljski resor, za katerega je po novem pristojen, je Potočnik dejal, da se bo med prvimi ukvarjal z modroplavutim tunom. Kot je poudaril, je zaščita te ribe v prihodnosti zelo pomembna. Napovedal je, da se bo glede tega vprašanja že danes in v sredo sešel z novo komisarko za ribištvo Mario Damanaki, s katero bosta skušala doseči dogovor, kar v prejšnji komisiji ni bilo mogoče.
Pričakovanja glede nove komisije
Tik pred glasovanjem so vodje političnih skupin na kratko predstavili pričakovanja skupin od Barrosa in njegove druge komisije. Predsednik Evropske ljudske stranke Joseph Daul (EPP) in vodja liberalcev (ALDE) Guy Verhofstadt sta napovedala podporo komisiji, predsednik socialistov in demokratov (S&D) Martin Schulz pa je bil kritičen.
Vodja Zelenih Daniel Cohn Bendit in Lothar Bisky iz skupine Evropska levica/Zelena nordijska levica(GUE/NGL) sta napovedala, da bosta njuni skupini glasovali proti, Timothy Kirkhope pa je napovedal, da se bodo evropski konservativci in reformisti (ECR) enotno vzdržali glasovanja.
Po glasovanju v parlamentu mora komisijo s kvalificirano večino imenovati še Svet EU. Postopek bo najverjetneje opravljen korespondenčno še danes, tako da bi nova komisija lahko s polnimi pooblastili začela delovati že v sredo.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.