Potnik je postal sumljiv stevardesi, ki je zavohala žveplo in videla potnika, ki je prižigal vžigalice, s katerimi naj bi hotel zanetiti zažigalno vrvico in sprožiti eksploziv v čevlju. Stevardesa naj bi ga nato poskušala ustaviti, vendar naj bi jo skoraj dva metra visok osumljenec ugriznil v roko. Osumljenca so obvladali ostali potniki in ga s pasovi privezali na stol, mu odstranili čevlje, dva zdravnika, ki sta bila na letalu, pa sta mu dala pomirjevalo.
Boeing družbe American Airlines s 185 potniki in 12 člani posadke na krovu sta nad ameriškim zračnim prostorom pričakala dva vojaška lovca F-15 in ga preusmerila na letališče Logan v Bostonu. Osumljenca, ki naj bi bil bližnjevzhodnega porekla in imel ponarejeni britanski potni list z imenom Richard Reid, so predali agentom FBI.
Ameriške oblasti so letalskim družbam že pred nekaj tedni izrekle opozorilo, da naj bodo posebej pozorne, ker obstaja nevarnost, da bi teroristi skušali pretihotapiti eksploziv na letalo v čevljih.
Preiskava že poteka
Po besedah pomočnika tiskovnega predstavnika Bele hiše Scotta McClellana preiskava še poteka in vlada še razmišlja, ali naj izda novo opozorilo pred terorističnimi napadi. Ameriške televizije so se na dogodek odzvale presenetljivo vzdržno in brez pretiranega premlevanja. Do dogodka je namreč prišlo pred prazniki, ko je letalski promet močno povečan, čemur ne bi bilo tako, če bi teroristu uspelo sprožiti eksploziv. Nov incident bi lahko letalsko industrijo spravil na kolena.
Preiskovalci FBI so čevelj odnesli v laboratorij in ugotovili, da je bil eksploziv v peti podoben vojaškemu C-4. Strokovnjaki menijo, da bi lahko že približno 30 gramov eksploziva C-4 naredila razpoko v oknu ali ohišju letala, zračni pritisk pa bi potem poskrbel za popolno uničenje.
Eksploziv je podoben plastelinu in ga je lahko oblikovati, vendar naj bi ga bilo v manjših količinah težko sprožiti brez posebne zažigalne kape. Samo s segrevanjem z vžigalicami ali vžigalnikom se eksploziv ne bi mogel sprožiti. Eksploziv C-4 so nazadnje uporabili teroristi Al Kaide v napadu na ameriški rušilec Cole v Jemnu oktobra leta 2000.