Po poročanju nekaterih medijev ne kaže, da bo Pjongjang, ki ta korak pogojuje s sprostitvijo v Macau zamrznjenih denarnih sredstev, rok spoštoval. Države, udeležene na šeststranskih pogajanjih o severnokorejskem jedrskem programu, so 13. februarja dosegle dogovor, da bo Severna Koreja v 60 dneh zaprla svoj glavni jedrski reaktor in se sčasoma odpovedala jedrskemu programu. V tem času naj bi se v državo vrnili tudi inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).
Takrat so ZDA tudi napovedale, da bodo v 30 dneh razrešile vprašanje finančnih sankcij glede banke Banco Delta Asia v Macau, kjer ima Severna Koreja odprte svoje račune, in ki so jo ZDA septembra 2005 uvrstile na črno listo. Pri tem se je zapletlo, saj Severna Koreja še ni dobila nazaj 25 milijonov dolarjev zamrznjenih sredstev na omenjenih banki. Zadnje dni so v javnost znova prišle informacije, da je denar sproščen, vendar pa so v Pjongjangu dejali, da morajo počakati na potrditev teh podatkov, preden bodo sprejeli dodatne korake za opustitev svojega spornega jedrskega programa.
Umiritev strasti
V Pekingu je po srečanju s kitajskim pogajalcem Wu Daweijem pojasnil ameriški pogajalec Christopher Hill, "Kitajska verjame, da moramo biti v prihajajočih dneh potrpežljivi". Iz Pjongjanga medtem sicer ni bilo zaslediti nobenih reakcij ne glede reaktorja v Yongbyonu ne glede severnokorejskih milijonov v banki v Macau
"Kitajsko mnenje v tej zadevi je ključno, so gostitelji pogajanj in v zadevo so vložili mnogo truda. Prepričan sem, da imajo mnenje o tem, kar počne Severna Koreja," je dejal pred samim srečanje s kitajskim pogajalcem dejal Hill in dodal, da bo v stiku tudi z ostalimi predstavniki v šeststranskih pogajanjih, na katerih sodelujejo še Rusija, Japonska in obe Koreji. Pred tem je Hill pozval Severno Korejo, naj nemudoma dopusti obisk opazovalcev ZN in s tem izkaže zavezanost k izpolnjevanju obljub, ki jih je podala v sporazumu. Če tega ne bo storila, se bo morala soočiti s skupno reakcijo ostalih udeleženk pogajanj, je dejal.
Posebni ameriški odposlanec Bill Richardson, ki se je nedavno vrnil iz Severne Koreje, pa je medtem ocenil, da bo Severna Koreja, zelo verjetno spoštovala dogovor in ustavila reaktor v Yongbyonu, a verjetno z nekajdnevno zamudo. "Verjamem, da je (Severna Koreja) zavezana vsaj prvima dvema stopnjama šeststranskega sporazuma, ki predvidevata začetek denuklearizacije njenega orožja," je v petek dejal Richardson.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.