Italijanski inženir Riccardo Morandi, ki je zasnoval viadukt v Genovi, ki se je pred slabim tednom delno zrušil, v ruševinah pa je umrlo 43 ljudi, je že leta 1979, torej 12 let po tem, ko so slovesno odprli impresivno strukturo, opozoril, da je viadukt lahko nevaren.
V pismu je zapisal, da se je že takrat kazala načetost betona zaradi vplivov morskega zraka in onesnaženja iz bližnje železarne. Takrat je Morandi ocenil, da je trdnost viadukta še sprejemljiva, da pa bo "prej kot slej, v nekaj letih, potrebna temeljita obnova in menjava vseh delov konstrukcije, ki jo napada rja".
Morandijeva opozorila so naletela na gluha ušesa. Tudi zadnja vzdrževalna dela naj bi bila opravljena slabo, vse glasnejša so vprašanja o kvaliteti materialov, ki se uporabljajo v italijanskem gradbeništvu nasploh. Ob zdaj že napol porušenem viaduktu Morandi naj bi bilo dotrajanih še okoli 300 premostitvenih cestnih struktur, v zadnjih petih letih se je v Italiji zrušilo deset mostov in viaduktov.
Domačini s prstom kažejo na mafijska podjetja, ki da so v zadnjih letih ugrabila italijanski gradbeni sektor. Gradijo z najslabšimi materiali in kujejo milijonske dobičke, njihovi izdelki pa se nato, kot se je izkazalo že na primeru popotresne obnove, ob večjih obremenitvah sesuvajo kot hišica iz kart. Njihova "specialnost" naj bi bilo namreč redčenje betona in kraja železa.
Italijanska vlada sicer vztraja, da je krivec za tragedijo zasebni upravljavec avtocest Autorstrade per I'Italia. Ob tem, da bo družba ostala brez koncesije, se je zdaj v populistični vladi pojavila še ideja, da družbo nacionalizirajo, kar povzroča trenja med koalicijskimi partnerji.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.