V ruski Sankt Petersburg so danes zjutraj prepeljali prva trupla žrtev sobotne letalske nesreče nad Sinajskim polotokom. Na krovu letala, ki je priletelo iz Egipta, so bili posmrtni ostanki več kot 144 potnikov, še eno letalo pa naj bi proti Rusiji poletelo danes zvečer. Sledi identifikacija - svojci so priskrbeli vzorce DNA v kriznem centru, ki so ga na letališču v Sankt Peterburgu vzpostavili že v soboto.
Letalska družba Kogalimavija: Kriv je 'zunanji dejavnik'
Preiskava vzroka nesreče pa se medtem nadaljuje. Egiptovskim preiskovalcem so se zdaj pridružili še preiskovalci iz Rusije, Francije, Irske in družbe Airbus. V nedeljo so sporočili, da je letalo ''razpadlo v zraku'', a da je še prekmalu za kakršne koli zaključke. Razpadlo je na veliki višini, so še dodali, saj so razbitine razmetane na območju, velikem več kot 30 kvadratnih kilometrov.
Iz letalske družbe Kogalimavija pa so danes sporočili, da ni mogoče, da Airbus razpade v zraku zaradi tehnične ali pilotove napake. "Edina razumna razlaga je, da je šlo za zunanjo dejavnost," je na novinarski konferenci v Moskvi dejal direktor družbe Aleksander Snagovski.
Tudi Aleksander Smirnov, namestnik prvega moža letalske družbe, lastnice letala, je potrdil, da je bil glede na dosedanje ugotovitve vpleten "mehanski učinek" na letalo. "Ne obstaja kombinacija sistemskih napak, zaradi katere bi lahko bilo letalo uničeno v zraku," je dejal.
Še en predstavnik družbe je priznal, da je airbus 321 že leta 2001 med vzletom utrpel škodo na repu letala, ki pa je bila v celoti odpravljena in ni mogla prispevati k nesreči. Povedal je, da družba ni imela finančnih težav, ki bi lahko kakor koli vplivale na varnostne standarde. Oba motorja so preverili 26. oktobra v Moskvi in niso ugotovili nobenih težav.
Posadka ni vzpostavila stika s tlemi
Predstavniki družbe so ob tej priložnosti pojasnili tudi, da je bilo letalo v sekundah pred strmoglavljenjem popolnoma izven nadzora. Izgubilo je hitrost in začelo hitro padati, posadka pa ni poskusila vzpostaviti stika z nadzorom zračnega prometa. "Preden je Airbus začel padati, je najverjetneje utrpel znatno škodo na svoji konstrukciji, ki mu je onemogočila letenje. (...) Posadka je popolnoma izgubila nadzor nad letalom, kar pojasnjuje, zakaj ni bilo nobenih poskusov, da bi vzpostavili stik in poročali o izrednih razmerah na letalu," je pojasnil Andrej Averjanov.
Čeprav je poudaril, da je pomembno počakati na zaključek preiskave, je Smirnov obenem že izključil tako tehnično kot človeško napako. "Izključujemo tehnične napake letala, napako pilota ali posadka, tako imenovani človeško faktor," je dejal. Letalo je bilo po njegovih besedah v "odličnem tehničnem stanju".
Terorizem še ni izključen
Zaenkrat sicer še vedno niso znani podatki s črne skrinjice in kot je poudaril tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov, do rezultatov te preiskave ni mogoče izključiti nobenega možnega vzroka strmoglavljenja. Kot je dejal, ne gre izključevati niti možnosti terorizma.
Egipt in Rusija pa sta že zavrnila trditve veje džihadistične skupine IS v Egiptu, da je letalo sestrelila v znak maščevanja zaradi ruskega posredovanja proti IS v Siriji. Možnost, da bi skrajneži lahko sestrelili letalo na višini 9000 metrov, so zavrnili tudi strokovnjaki, češ da skrajneži nimajo ustreznega orožja.
Obe črni skrinjici sta sicer po navedbah ruskih oblasti v dobrem stanju in njuna analiza poteka.
16 potnikov se ni vkrcalo na letalo
Sobotno strmoglavljenje letala nad Sinajem je najbolj smrtonosno v zgodovini ruskega civilnega letalstva. Umrlo je vseh 224 ljudi na krovu letala, ki je strmoglavilo nekaj več kot 20 minut po vzletu iz letovišča Šarm el Šejk, od koder je letelo proti Sankt Peterburgu.
Se je pa tragediji v zadnjem trenutku uspelo izogniti najmanj 16 potnikov, ki bi morali biti na nesrečnem letalu, poroča The Independent. Svoje letalske vozovnice so iz različnih razlogov preklicali manj kot 24 ur pred vzletom.
Ena od njih je tudi Ekaterina Gyunninen, ki je bila na počitnicah s prijateljico, ko sta v zadnjem trenutku spremenili načrte. Kot je povedala za Russia Today, je bil razlog povsem finančne narave, saj je bil let za Moskvo 170 evrov cenejši. "Nisem vedela, kaj se bo zgodilo na tistem letalu. Lahko bi bila na njem, lahko bi umrla," je dejala. Informacijo o strmoglavljenju letala je prejela tik preden se je odpravila iz Šarm el Šejka, zato je takoj poklicala svojo mamo in ji povedala, da je živa. Njen let v Moskvo je imel deseturno zamudo. "Ko smo leteli domov, je bila na letalu smrtna tišina. Vsi smo bili na trnih, vsak zvok nas je prestrašil," je še dodala.
V žalno knjigo za žrtve se je danes vpisal zunanji minister Karl Erjavec, ki je ob tem izrazil globoko sožalje.
MZZ #Erjavec izrazil globoko sožalje ob sobotni tragediji ruskega potniškega letala #7K9268 nad Sinajem. pic.twitter.com/8DwweuXWyd
— MFA SLOVENIA (@MZZRS) November 2, 2015
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.