Evropska komisija je v Bruslju predlagala, naj se državljanom Makedonije, Srbije in Črne gore zagotovi potovanje v schengenski prostor brez vizumov, le z novimi biometričnimi potnimi listi. Obenem je nakazala, da bi lahko odpravo vizumov do srede prihodnjega leta predlagala tudi za Albanijo ter BiH. Datuma, za kdaj priporoča odpravo vizumov za omenjene tri države Zahodnega Balkana, sicer ni navedla, predvideno pa je bilo, da bi vizume odpravili s 1. januarjem prihodnje leto.
"Evropska komisija ostaja zavezana tudi odpravi vizumov za državljane Albanije ter Bosne in Hercegovine, vendar ti državi še nista izpolnili pogojev, da bi lahko bili vključeni v današnji predlog," so sporočili v Bruslju.
"Naš cilj in naše trdno prepričanje je, da bosta Albanija in BiH sledili kmalu," ob tem zatrjuje komisar za širitev Olli Rehn in oblasti v obeh državah poziva, naj voljo uresničijo z dejanji.
Komisar za pravosodje, svobodo in varnost Jacques Barrot pa je ob tem poudaril, da predlog komisije prinaša "resnično dobre novice ljudem na Zahodnem Balkanu". "Današnji predlog je plod težkih prizadevanj oblasti in ljudi v teh državah, da bi izpolnili pogoje. Čestitam jim za ta dosežek," je dejal Barrot.
Ukrep za prebivalce Albanije, BiH in Kosova ne bo veljal
V Albaniji in BiH so po oceni Evropske komisije pomanjkljivosti še na področju boja proti organiziranemu kriminalu in korupciji, v postopkih izdajanja potnih listov ter na področju upravljanja meje in migracij.
Tudi prebivalci Kosova v schengensko območje še ne bodo mogli potovati brez vizumov, saj na Kosovu še niso bili izpolnjeni tehnični pogoji za ta korak, je odločila Evropska komisija. Komisija bo še naprej tesno sodelovala s srbskimi in kosovskimi oblastmi pri preučevanju možnosti za obravnavo vprašanja vizumov v prihodnje.
Kosovo je bil sicer problem pri odločanju o odpravi vizumov za Srbijo, saj ga Beograd ne priznava kot samostojno državo, hkrati pa tam živi veliko Srbov, za katere bi v Srbiji želeli odpravo vizumov.
Predlog komisije je sicer naletel na številne kritike, da bo poglobil etnična razhajanja v BiH. Hrvati v BiH bodo namreč lahko dobili hrvaške potne liste, Srbi srbske in tako bodo vizume za vstop v EU potrebovali samo Bošnjaki, kar se marsikomu zdi nedopustno, sploh z vidika tega, kar se je dogajalo med vojno po razpadu nekdanje Jugoslavije.
'Hinavsko in podlo'
Nekdanji visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schwarz-Schilling je odločitev komisije označil za "posmehovanje in klofuto vsem evropskim vrednotam". Evropski zeleni pa so priporočila za odpravo vizumov za Srbijo, ne pa tudi za BiH, in to le nekaj dni po 14. obletnici pokola v Srebrenici, označili za "hinavsko in podlo".
"Nismo imeli druge izbire glede BiH," je poudaril Barrot. "BiH preprosto še nima biometričnih potnih listov." Pojasnil je še, da predlog komisije za odpravo vizumov za BiH ne bi imel možnosti dobiti podpore v državah članicah EU.
Odločitev je v rokah oblasti v BiH, je poudaril Rehn in pojasnil, da država lahko kmalu, do srede prihodnjega leta, dobi priporočilo za odpravo vizumov. "Zamuda nekaj mesecev ni nič dramatičnega," je menil.
Kacin: Najboljša novica v letošnjem letu
Evropski poslanec Jelko Kacin je pozdravil predlog Evropske komisije za odpravo vizumov za Makedonijo, Srbijo in Črno goro kot "dokaz, da so evropska vrata široko odprta za vse državljane regije".
Z izpolnjevanjem zahtevanih pogojev države same sebi ukinjajo vizume, pravi ter poudarja, da "mora biti naslednja država regije, ki bo sama sebi ukinila vizume, BiH". Pristojne organe v Sarajevu tako poziva, naj še letos pridobijo datum za ukinitev vizumov, kot ciljni datum za odpravo vizumov pa naj si sami postavijo 1. julij prihodnje leto.
"Vlado BiH, vlado Federacije in vlado Republike Srbske pozivam, naj v interesu vseh svojih državljanov dosedanji neučinkovit način izpolnjevanja pogojev za odpravo vizumov zamenjajo s hitrejšim in uspešnejšim načinom dogovarjanja in implementacije dogovorov."
Ob tem posebej opozarja na problem Kosova. Evropska komisija mora po njegovem mnenju ponuditi rešitev tudi za državljane Kosova, saj "nerešeno vprašanje vizumskega režima diskriminira državljane in še dodatno otežuje gospodarsko sodelovanje te države s članicami EU". "Komisija mora čim prej ponuditi tudi uporabno rešitev za Kosovo," poziva.
Evropski poslanci bi po njegovem o tem odločali že septembra. "Pričakujem, da bo predlog komisije v Evropskem parlamentu dobil prepričljivo večino, saj so vse dosedanje resolucije o teh državah poudarjale potrebo po odpravi vizumov in izenačitev položaja vseh držav regije, ki izpolnjujejo pogoje, s Hrvaško, katere državljani nikoli niso bili podvrženi vizumskemu režimu.“
Potrebna potrditev Sveta EU
Predlog Evropske komisije, ki ga prav zdaj v Bruslju predstavljata komisar Rehn in komisar Barrot, mora podpreti tudi Svet EU, v okviru katerega odločajo države članice EU, po posvetovanju z Evropskim parlamentom. Predvidoma bodo odločitev sprejeli notranji ministri EU s kvalificirano večino.
KOMENTARJI (238)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.