
Ameriški predsednik Barack Obama je znova prekinil svoje počitnice na Havajih in opozoril na sistemske napake ob petkovem poskusu terorističnega napada na letalo družbe Northwest. Dejal je, da želi do četrtka uvodne ugotovitve revizij varnostnih postopkov na letališčih in glede terorističnih seznamov, da se take napake ne bodo več ponovile. Med sistemskimi napakami je izpostavil primer, ko imajo vladne agencije informacije o znanem skrajnežu in jih ne delijo z drugimi ali ne ukrepajo. Nigerijca, ki je skušal razstreliti letalo, je namreč pred dvema letoma ovadil kar njegov oče. Taka napaka je po njegovem povsem nesprejemljiva.
V bran ministrici Napolitanovi
Sicer je tudi branil ministrico za domovinsko varnost Janet Napolitano, ki se je zaradi poskusa napada znašla pod plazom kritik republikancev, ki zahtevajo njen odstop. Napolitanova je v nedeljo najprej dejala, da je sistem v primeru spodletelega napada deloval, v ponedeljek pa popravila svojo izjavo. Trdila je sicer, da je mislila na trenutek po spodletelem napadu, ko so potniki in posadka letala obvladali nadobudnega terorista, vladne agencije pa so nemudoma poostrile varnost.
Obama je v torek dejal, da je imela ministrica prav. Iz Bele hiše ni nobenih znakov, da bi bila njena služba ogrožena, dvome pa je odpravila tudi predsednikova podpora. Če bi jo odpustil, bi imel še več težav s kadrovanjem, ki jih sicer ne manjka. Republikanec Jim DeMint iz Južne Karoline v senatu že skoraj leto dni blokira imenovanje šefa Agencije za varnost v transportu (TSA), ker meni, da bo kandidat, nekdanji agent FBI in policijski detektiv Erroll Southers zaposlenim dovolil, da ustanovijo sindikat.
Za republikance, kot je DeMint, je torej večji problem sindikalna organiziranost zveznih uslužbencev kot pa varnost, zato republikanske kritike Obamove administracije tudi ne padejo na preveč plodna tla. Prazen je tudi položaj šefa Agencije za carine in zaščito meja, za katerega kandidira nekdanji zvezni tožilec Alan Bersin.
Preprečili napad

23-letni Nigerijec Umar Faruk Abdulmutalab je v petek na letalu družbe Nortwest na poti iz Amsterdama v Detroit skušal detonirati eksplozivno napravo, ki jo je imel skrito v spodnjih hlačah. Povzročil je le manjši požar, potniki in posadka pa so ga nemudoma obvladali in zadržali do pristanka in prihoda policije.
Na letalo je prišel, četudi je bil na širšem seznamu oseb, ki jih sumijo povezave s teroristi. Čeprav je bil na seznamu, je imel tudi veljaven vizum za obisk ZDA. Revizija, ki jo je naročil Obama, bo skušala ugotoviti tudi, kako je lahko eksploziv pretihotapil na letalo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.