V Nemčiji poteka zapleteno reševanje iz jame, ki ga reševalci opisujejo kot najtežje reševanje doslej, trajalo pa bi lahko več tednov.
Raziskovalec iz Stuttgarta se je v nedeljo s sodelavci spustil v jamo Riesending na Bavarskem, znano predvsem po tem, da je globoka kar 1000 metrov. Med spustom ga je zadelo padajoče kamenje in ga hudo poškodovalo po glavi in telesu.
Eden od njegovih spremljevalcev je odšel po pomoč, drugi pa je ob poškodovancu ostal v jami. Čeprav je reševalna akcija stekla zelo hitro, poškodovani raziskovalec jam še naprej čaka rešitev.
Sinoči so v jamo vstopili tudi visoko izurjeni švicarski reševalci, ki pa se jim do poškodovanca še ni uspelo prebiti. Spust do kraja, kjer je poškodovani jamar sicer običajno traja več kot 12 ur zaradi številnih ozkih grl na poti.
Reševalci pravijo, da poškodovani lahko govori, da pa se njegovo stanje slabša. Informacija je sicer stara že dober dan, komunikacije z njim namreč trenutno nimajo.
Na poti v jamo je tudi zdravnik, ki bi naj ocenil stanje poškodovanca, a reševalci pravijo, da obstaja zelo malo strokovnjakov, ki se jim uspe spustiti v takšne globine, gre za eno najtežjih jam v Nemčiji, pravijo.
Zato tudi ne vedo, kako bodo poškodovanega dobili iz jame. Nekateri prehodi so namreč preozki celo za enega jamarja z nahrbtnikom. "Ponekod je mogoče skozi le, če jamar zavzame določeno držo in se čim bolj stisne sam vase," pravi eden od vodij reševanja. In dodaja, da so jim pomoč pri reševanju ponudile ekipe iz vse Evrope, da pa je v Evropi le peščica reševalcev, ki so zares dovolj usposobljeni, da jim pomagajo.
Gre sicer za slabo raziskano jamo. Vhod so odkrili leta 1995. Dodatna nevarnost poškodovanemu in reševalcem grozi ob močnejših nalivih, saj se takrat prehodi običajno napolnijo z vodo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.