
Atentat na tajvanskega predsednika
Predsednik Chen se je zadnji dan intenzivne predvolilne kampanje odločil preživeti 'med svojimi,' v rojstnem mestu Tajnan na jugu otoka, kjer se je počutil najbolj varnega. Na vožnjo po glavni ulici se je podal v avtomobilu z odprto streho in brez zaščitnega jopiča, ko ga je neznanec ustrelil v trebuh. Predsednika so odpeljali v bližnjo bolnišnico. V streljanju je bila v desno koleno ranjena tudi podpredsednica Anette Lu.
Policija, ki meni, da bi bilo lahko strelcev več, v zvezi z napadom doslej še ni aretirala nikogar.

Nekaj ur po napadu sta se vrnila v tajvansko prestolnico Tajpej, kjer ju je pričakalo več tisoč privržencev. Poskus atentata bi po mnenju analitikov lahko odločil sicer tesno tekmo med Chenom in njegovim nasprotnikom. Privrženci predsednikovega tekmeca so zato prepričani, da so napad organizirali Chenovi podporniki.
Pred predsedniškimi volitvami
Tajvanska osrednja volilna komisija je po dogodku sporočila, da bodo jutrišnje volitve potekale po programu. Tajvanski opozicijski kandidat Lien Chan pa je odpovedal vse predvolilne aktivnosti napovedane za zvečer.
Kot kaže, bo izid volitev med sedanjim predsednikom Chen Shui-bianom in njegovim izzivalcem Chanom zelo tesen. Volivci se bodo hkrati s predsedniškimi volitvami na referendumu izrekali tudi glede nenehnih grožnjam s strani Kitajske. Vlada v Taipeiju namreč Kitajsko obtožuje, da je proti Tajvanu usmerila 496 raket. Kitajska se boji, da bi referendum lahko pomenil podlago za razglasitev neodvisnosti Tajvana, kar želi vlada v Pekingu preprečiti s pomočjo groženj z nasiljem.

Chen je s poudarjanjem ogroženosti države, tajvanske identitete in vprašanja suverenosti spet mobiliziral svoje privržence. Dodatno podporo mu je zagotovila gospodarska rast po globalni krizi. 53-letni Chen, ki se je rodil na Tajvanu, je z zmago pred štirimi leti končal 50-letno vladavino nacionalistične stranke (Kuomintang). Nekdanji odvetnik in oporečnik se tako kot njegova Stranka demokratičnega napredka opira na Tajvance, medtem ko 67-letnega Liena podpirajo priseljenci, ki so na otok s kitajske celine prebegli skupaj z vojaki Kuomintanga in Čankajškovo vlado leta 1949. Tudi Lienova starša sta prišla s Kitajske.