25-letna Britanka, katere imena britanski mediji ne navajajo, je bila prejšnji mesec na počitnicah v Dubaju, ko sta jo napadla dva moška, prav tako Britanca. Ko je incident prijavila policiji, pa jo je ta – namesto, da bi ji pomagala – aretirala. Z izvenzakonskimi spolnim odnosom je namreč kršila zakone, ki veljajo v Združenih Arabskih Emiratih (ZAE) za kar jo lahko doleti zaporna kazen ali izgon iz države, navaja The Independent.
Žensko, ki je na petdnevni oddih v Dubaj prišla s sorodnico, naj bi policisti proti plačilu varščine sicer že izpustili, so ji pa zasegli potni list, brez katerega ne more odpotovati domov. Medtem sta njena napadalca, domnevno iz Birminghama, to že storila.

Moška naj bi napad celo posnela
Družina žrtve je povedala, da sta jo moška, ki sta bila nastanjena v istem hotelu, najprej povabila na pijačo, nato pa zvabila v hotelsko sobo, kjer sta jo napadla in jo izmenično posiljevala, vse skupaj pa naj bi tudi posnela. Pet ur zatem sta odpotovala domov.
Ženska naj bi bila po poročanju medija The Sun poročena, čeprav ni znano, ali sta s partnerjem še skupaj. "Trenutno je nastanjena pri neki britanski družini, a je popolnoma prestrašena. Na policijo se je obrnila kot žrtev najhujšega možnega zločina, ti pa jo obravnavajo kot kriminalca," je povedal njen prijatelj.
Le ena v vrsti takšnih spolnih zlorab
Radha Stirling, ustanoviteljica in vodja britanske organizacije Detained in Dubai (Pridržani v Dubaju) je povedala, da gre za zastrašujoč primer le enega v vrsti tovrstnih spolnih zlorab. "Policisti neprestano zamenjujejo sporazumne spolne odnose s posilstvi. Žrtve se zatečejo k njim in pričakujejo pravico, na koncu pa preganjajo njih. Ne samo, da s tem izpodbijajo dejstvo, da so bile žrtve, celo kaznujejo jih za to," je dodala.
Tiskovna predstavnica britanskega zunanjega ministrstva pa je za The Independent povedala, da so s primerom seznanjeni, da so v stiku z oblastmi v Dubaju in nudijo podporo družini žrtve. Njihova navodila glede potovanj v ZAE vključujejo opozorilo, da so izvenzakonski spolni odnosi tam nezakoniti – tako za domačine kot turiste, ki tja potujejo, ne glede na to, kakšen je njihov odnos v matični državi, in ne glede na to, ali gre za heteroseksualne ali homoseksualne pare. Prepovedano je tudi živeti skupaj ali si deliti hotelsko sobo z nekom nasprotnega spola, s katerim niste poročeni ali v bližnjem sorodstvu.

Striktno šeriatsko pravo
Stirlingova je pojasnila še, da imajo ZAE dolgo zgodovino penaliziranja žrtev posilstva. "Sodelovali smo že v veliko podobnih primerih v preteklosti, sodelujemo z odvetniki in družinami žrtev in si prizadevamo za spremembo odnosa policije in sodstva. Ta grozovit primer je izrazit dokaz, da še vedno ni varno prijaviti takšnih zločinov brez tveganja, da bo ženska kar dvojno kaznovana."
Ženske, ki so neporočene ali noseče skupaj s svojimi partnerji pristale v zaporu, so tako prihajale iz Norveške, Avstralije in tudi Velike Britanije. Še bolj kot one pa so tovrstnim zločinom izpostavljene migrantske delavke v Dubaju, saj njihove zgodbe – za razliko od zgodb Zahodnjakinj – le redko pridejo v javnost.
Šeriatsko pravo, ki ga dokaj liberalni Dubaj sicer ne prakticira tako striktno kot na primer Savdska Arabija ali Iran, kot dokaz posilstva jemlje samo priznanje posiljevalca ali izjavo očividcev, ki pa morajo biti kar štirje odrasli moški, kar pomeni, da primerov, ko sodišče odloči v prid žrtve, skoraj ni.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.