Iz Indije poročajo o surovem obračunu z domnevnim posiljevalcem. Prodajalec avtomobilov je bil februarja aretiran, ker bi naj posilil študentko, a za dejanje še ni bil obsojen. Razjarjena množica, ki je vdrla v zapor, je moškega zvlekla iz zapora, ga nato vlekla po ulici in do smrti pretepla.
Linčanje domnevnega posiljevalca so spremljali množični protesti, protestniki so v okrožju, kjer je osumljeni delal, zažgali tudi nekaj trgovin in lokalov. Policisti pravijo, da je situacija napeta.
Indijo, ki beleži žalostno statistiko številnih brutalnih posilstev, ki se pogosto končajo še s krutimi umori, roka pravice pa storilce le redko doseže, nov val nezadovoljstva pretresa po prepovedi filma Hči Indije in kontroverznem intervjuju posiljevalca Mukesha Singha.
Slednji je bil obsojen zaradi krutega skupinskega posilstva študentke leta 2012, ki se je končalo z njeno smrtjo. V intervjuju za britanski BBC pa je pred kratkim dejal, da "dostojna dekleta ob 9. zvečer ne hodijo naokoli."
Vso krivdo za posilstvo je zvalil na žrtev: "Ženska je tista, ki je veliko bolj odgovorna, če pride do posilstva. Ženska naj bo doma in skrbi za dom, ni primerno, da hodi v diskoteke, počne napačne stvari in nosi napačna oblačila."
Prav tako kot vir vzrokov za številna posilstva v Indiji vidi ženske: "Le okoli 20-odstotkov se jih vede primerno."
Smrt študentke zaradi posilstva je sicer označil za "nesrečo": "Ne bi se smela braniti. Morala bi biti mirna in pustiti, da se zgodi ..."
Nato pa je sledila še prepoved dokumentarca o tem posilstvu, v katerem je tudi predvajan intervju s Singhom, in ki bi ga naj ob BBC predvajal še indijski kanal NDTV. Uradno, ker bi naj bile kršene pogodbe z avtorji dokumentarca. Dokumentarec je bil nato predvajan le na BBC, indijska vlada pa je od portala Youtube zahtevala, da posnetek umakne. Oče umrlega dekleta je sicer dejal, da je dokumentarec "bridka resnica: "Ta film bi morali videti prav vsi. Če lahko ta človek tako govori v zaporu, kaj bi bilo šele, če spet pride na ulico? In Mukesh Singh ni edini s takšnim mnenjem!"
Kljub prepovedi so številni Indijci dokumentarec videli na spletu, kar je podžgalo njihovo jezo zoper posiljevalce. Oblasti opozarjajo – če bodo posilstva še naprej tako pogosta in neraziskana, število obsodb pa zaradi nekritičnega odnosa oblasti in korupcije, nizko, bo linčan še kdo.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.