Evropski organi pregona so združili svoje moči in ustvarili posebno spletno stran, preko katere lahko javnost pomaga policiji izslediti najbolj iskane ubežnike v Evropi, so sporočili iz Europola.
Projekt je zagnala Evropska mreža ekip za aktivno iskanje ubežnikov (ENFAST1), v okviru katere so se policisti iz 28 držav članic EU specializirali za takojšnje ukrepanje pri lociranju in prijetju ubežnikov.

Ob pomoči Evropskega policijskega urada Europol bodo na spletni strani na voljo informacije glede odmevnih mednarodno najbolj iskanih kriminalcev, ki so obtoženi ali osumljeni, da so v Evropi izvedli resna kazniva ali teroristična dejanja.
Slovenija je na seznam uvrstila Radomirja Cvijanovića, ki je po filmskem ropu SKB banke leta 2005 še vedno na begu, hrvaška pa dva svoja državljana - Bojana Dragičevića in Darjana Ješovnika. Med znanimi imeni je tudi osumljenec za teroristične napade v Parizu Salah Abdeslam in celo ena ženska.

Namen projekta je povečati varnost znotraj EU, gre pa za prvo pobudo na panevropski ravni za skupno predstavitev seznama najbolj iskanih ljudi. Od danes naprej lahko tako državljani v EU, pa tudi zunaj njenih meja prek spletne strani podajo uporabne informacije, po želji tudi anonimno.
Spletna stran bo na voljo v 17 jezikih, z njeno vsebino pa bodo upravljale ekipe ENFAST v državah članicah. Te bodo na spletno stran dodajale najbolj iskane ubežnike v svojih državah in takoj neposredno dobivali sledi o njih. Vsaka država bo lahko objavila omejeno število tarč. Podatki o njih bodo redno posodobljeni.
Europol je s tem projektom podprl ENFAST tako, da je razvil varno platformo za spletno stran, prav tako pa jim bo pomagal s tehničnimi vprašanji, so sporočili iz Europola.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.