Tujina

Portugalski 'čudež leve manjšinske vlade': Kaj je res, kaj ne, česa se lahko nauči Slovenija

Ljubljana, 10. 08. 2018 13.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
108

V času, ko je govora o manjšinski vladi Marjana Šarca, kot primer dobre prakse pogosto vidimo navedeno Portugalsko – kot "čudežnega otroka" pokrizne Evrope, ki kaže, kako lahko "manjšinska leva vlada" pomeni preporod države. Pa poglejmo, kaj se v državi dogaja za naslovnicami, ki celo njihovega finančnega ministra Maria Centena slavijo kot Cristiana Ronalda evropske birokracije.

Portugalska
Portugalska FOTO: Thinkstock

Manjšinska vlada Marjana Šarca postaja vse bolj verjetna. Takšen način vodenja države bi bil za Slovenijo nekaj novega, v mnogih državah pa je to povsem običajna praksa, ki deluje, če je za to izpolnjenih nekaj pogojev.

Kateri so pogoji, da manjšinska vlada deluje, lahko preberete TUKAJ.

Čudežno okrevanje

Manjšinsko vlado imajo torej med drugim Portugalci. Njihova vlada si pripisuje zasluge za "čudežno okrevanje" države.

Na prvi pogled so takšne ocene povsem pravilne. V zadnjih dveh letih je država, ki sta jo globalna finančna in gospodarska kriza pahnili v brezno recesije in brezposelnosti, doživela ponoven vzpon – in to z zavrnitvijo tradicionalnih "kriznih metod", na vrhu katerih je varčevanje. Namesto tega naj bi rešitev prinesli prijemi, ki so ideološko bližje vladi, ki jo sestavljajo ali podpirajo zmerno do ekstremno leve stranke, vključno s komunisti.

Na podlagi številk je govora celo o "portugalskem čudežu", kamor spadajo okoli 3-odstotna letna rast v letu 2017, 10-odstotno povečanje izvoza v EU, 20-odstotno povečanje izvoza v države izven EU in le 9,4-odstotna brezposelnost.

Impresivno za državo, ki je bila leta 2011 na robu propada in je potrebovala finančno pomoč "trojke" – IMF, Evropske komisije in Evropske centralne banke. Podobno kot v Grčiji je trojka tudi tukaj zahtevala stroge varčevalne ukrepe, ki jih je takratna konservativna oblast skušala uresničiti – skrčili so javni sektor, oklestili plače in javne izdatke. Volilno telo se je na volitvah leta 2015 obrnilo v levo, kjer so socialisti in komunisti obljubljali konec varčevanja.

Nova vlada je odpravila varčevalne ukrepe, na raven pred trojko so vrnili pokojnine, minimalno plačo, javnim uslužbencem so vrnili 35-urni delavnik.

"Leva vlada z levimi ukrepi". Pa je res?

Ob vsakem takšnem "svetlem pojavu" se seveda hitro pojavi vprašanje, ali je mogoče "čudež" ponoviti tudi v drugih državah. Najbolj optimistični Slovenci upajo, da bi lahko pri nas podoben preporod dosegla leva (levosredinska) vlada, sestavljena po formuli pet plus ena.

A za konkretnejšo oceno je treba pogledati dlje od najbolj očitnega. Prvo dejstvo, ki ne drži povsem, je, da je portugalska vlada 100-odstotno zavezana levi ideologiji. Strokovnjaki so njihovo delovanje poimenovali "odgovorna leva vlada". Namreč, vlada ni neodgovorno zažrla v javne finance, ampak skušajo še vedno obvladovati dodatke na vzdržni ravni. Prav tako plače javnega sektorja  in socialni ukrepi niso doživeli "razcveta", ki ga pri nas zahteva predvsem Levica, ampak je šlo praviloma zgolj za povečanja na predkrizno raven. O brezglavem zapravljanju portugalske vlade je tako težko govoriti, čeprav kritiki še vedno pravijo, da s financami ne ravnajo dovolj skrbno.

Portal libremercado.com se je poglobil v ekonomsko politiko portugalske vlade in ugotovil, da čeprav marsikdo Portugalsko danes vidi kot preporod evropske levice, gleda premalo široko. Kaj se je zgodilo? Ko je nastopila kriza, je bila sprejeta vrsta urepov:

- reorganizacija javnih naročil s področja sanitetnega materiala in zdravil po kriteriju cene in učinkovitosti,

- reforma pokojninskega sesitema s poudarkom na finančni vzdržnosti,

- zmanjšanje subvencij,

- fleksibilizacija trga dela, znižanje stroškov odpovedi pogodbe o zaposlitvi, zamrznitev minimalne plače,

- restrukturiranje finančnega sistema s poudarkom na zagotavljanju finančne stabilnosti bančnega sektorja,

- poenostavitev birokracije in zmanjšanje razraščenega javnega sektorja.

In čeprav so nekaj teh ukrepov konkretno omilili, strokovnjaki ugotavljajo, da vseeno veliko teh ukrepov ostaja na svojem mestu. Administracija Antonia Coste se je v programu osredotočila na šest točk, ki jasno kažejo na to, da ne gre za skrajno levo vlado, ampak prej za mešanje ukrepov, ki jih v svojih programih običajno poudarjata levica in desnica – medtem ko se točke 1, 3 in 6 nagibajo v levo, se točke 2,4 in 5 nagibajo v desno.  

1. Prvi steber je izboljšanje izobrazbene strukture iskalcev dela, s katerim skušajo zmanjšati število ljudi, ki zapustijo izobraževalni sistem, in reforma visokega šolstva.

2. Drugi del načrta so ekonomske inovacije, podpora izvozno usmerjenim podjetjem, inovativnim podjetjem in vstop zasebnega kapitala v državna podjetja.

3. Ukrepi za povečanje konkurenčnosti, izboljšanje infrastrukture.

4. Modernizacija države, boj proti korupciji in bolj učinkovita birokracija.

5. Boljši pogoji za delovanje zasebnega sektorja.

6. Ukrepi za pomoč socialno ogroženim.

Potrugalsko vlado tako bolj kot ideološke ideje motivira zdrav pragmatizem, ki se kaže kot sistem, kjer se združi najboljše obeh svetov, in skuša ustvariti vzpodbudno okolje za zasebni sektor ter varno okolje za socialno ogrožene. Iz tega razloga po mnenju analitikov tudi deluje manjšinska vlada navzven "tako enakih, a tako različnih" strank.

Kompromisi levice z "desnimi ukrepi" in močna figura na čelu vlade

Tisti, ki portugalsko vlado vidijo kot odličen primer, ki kaže, da je mogoče vladati skupaj z ekstremno levico, bi tako morali vzeti v zakup, da je "ekstremna levica" očitno pristala na kar nekaj kompromisov. Namesto da Portugalsko vidimo kot glasnika novega odličnega modela vodenja države, je bolj realistična ocena ta, da gre prej za izjemo kot pravilo, ocenjuje več analitikov.

Prav tako pa je treba upoštevati, da na uspešnost vlade – pa naj bo ta večinska ali manjšinska – v veliki meri vpliva njen vodja. António Costa velja za dobrega, a odločnega pogajalca, svoje mesto je našel tako na domačem kot na evropskem političnem parketu, kjer mu ploskajo, ker je našel očitno primerno protiutež populizmu. "Demokratična politika se od populizma razlikuje po tem, da ne stavi na strahove ljudi, ampak jim vrača upanje v prihodnost," je dejal v govoru pred poslanci Evropskega parlamenta v Strasbourgu.

Po drugi strani pa mu je na domačem političnem parketu, kjer so njegovi vladi napovedovali le nekaj mesecev ali kakšno leto delovanja, uspelo dokazati, da je mogoče vladati z manjšinsko vlado.

Vseeno pa še enkrat več velja, da je Portugalska posebnost. Costa ima nekoliko lažje delo, ker tam ekstremna desnica v zadnjih letih ni pridobivala na priljubljenosti – ne toliko zaradi njegove politike kot objektivnih okoliščin. Medtem ko se je del Evrope v naši soseščini soočal z migrantskim valom, razraščanjem iskamskega ekstremizma in celo grožnjo teororizma, je bilo na Portugalskem v tem smislu precej mirno. Ob tem mislimanska skupnost na Portugalskem predstavlja le okoli odstotek družbe, Portugalci pa so kot ena revnejših evropskih držav v preteklosti sami predstavljali veliko skupnost migrantov, ki so odhajali v Francijo, Nemčijo, Veliko Britanijo in dlje – v Brazilijo, Argentino ali Avstralijo.

Prav tako so evroskeptična čustva precej manj prisotna kot v Italiji ali v Grčiji. Manjša nagnjenost k ekstremom pa je Costi precej olajšala delo. Kot tudi dejstvo, da so celo v Bruslju ugotovili, da varčevalna politika uničuje priljubljenost evropske ideje in vodi k vzponu evropske skrajne desnice, kar je precej povečalo odprtost EU za kombinacijo varčevanja in ideje socialističnih strank.

Kaj je res in kaj iluzija?

Dejstvo pa je tudi, da so ena stvar kratkoročni, povsem druga pa dolgoročni uspehi politike. Portugalska manjšinska vlada se lahko zaenkrat pohvali predvsem s kratkoročnimi – o dolgoročnih bo presodil čas. So pa mnogi skeptični tudi do kratkoročnih.

Med najbolj skeptičnimi je bonitetna hiša Moody's, ki se sprašuje, ali so ukrepi portugalske vlade sploh vzdržni. Javni dolg države je še vedno 130 odstotkov BDP, bančni sektor je na majavih nogah in bi ga – tako analitiki – ob novi kriti znova zatreslo pri temeljih, s tem pa bi država znova končala v resnih težavah. Portugalska ima najnižji delež javnih investicij glede na BDP v EU, leta 2016 se je z 2,2 odstotka znižal na 1,5 odstotka. Tudi zasebne investicije so še vedno okoli 11 odstotkov pod predkriznim povprečjem. Po podatkih Eurostata za leto 2016 so izdatki za javne storitve ostali na rekordno nizki ravni, izdatki za zdravstvo so bili v času konservativne vlade celo višji kot so v času aktualne vlade. Prav tako so se kljub ciljem, ki so povezani z izobraževanjem, izdatki za ta sektor znižali, sektor javnih storitev se sooča s kroničnim pomanjkanjem kadra in s premalo financiranimi programi. Kljub nekoliko višjim plačam in pokojninam, ljudje, ko gre za zapravljanje denarja, ostajajo zadržani.

Rast zaposlenosti, ki jo izkazuje statistika, seveda dejansko obstaja, a je večinoma rezultat zaposlitev v delovno intenzivnih panogah z nizko dodano vrednostjo, večinoma v gostinstvu, hotelirstvu in trgovini. Turistična panoga namreč beleži 10-odstotno rast, Portugalska je postala predvsem priljubljena destinacija gostov, ki jih je politična nestabilnost pregnala iz Severne Afrike in Bližnjega vzhoda. Bi pa naj kar dve tretjini teh zaposlitev predstavljale "netipične oblike zaposlitve", gre torej za sezonsko ali prekarno delo.

Ima pa množični turizem še en neprijeten učinek na domačine. Zacvetel je nepremičninski trg, ki pa s tem za domačine, ki imajo še vedno relativno nizke plače, med mladimi je delež brezposelnih še vedno visok, postaja predrag.  

Strokovnjaki tako menijo, da "portugalski čudež" stoji na majavih temeljih, v veliki meri na pozitivnih zunanjih vplivih pokrizne globalne ekonomije, del odgovornosti za to pa seveda nosi vlada.

Težave manjšinskih vlad se namreč pogosto skrivajo v podrobnostih. Medtem ko jim uspe dogovor o "generalnih temah", konkretni ukrepi običajno ostanejo nedorečeni, da zadovoljijo vse želje in apetite. Zanimiv nauk torej tudi za Slovenijo, ki že dolgo potrebuje konkretne in korenite reforme, za katere dogovori na "načelni ravni" ne bodo dovolj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (108)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Chavez2
11. 08. 2018 13.41
+4
Kakšen preporod neki. Seveda, saj so bili čisto na tleh in potem so se zaradi drugih držav dvignili, kjer so krizo hitro premagali in kjer so bile desne vlade.
User416781
11. 08. 2018 13.34
+0
Ta "čudež" se bo sesul kot hišica iz kart ob prvi manjši krizi...Portugalska namreč niti približno ni prpravljena na kakšno negativno spremembo in trenutno to funkcionira le zato ker je čas konjukture. Enako ae bojim, da velja za Slovenijo.
SuperBog=?lovk
11. 08. 2018 12.28
+3
S tem gospodarskim čudežem vlada Portugalske nima nič, tako kakor pri nas!
mackintosh
11. 08. 2018 13.17
+3
ne najbrž ima tam kakor pri nas z uspehom veze SDS. ahahahaha
Transformerji
11. 08. 2018 10.21
+8
Tam niso imeli našega SDS voditelja Janšo, ki je bil zaprt zaradi malenkosti...... če primerjamo z dejanskimi krajami naše države, bi moralo biti zaprtih najmanj 50 pomembnežev. Kajti v tej mali državi vsi vemo, kdo je največ pokradel, pa se krade še naprej pod okriljem začasne vlade.
Apostol1
11. 08. 2018 12.30
-1
mackintosh
11. 08. 2018 12.35
+4
apostol se strinjam. ne vem ravno ali je največ pokradel ampak škode sloveniji je pa dalec najvec naredil in to tako v sloveniji kot v tujini.
User416781
11. 08. 2018 13.37
+1
Mah, Janša je verjetno nekaj potegnil od trgovine z orožjem, ni pa niti približno med temi ki so pokradli največ. Niti ni imel priložnosti, saj je bil na vrhu le štiri leta...
kapljač1
10. 08. 2018 21.51
+12
Portugalski 'čudež leve manjšinske vlade': Kaj je res, kaj ne, česa se lahko nauči Slovenija -------------------------------------- Ko se bomo vprašali, kaj lahko Slovenija nauči druge , bomo šele "zmagali". Premajhni smo, d a bi se vedno vsega morali učiti zgolj od drugih. Mediji zresnite se!
wolfterier
11. 08. 2018 09.43
+8
Ta čudež je za Grčijo najbolj zadolžen v EU.Mi smo blizu.
Transformerji
11. 08. 2018 12.28
+5
Kapljač, imaš prav, Slovenija lahko nauči druge samo to, kako lahko z ničvrednim pravosodnim sistemom, korupcijo in mafijo postopoma uničuješ lastno državo.
puspan
10. 08. 2018 21.41
+17
No, da vidimo ta levi čudež tudi v Sloveniji. Dajmo jim 90 dni miru.
Transformerji
11. 08. 2018 12.59
+0
Do takrat se bodo seznanjali, kakšne kraje in škodo je povzročila začasna vlada. Potem bodo pa nove volitve, pa bomo ponovno zapravljali davkoplačevalski denar. Je tako, vse bo šlo k vragu - zapravljamo prvo, lastno državo!
Apostol1
10. 08. 2018 20.24
+2
Reagan je bil 2x izvoljen za predsednika ZDA in zakaj ne bi mogel biti Šarec dober predsednik vlade vas vprašam , sicer priznam ,da se mi je takrat zdelo absurdno , da bo predsednik ZDA igralec , tod bil je razmeroma uspešen in tudi pri Šarcu se mi poraja kar nekaj dvomov vendar dajmo času čas pa bomo videli in ker je levica kar dosti to pot udeležena pri upravljanju države ni prav nič nemogočega , če bo podobno kot v Portugalski . Janša in SDS so imeli že pred leti svojo priložnost , zapravili so jo tako ,da so zraven še skoraj zapravili Slovenijo in ko dodaš zraven še plemenitega ,kateri ima na wikipediji posebno rubriko "Ktriminalna dejavnost in škandali " Potem tule ni dileme koga podpirati in koga ne , Problem so pač vedno zaslepljeni volivci ,ki volijo Janšo in plemenitega ,po domače 🐑🐑🐑🐑🐑🐑
HouseBeatz
10. 08. 2018 22.10
-1
tipicen zablojen levicar. Tako kot nesposobni SDS, so po njemu vsi ostali naso Slovenijo peljali nezdravo smer. Taki kot ti ste najslabsi, ala sds-ovci al pa levicarji. Samo en drugega obtozujete, krivi so pa oboji
wolfterier
11. 08. 2018 09.45
+8
Ob koncu prve Janševe vlade je bil dolg 24% bdp.Danes smo na 75%...levi čudež,a ne...
kapljač1
11. 08. 2018 11.22
+5
wolfterier Ker Janševa vlada ni zaznala svetovne krize in je celo v času debelih krav intenzivno še "tajkunizirala državo". Niti je šparala in ko se enkrat povzroči kolaps , škoda nastane do neba. Tudi obseg neke hude bolezni ni zaznati takoj, temveč šele s časoma. Tako je tudi v primerjavah te ale one uspešnosti neke vlade.
kapljač1
11. 08. 2018 11.23
+5
Samo poglejmo , že samo, kakšno škodo so naredili tajkuni, producirani s strani Jnaševe vlade! Oziroma cerkvi vrnjeno premoženje.
User416781
11. 08. 2018 13.39
+0
Tako imenovani tajkuni so nastali le zato, ker je bil to poskus, da velika slovenska podjetja ostanejo v domači lasti. Sicer pa se je ta proces začel že pred letom 2004, le akterji so bili drugi.
Jimi1
10. 08. 2018 19.27
+5
Glede na to kar tile naši obljubljajo sem skrajni pesimist...gre se zgolj za nadzor projektov in podkupnine,ki jih pričakujejo od njih. Desni pa nič manj ne kradejo... Kakor koli zakoni ta kleptokracija v nadaljevanju svojega plenjenja....
zmago56
10. 08. 2018 19.18
+21
Ni problem kako se vladajoči imenujejo ( levi, desni, sredinski itd. ), problem je v njihovih dejanjih, to je za koga delajo, zase ali za narod, ki jih je izvolil.
masni
10. 08. 2018 18.12
+12
Portugalska nima Šarcev ,Mescev,Terčkov,Tomičk ,zato ne nakladajte v kakšni majnšinski uspešni vladi.
korintos23
10. 08. 2018 18.32
+12
Tudi restantov v parlamentu ne, zato ne na pamet.
Fejknjus
10. 08. 2018 19.00
+9
Ko bo glede Janše vse popolnoma dokazano, pol se pogovarjaj. Si že kdaj slišal, da komu podtaknejo zapor? Tebi kot zagretemu komunistu bi moralo biti to kristalno jasno, korintos...
ivan.z Doba
10. 08. 2018 20.09
+2
@fejk, Že pri prodaji orožja in izdaji trilogije je bil pametno tiho. Ni tožil avtorjev! Patria je, po zaslugi US, zastarala. Podtaknili zapor? Bedarija na kvadrat! Očitno ti je vse "bolj mutno"!
ivan.z Doba
10. 08. 2018 20.12
+8
Portugalcem se, kot tudi vsem ostalim normalnim državam, ne more "zgoditi ivan"! Nemški predsednik je ob SUMU zlorabe kartice ODSTOPIL! To je drža pravega Politika!
LXG
10. 08. 2018 18.06
+2
Ma dej spelji se. Čudežna vlada?! V čem? A so mogiče prehiteli Nemčijo ali uspešno nazadujejo za Venezuelo? Komediantka Tomičeva je bila tam in verjetno že ima načrt za favele.
korintos23
10. 08. 2018 18.33
+8
Čudežna Nemčija je 2x ropala po Evropi, se ti kaj sveti zakaj so dobri?
LXG
10. 08. 2018 21.29
+8
wolfterier
11. 08. 2018 09.47
-1
brabusednet
10. 08. 2018 17.49
+11
Je pa razlika ned njihovimi in našimi levičarji.Naši delajo za svoj žep država je v drugorazredna stvar.
korintos23
10. 08. 2018 18.34
+7
Desničarje so pa tudi oni postavili pod kap!
Bott
10. 08. 2018 17.36
+14
nakladanje v tri krasne....delavci so vedno na istem ze 200let...bogatuni pa se naprej bogatijo
sandi101
10. 08. 2018 15.59
+16
Tolažite se lahko kolikor hočete, država bo šla v ***, in v manj kot štirih letih bo desnica v Sloveniji prevzela oblast. Btw. Upam da v SDSu zamenjajo vodstvo, ker potem bi bila ta nova desnica nepremagljiva, še kakšna sveža stranka in levičarji se lahko za vedno odpeljete v zgodovino.
Mich Diam
10. 08. 2018 17.26
+21
Ja res je, v desnici ni problem SDS, problem je Ivan Janša! Zaradi njega ga tudi ne mara narod, pa tudi ne stranke, zato ne mora sestaviti koalicije!
sodelujem
10. 08. 2018 17.48
+0
Ne marajo ga le tisti,ki kradejo po dolgem in počez.!
Mich Diam
10. 08. 2018 18.00
+10
To verjamem, jaz pa ne kradem in mi kljub temu ni všeč! Človek je preveč diktatorski in ovčke mu seveda sledijo in ga hvalijo!
LXG
10. 08. 2018 18.08
+3
Sandi izrekel si preroške besede. Iz tvojega PC-ja v božja ušesa
Mich Diam
10. 08. 2018 18.09
+1
Kollerik
10. 08. 2018 18.24
-1
Jani.
10. 08. 2018 19.22
+2
Sandi drži... levaki so lahko samo hvaležni za Janeza, drugače bi že davno kratko potegnili. To more spoznat samo še vodstvo omenjene stranke. Preveč se je nabralo spornega na kupu.
wolfterier
11. 08. 2018 10.49
+1
Janše se bojijo kot hudič križa.Bog mu daj zdravje in uspeh na skorajšnjih volitvah !
Mich Diam
11. 08. 2018 12.04
-1
dečko, ajde oladi, daj daj daj daj daj...., dečko ajde oladi...!
mackintosh
11. 08. 2018 12.41
+0
ha ha ha in to bo se bo janošu forintu po 27 letih kar naenkrat razjasnilo hahaha. ne boste se ga tako lahko rešili. in na kocu bo od SDSa ostalo samo razsulo :)
mackintosh
11. 08. 2018 12.47
kritika1
10. 08. 2018 15.36
+32
Primerjave s Portugalsko so povsem nerealne. Prispevek je dober in čas je že bil, da se na glas pove, da naj sanjači ne sanjajo o nekem čudežnem Portugalskem modelu. Primerjave so potrebne vendar s primerljivimi. Če pogledate njihove glavne točke ali naše. Poglejte kaj pri nas zahteva Levica. Te ideje so na robu revolucionarnih. Ne bomo privatizirali NLB kljub jasnim zavezam? Ne bomo povečali obrambnih izdatkov kljub obljubam? Ne bomo dovolili privatnega zdravstva? Ne bomo financirali zasebnega šolstva? To so ideološko izjemno močne teme in na takih temah se običajno lomijo krhka zavezništva hitro končajo in to je naš največji problem.
Ka pa mislis
10. 08. 2018 15.31
+10
Sektaši se čudijo ali je to mozno, itak da je. Ne čudijo se pa klerovladi iz argentine ki je bankrotirala 2002 in 2014. 2014 je imela najvecjo inflacijo na svetu.... baje je to mozno sam v venezueli...
ivan.z Doba
10. 08. 2018 15.30
+5
Portugalci nimajo ivana "združevalca"!
sodelujem
10. 08. 2018 17.49
+5
ivan.z Doba
10. 08. 2018 20.14
+2
Svojat sproti pospravijo. Pri nas pa se obsojenci sprehajajo po parlamentu.
Fejknjus
10. 08. 2018 15.15
+23
Ka pa mislis
10. 08. 2018 15.12
-7
Vse to lahko nardimo ce bo interes in seveda ce se bo jovan umiril in pustil delati vladi.
Fejknjus
10. 08. 2018 15.17
+10
Jovan je čisto tiho. Če pa ne moreš nehat mislit na njega pa je tvoj problem...
ina5785
10. 08. 2018 17.33
+4
Fejknjus - saj jovan mora biti tiho, saj nikakor NI MOGEL sestaviti vlade - nobeden normalen noče z njim v kompanijo. Ampak PAZITE SEDAJ; ko ima Šarec dovolj glasov, bo jovan tako streljal na twiterju, da ne govorimo o noritv. . . . . . . . tam so pa že začeli!!!!!
FIGEC
10. 08. 2018 15.00
+42
Morali bi napisati, da so tam morda zaustavili velekraje, za razliko od nas.