ZDA so v petek dva sirska zapornika iz Guantanama na Kubi predale portugalskim oblastem, so sporočile ameriške in portugalske oblasti. Portugalsko notranje ministrstvo je sporočilo, da gre za zaponika, proti katerima ni nobenih obtožb, tako da bosta na Portugalskem živela na prostosti. Zaradi varovanja njune zasebnosti ne bodo objavili nobenih podrobnosti o njuni identiteti ali kraju bivanja, so še sporočili.
Korak je bil pričakovan, saj je Portugalska že v začetku avgusta izrazila pripravljenost na sprejem dveh sirskih zapornikov. Portugalska je bila decembra 2008 tudi prva evropska država, ki je izrazila pripravljenost, da sprejme zapornike iz zapora za teroristične osumljence v Guantanamu na Kubi in tako pomaga administraciji ameriškega predsednika Baracka Obame, ki skuša do januarja prihodnjega leta zapreti ta sporni zapor.
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar pa je nedavno na vprašanje, ali ZDA želijo, da tudi Slovenija sprejme kakšnega ujetega terorističnega osumljenca iz Guantanama na Kubi, odgovoril, da je Slovenija glede tega "v fazi razmišljanja". "Odločitve še nismo sprejeli, saj se pri tem odpira veliko varnostnih, pravnih in drugih vprašanj. Zaenkrat smo v fazi razmišljanja oziroma preverjanja pravnih osnov in realnih možnosti," je dejal minister.
Obama je takoj po prevzemu položaja v začetku leta vzpostavil skupino, ki preučuje politike in prakse prejšnje administracije Georgea Busha v boju proti terorizmu in teroristom po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001. Z zaprtjem zapora za teroristične zapornike v Guantanamu želi doseči izpustitev tistih osumljencev, ki jih ne morejo tožiti, nekatere premestiti v druge države, nekaterim pa bi sodili. Na ta način bi zaključili njihovo dolgoletno zadrževanje v zaporu brez pravih sodnih postopkov. V zaporu v Guantanamu sedaj ostaja še 226 zapornikov.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.