Šest porotnic je varnostnika iz Floride Georgea Zimmermana oprostilo obtožb uboja neoboroženega 17-letnega temnopoltega Trayvona Martina, kar je sprožilo proteste v ZDA. Njegovi odvetniki so trdili, da je Martina z upravičeno uporabo smrtonosne sile ustrelil v samoobrambi.
Porotnice so za sprejetje svoje odločitve potrebovale dva dni, z odločitvijo pa so razjezile številne organizacije, ki zagovarjajo človekove pravice.
Pred izrekom sodbe je bil Zimmermanov obraz popolnoma hladen, ko pa je izvedel, da je oproščen, je pokazal nasmeh odrešenja. Njegovi starši so se objeli, žena pa je bila v solzah. "Menim, da je bil pregon Georgea Zimmermana sramoten," je dejal njegov odvetnik Don West.
Staršev pokojnega Martina v sodni dvorani ni bilo. Njegov oče Tracy Martin pa je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da bi bil njegov sin ponosen na boj, ki so ga drugi bili v njegovem imenu. "Čeprav imam zlomljeno srce, moja vera ostaja neomajna. Skupaj lahko zagotovimo, da se to ne bo ponovilo," je še dodal.
Pomočnik državnega tožilca Bernie de la Rionda, ki je bil glavni tožilec v tem primeru, je dejal, da sprejema odločitev porote, hkrati pa je skupaj s sodelavcema, ki sta prav tako pripravljala primer, razočaran. "Živimo v krasni državi, ki ima zelo dober pravosodni sistem. Ni popoln, je pa najboljši na svetu in spoštujemo sodbo porote," je pojasnil.
Odvetnik Benjamin Crump, ki je v procesu zastopal družino Martin, pa je izrazil upanje, da se bo javnost na odločitev sodišča odzvala mirno. Pri tem ni skril svojega občutka: "Ves svet je z razlogom opazoval ta primer in ljudje so želeli videti, kot smo to vsi že povedali, kako daleč smo v Ameriki prišli pri enakopravnosti pravosodja." Porotnice po sodbi niso dajale izjav.
Aktivist za človekove pravice Jesse Jackson je na Twitterju zapisal: "Izognite se nasilju, saj bo to vodilo do še večjih tragedij. V tem času obupa najdite način za osebno nadgradnjo, ne razgradnjo".
Predsednica Nacionalnega združenja za napredek ljudi, ki niso bele polti Roslyn Brock pa je je dejala, da je pravica tokrat pustila na cedilu Trayvona Martina in njegovo družino. "Pravosodno ministrstvo pozivamo, da takoj sproži preiskavo o kršenju človekovih pravic Trayvona Martina," še dodaja.
Pred sodno dvorano je bilo ob izreku sodbe precej bolj napeto. Več deset protestnikov se je zbralo pred sodno dvorano in začeli so jezno vpiti, ko so izvedeli za sodbo. "Ljudje so jokali. To kaže, da sodni sistem nima hrbtenice," je dejal 25-letni protestnik Jared Hamil, delavec v skladišču, ki se je udeležil shoda pred sodiščem.
Obama: Moj sin bi bil kot Trayvon Martin
Zimmerman je februarja lani ustrelil in ubil temnopoltega najstnika v predmestju Orlanda Sanfordu, ko se je ta vračal iz trgovine domov. Varnostnik, ki je skušal rešiti primer nepojasnjenih vlomov v soseski, je videl temnopoltega mladeniča s kapuco na glavi in zazdel se mu je sumljiv. Vsak temnopolti Američan je prepričan, da mu ne bi bil sumljiv, če bi bil bel, v kratkih hlačah in belih nogavicah.
Porota bi ga lahko obsodila uboja in mu dosodila dosmrtno ječo. Tožilstvo je zanj trdilo, da si je želel biti policist, ki je sledil najstniku in ga ubil brez razloga.
Marca lani, ko je javnost zahtevala aretacijo Zimmermana, je ameriški predsednik Barack Obama dejal: "Če bi imel sina, bi izgledal kot Trayvon Martin".
Obama se je odzval tudi po oprostilni sodbi. Poudaril je, da so ZDA dežela zakonov in da je treba odločitev porote spoštovati. Smrt Martina je po njegovih besedah tragedija, ne samo za njegovo družino ali za katero koli skupnosti, temveč za Ameriko. Dejal je še, da bi se kot posamezniki in kot družba morali vprašati, kako lahko v prihodnje preprečijo podobne tragedije. "To je naloga za vse nas," je dodal Obama.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.