Po objavi informacije, da je Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) ugotovila, da je Iran vsaj do preteklega leta očitno razvijal jedrsko bombo, je Kitajska pozvala k mirni rešitvi iranske problematike. Kitajsko zunanje ministrstvo je dejalo, da poročilo IAEA še proučuje, Iran pa je pozvalo, naj bo prilagodljiv in iskren. "Kitajska zagovarja miroljubne načine reševanja iranske jedrske problematike," pravijo na kitajskem zunanjem ministrstvu.
Kitajska je sicer med tistimi državami, ki opozarjajo, da bi napad na Iran lahko imel katastrofalne posledice. S tem se strinja tudi Rusija, ki za poročilo IAEA pravi, da zgolj krepi napetosti med mednarodno skupnostjo in Iranom.
"Morebitne dodatne sankcije proti Iranu si bo mednarodna skupnost razlagala kot sredstvo za zamenjavo režima v Teheranu," je izjavil namestnik ruskega zunanjega ministra Genadij Gatilov. "Ta pristop je za nas nesprejemljiv in Rusija ne namerava obravnavati tega predloga," je dejal, pri čemer ni pojasnil, ali bo Rusija vložila veto na morebitne nove sankcije proti Iranu.
Nemčija in Britanija za nove sankcije
Nemčija se je po drugi strani danes zavzela za nove sankcije proti Iranu. Tiskovni predstavnik nemške kanclerke Steffen Seibert je v Berlinu izjavil, da se mora Teheran vrniti za pogajalsko mizo s šesterico – ZDA, Rusijo, Kitajsko, Francijo, Veliko Britanijo in Nemčijo.
"Če bo Iran še naprej zavračal resna pogajanja o svojem jedrskem programu, bodo nove, ostrejše sankcije neizogibne," pa je v izjavi zapisal šef nemške diplomacije Guido Westerwelle. Dodal je, da Nemčija nasprotuje kakršni koli razpravi o vojaški akciji proti Iranu.
Tudi Velika Britanija je danes Iranu požugala z novimi sankcijami, če ne bo "spremenil smeri". "Iran mora spremeniti smer. Želimo si izpogajano rešitev in Iranu vedno znova ponujamo roko sprave," je izjavil britanski zunanji minister William Hague. Vendar če bo Teheran še naprej zavračal resna pogajanja o svojem jedrskem programu, "moramo krepiti pritisk in z našimi partnerji razmišljamo o nizu dodatnih ukrepov", je poudaril Hague.
Britanskemu pozivu k okrepitvi sankcij se je zvečer pridružila tudi Francija. V skupni izjavi sta Pariz in London izrazila zaskrbljenost zaradi "vojaške dimenzije iranskega jedrskega programa", pri tem pa pozvala k novim ostrim sankcijam, če Teheran ne bo sodeloval z IAEA. "Naš cilj je, da zagotovimo, da Iran v celoti izpolni svoje mednarodne obveznosti," piše v skupni izjavi.
Tudi v Washingtonu so zvečer opozorili, da so obtožbe v poročilu IAEA zelo resne in da bi jih moral Iran agenciji kredibilno razjasniti. Sicer pa iščejo poti, kako "dodatno pritisniti" na Teheran, je pojasnil tiskovni predstavnik State Departmenta Mark Toner. Dodal je še, da že razmišljajo o "nizu možnih ukrepov"
Iran: Poročilo je politično motivirano
Medtem pa je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad dejal, da pod pritiski ne bodo popustili. Ob tem je zavrnil obtožbe iz poročila IAEA, da Iran svoj civilni jedrski program izrablja za razvoj jedrskega orožja. "Mi ne potrebujemo atomske bombe," je zatrdil.
Ahmadinedžad pravi, da je to poročilo močno škodilo ugledu IAEA in je temeljilo na neupravičenih trditvah ZDA. Po njegovih besedah so ZDA agenciji za jedrsko energijo posredovale "prazne dokaze", ki jih vsebuje poročilo. "Ne bomo izdelali dveh bomb, medtem ko jih imate vi 20.000. Razvili bomo nekaj, na kar vi ne morete odgovoriti - etiko, humanost, solidarnost in pravičnost," je poudaril. "Vedeti morate, da še noben sovražnik iranskega naroda nikoli ni okusil zmage," je dodal iranski predsednik.
Le uro po tem, ko so informacije o ugotovitvah IAEA prišle v javnost, se je sicer oglasil tudi iranski predstavnik pri IAEA Ali Asgar Soltanieh. Ta pravi, da poročilo ni uravnoteženo in da ni profesionalno. Po njegovi oceni je politično motivirano. Dodaja, da se v zgodovini IAEA še ni zgodilo, da bi v takih poročilih upoštevali obtožbe nekaterih držav na račun druge države.
EU: Poročilo sloni na čvrstih, verodostojnih dokazih
Zaskrbljenost zaradi poročila pa je izrazila Evropska unija. Kot so sporočili v Bruslju, poročilo IAEA "resno zaostruje obstoječe skrbi o naravi iranskega jedrskega programa glede na to, da poročilo posebej izpostavlja informacije, ki jih je potrdila IAEA, o možni vojaški dimenziji iranskega jedrskega programa".
"Na splošno te ugotovitve močno nakazujejo na obstoj obsežnega programa razvoja jedrskega orožja v Iranu," je izjavila tiskovna predstavnica visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton, Maja Kocijančič. Kot je dodala, poročilo IAEA sloni na "čvrstih, verodostojnih" dokazih.
Izrael med zadnjimi v odzivu na poročilo, med prvimi pri napadu?
Izrael je bil med zadnjimi, ki se je odzval na poročilo IAEA. Stališče izraelske vlade je, da poročilo kaže, da mora svet zaustaviti iranska prizadevanja za izdelavo jedrskega orožja. ''Poročilo je pomembno, ker kaže, da mora mednarodna skupnost ustaviti iranska prizadevanja za izdelavo jedrskega orožja, ki ogrožajo tako svet kot tudi Bližnji vzhod,'' so sporočili iz kabineta premierja Benjamina Netanjahuja.
Časnik Haaretz je navedel izjavo neimenovanega predstavnika vlade, da je Izrael počakal na odgovor mednarodne skupnosti, saj noče dajati vtisa, da prevzema vodilno vlogo v prizadevanjih za okrepitev pritiska na Iran zaradi njegovih jedrskih dejavnosti.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.