Območju, ki ga je 8. oktobra prizadel katastrofalni potres, se nezadržno približuje ostra visokogorska zima. Mraz in nizke temperature bi lahko resno ogrozila zdravje in življenja tistih, ki so potres sicer preživeli, a ostali brez strehe nad glavo.
Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je pojasnil, da bodo tistim brez zavetišča zagotovili šotore v roku dveh tednov, je povedal Mušarafov tiskovni predstavnik Šaukat Sultan. Združeni narodi ocenjujejo, da je brez strehe nad glavo še okoli 800.000 ljudi, šotori pa naj bi jih obvarovali vsaj pred najhujšim mrazom.
Veliko težavo pa po katastrofi v Kašmirju predstavljajo bolezni. Predstavnica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Sacha Bootsma je povedala, da so po potresu zabeležili 111 primerov tetanusa, 22 pacientov je bolezni podleglo.
Bootsma je še povedala, da je takšno število normalno po katastrofalnem potresu ter da so razmere pod nadzorom. Drugi reševalci pa opozarjajo na visok porast števila obolelih za pljučnico, bronhitisom in drugimi boleznimi, ki so posledica mraza in slabega vremena, to pa se bo v prihodnjih tednih le še slabšalo.
Medtem je pakistanska policija aretirala moška, ki domnevno nista preverila napak na konstrukciji bloka v Islamabadu, ki se je v potresu porušil. V eni najbolj elitnih stolpnic z imenom Margalla Towers, v kateri so med drugim živeli tudi diplomati, je tako umrlo 27 ljudi, 88 pa je bilo ranjenih.
V Pakistanu je sicer začela delo mobilna enota sil za hitro posredovanje zveze NATO, ki naj bi pomagala koordinirati popotresno pomoč. Taktično enoto vodi sam poveljnik sil za hitro posredovanje John Stufflebeem, v nekaj dneh pa naj bi se jim pridružilo še okoli 600 vojakov zveze NATO. Vendar vsi s tem niso zadovoljni. Glavne pakistanske opozicijske stranke tako vladi očitajo, da se glede tega ni posvetovala s parlamentom, odpiranje vrat tujim silam pa ocenjujejo kot zelo resno varnostno vprašanje.