Ruska črna lista politikov iz EU, ki imajo prepovedan vstop v Rusijo, je pri evropskih politikih naletela na številne kritike.
V Bruslju pravijo, da je ukrep "popolnoma samovoljen, neupravičen in netransparenten", še posebej, ker iz Moskve ni bilo dodatnih pojasnil.
Bruselj je sicer moral kar nekajkrat od ruskih oblasti zahtevati, da jim po uradni poti posredujejo seznam imen. Čeprav je ob tem zahteval tudi pojasnila, zakaj imajo omenjeni prepovedan vstop na rusko ozemlje, teh pojasnil od ruske strani v Bruslju niso prejeli.
Črna lista sicer še vedno ni javna, a so nekateri tuji mediji objavili seznam, ki naj bi ga pridobili po neuradi poti. Seznam je napisan v nemškem jeziku. Če je res pravi, bi to pomenilo, da slovenskih predstavnikov na seznamu ni, a kljub temu naj dodamo, da zadeva še vedno ni uradna.

Nemčija: Ne gre za pametno potezo
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier meni, da takšni seznami ne bodo pomagali v prizadevanjih za rešitev "trmastega, nevarnega konflikta" v Ukrajini. Tisti na seznamu pa pravijo, da so ponosni na to. "Mislim, da ni posebej pametno izrekati takšne prepovedi vstopa," je dejal Steinmeier.
Z nemškega zunanjega ministrstva so sporočili, da so od Moskve zahtevali več pojasnil. Poudarili so, da imajo osebe, ki so na tem seznamu, pravico vedeti, zakaj so bili uvrščeni nanj, da lahko tako sprejmejo ustrezne zakonske ukrepe.
Švedska: Osupljivo vedenje
Švedska zunanja ministrica Margot Wallström je prav tako zahtevala dodatna pojasnila. "Gre za osupljivo vedenje, ki na žalost ne izboljšuje ugleda Rusije," je dejala.
Evropska poslanka iz Švedske Anna Maria Corazza Bildt, ki naj bi bila zaradi številnih izrečenih kritik na račun ruskega predsednika Vladimirja Putina uvrščena na ta seznam, je v odzivu dejala, da je ponosna na to. "Uvrstitev na ta seznam ne spreminja moje predanosti ljudem v Ukrajini. Prej sem ponosna, kot pa da me je strah. Putinov seznam je potrditev, da kot evropska poslanka delam prav," je tvitnila.
'To si štejem kot priznanje'
Na seznamu naj bi bil tudi nekdanji češki zunanji minister Karel Schwarzenberg, prav tako glasen kritik ruske politike do Ukrajine. "Ko sem videl druga imena na seznamu, sem spoznal, da sem v zelo ugledni družbi. To si štejem kot priznanje," je dejal.
Seznam evropskih politikov s prepovedjo vstopa v Rusijo naj bi bil odziv na sankcije EU proti Rusiji zaradi njene lanske priključitve ukrajinskega polotoka Krim in vloge v konfliktu na vzhodu Ukrajine.
Na seznamu naj bi bili med drugim nemška evropska poslanka Rebecca Harms, nekdanji belgijski premier in vodja liberalcev v Evropskem parlamentu Guy Verhofstadt, nekdanji poljski premier Jerzy Buzek, nekdanji namestnik britanskega premierja Nick Clegg in nekdanji evropski komisar za širitev Stefan Füle.
KOMENTARJI (287)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.