Poročilo Amnesty International (AI) razkriva grozljive zlorabe žensk in mladih deklet, ki živijo v zasilnih taboriščih na Haitiju. Slabo leto po uničujočem potresu več kot milijon ljudi še vedno živi v grozljivih razmerah v šotorskih naseljih v prestolnici Port-au-Prince in na jugu Haitija. Ker oblasti ne poskrbijo za ustrezno varovanje prebivalcev teh zasilnih taborišč, so ti tarča napadov številnih oboroženih tolp. Najbolj so na udaru ženske, saj jih člani teh tolp posiljujejo in pretepajo. Zadnje čase je vedno več posilstev najstnic, nekaj napadov pa je bilo tudi na otroke, mlajše od 6 let. Posiljevalci taborišča obiščejo ponoči, ženske zvežejo in jih posiljujejo ter pretepajo vpričo njihovih otrok.
Samo v prvi polovici leta po potresu so zabeležili več kot 250 primerov posilstev v zasilnih taboriščih. Amnesty International je oblasti pozval naj prebivalce taborišč nemudoma zaščitijo pred napadi oboroženih skupin. V vsesplošni krizi, ki je po potresu prizadela Haiti, je problem vsakodnevnega spolnega nasilja nad ženskami prezrt. Kljub tem pozivom se spolne zlorabe nadaljujejo. Eno leto po potresu v prostore lokalne ženske podporne skupine še vedno skoraj vsak dan prihajajo žrtve posilstev. "Ženske, ki se spopadajo z bolečino ob izgubi bližnjih, doma in virov preživetja v potresu, se zdaj soočajo še z dodatno travmo – nenehno grožnjo spolnega napada,“ ugotavlja raziskovalec za Haiti pri AI.
Žrtve pripovedujejo, da so nemočne, ker so napadalci oboroženi. Kljub krikom na pomoč, jim policija in vojska, ki varuje zasilna taborišča, ne pomaga. "V taboriščih ženske in dekleta niso varna. Počutijo se zapuščene in izpostavljene spolnim napadalcem. Oborožene tolpe napadajo, kadar so pri volji in brez strahu, saj se zavedajo, da je le malo možnosti, da končajo pred sodiščem,“ poudarja raziskovalec za Haiti pri Amnesty International, ki v svojem poročilu izpostavlja dejstvo, da sta pomanjkanje varnosti in nedejavnost policije v taboriščih ter okolici glavna vzroka za povečanje števila spolnih napadov v zadnjem letu.
Že pred potresom januarja 2010 je bilo na Haitiju razširjeno spolno nasilje, razmere po naravni katastrofi pa so problem še dodatno zaostrile. "Da bi ustavila širitev spolnega nasilja, mora nova vlada nujno zagotoviti varovanje žensk in deklet v taboriščih. Ta problem je bil v senci širše humanitarne krize doslej prezrt,“ poudarjajo v AI.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.