
Marsikje je sicer med lepo obnovljenimi zgradbami še videti "slabo zaceljene rane", mnogi pa tudi dvomijo, da je mesto v tem času zares postalo varno.
Orkan je terjal 1836 življenj in je bil po številu žrtev "šele" peti v ameriški zgodovini, se je pa med rekorderje zapisal kot daleč najdražji. Povzročil je namreč ogromno gospodarsko škodo, ki jo ocenjujejo na kar 150 milijard dolarjev, piše nemška tiskovna agencija dpa.
Odziv oblasti, tako na zvezni kot tudi državni in mestni ravni, na katastrofo je bil porazen – brezglav, kaotičen in neusklajen, zaradi česar so ljudje več dni umirali v poplavljenem in vročem mestu, preden so se do njih prebile prve vojaške kolone s pomočjo.
Katrina je zato nepovratno škodovala ugledu tedanjega predsednika ZDA Georgea Busha – ne le zaradi njegovih prvih odzivov na orkan, ampak tudi kasneje zaradi zamud pri obnovi opustošenih območij, saj je denar iz Washingtona zaradi številnih birokratskih ovir le počasi prihajal do pomoči potrebnih.
New Orleansu v minulih letih ni bilo lahko – po Katrini so regiji grozili še drugi orkani, zadnji hud udarec pa ji je zadalo letošnje izlitje nafte v Mehiškem zalivu –, kljub temu pa je po mnenju večine danes bolj ali manj "nazaj na nogah", piše dpa. V mesto se je doslej vrnilo okoli 80 odstotkov od 460.000 prebivalcev, ki so morali po Katrini oditi.

Obama na obisku
Pet let po katastrofi je to obalno mesto danes obiskal ameriški predsednik Barack Obama, ki pa s tem ni le obeležil spomina na trpljenje, ki ga je povzročila Katrina, ampak tudi potrdil svojo zavezanost obnovi in razvoju Mehiškega zaliva. Ta je bila namreč ob izlitju nafte, najhujši okoljski katastrofi v zgodovini ZDA, večkrat postavljena pod vprašaj.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.