Hillary Clinton je Donalda Trumpa po sicer neuradnem štetju premagala za dobrih 186 tisoč glasov, kar ob skoraj 120 milijonih glasov, ki sta si jih razdelila, ni veliko, je pa dovolj, da bi v večini svetovnih držav brez težav dobila volitve. A ne v ZDA. Tam imajo elektorski sistem, zato se lahko zgodi, da zmaga kandidat, ki ga podpre manj ljudi. Spomnimo samo na volitve leta 2000, ko se je zgodilo podobno, razlika pa je bila takrat še višja – poraženec Al Gore je dobil pol milijona glasov več od zmagovalca Georgea W. Busha.
Predsednika nazadnje izbere 538 elektorjev, razporejenih med zveznimi državami. Največ elektorskih glasov, 55, ima Kalifornija, medtem ko jih ima vrsta držav le po tri. Razdelitev je med drugim odvisna od števila prebivalcev. Tako imajo države z več ljudmi več besede pri odločanju, hkrati pa je tak sistem zagotovilo, da volivcev iz redko poseljenih držav, kot sta Wyoming in Severna Dakota z manj kot milijonom prebivalcev, ne bodo povsem preglasili. Kandidat, ki zmaga v posamezni državi, dobi vse njene elektorske glasove, ne glede na to, kako prepričljiv je bil njegov uspeh.
Kaj se je torej zgodilo Clintonovi? Njeni glasovi so bili preveč neenakomerno porazdeljeni med državami. Tako je v Kaliforniji Trumpa premagala za 2,5 milijona glasov, v New Yorku za milijon in pol, v Massachusettsu za 900 tisoč, v Illinoisu za 800 tisoč, v Virginiji pa za 700 tisoč glasov. Trumpu na drugi strani sta najbolj prepričljivi zmagi uspeli v Teksasu in Tennesseeju. Prvo državo je dobil z 800, drugo pa s 700 tisoč glasovi prednosti. Drugod je bila njegova prednost nižja, a – spomnimo še enkrat – zmaga, ne glede na to, kakšna je, zagotovi vse elektorske glasove. Poleg tega je Trump (čeprav v številnih primerih le za las) slavil tudi v skoraj vseh neodločenih državah, ki niso tradicionalno naklonjene eni ali drugi strani.
"Trump ni zbral največ glasov volivcev, jih je pa zbral na pravih krajih. Pri elektorskem sistemu je to vse, kar šteje," so dogajanje povzeli pri Billboardu.
Kar je še zanimivo, volilna udeležba je bila letos zelo nizka. Tako napovedujejo, da bo Trump na koncu zbral celo manj glasov od Johna McCaina in Mitta Romneyja, ki sta prvi leta 2008, drugi pa leta 2012 izgubila proti Barracku Obami.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.