Potem ko je ameriški državni sekretar Mike Pompeo v četrtek najavil, da prihodnji teden znova odhaja v Pjongjang in da ga bo na potovanju pa ga bo spremljal Stephen Biegun, ki je postal poseben odposlanec za Severno Korejo, je danes ameriški predsednik Donald Trump prek Twitterja sporočil, da načrtovani obisk, že drugi od zgodovinskega srečanja med njim in voditeljem Kim Džong Unom v Singapurju, odpoveduje.
"Državnemu sekretarju Pompeu sem naročil, naj ne gre v Severno Korejo v tem trenutku, ker imam občutek, da nismo naredili zadostnega napredka, kar se tiče denuklearizacije Korejskega polotoka," je Trump zapisal na Twitterju.
Hkrati je okrcal tudi Kitajsko, da ne pomaga dovolj pri jedrskem razoroževanju države na severnem delu Korejskega polotoka. "Sekretar Pompeo se veseli obiska v Severni Koreji v bližnji prihodnosti, verjetno po razrešitvi naših trgovinskih odnosov s Kitajsko. Medtem bi želel poslati najtoplejše pozdrave in spoštovanje voditelju Kimu. Veselim se skorajšnjega srečanja z njim!" je še tvitnil Trump.
Če bi državni sekretar Mike Pompeo prihodnji teden znova odpotoval v Severno Korejo, bi bil to že njegov četrti obisk v Pjongjangu. Skupaj s posebnim odposlancem Stephenom Biegunom bi poskušala doseči 'diplomatski napredek' k popolni in preverljivi denuklearizaciji Severne Koreje. Pričakovanja pred potovanjem so bila usmerjena v to, da bi ameriški državni sekretar dobil priložnost za neposredno srečanje z Džong Unom. Tako bi popravil vtis, ki ga je pustil na zadnjem snidenju v začetku prejšnjega meseca, ki naj bi bilo po oceni neimenovanih virov ameriške televizije CNN "najslabše mogoče".
Kakšna bo vloga novega odposlanca?
Glavna naloga Bieguna bo usmerjati ameriško politiko do Pjongjanga in voditi napore za izpolnitev zaveze k denuklearizaciji te države. Vlogo posebnega odposlanca prevzema v času, ko se zdi, da so pogovori med državama povsem zastali. "Njegovo imenovanje prihaja v kritičnem času, kar zadeva odnose med Severno Korejo in ZDA. Da bi dosegli napredek, je angažma za polni delovni čas absolutno potreben. Ob upoštevanju prihajajočih diplomatskih aktivnosti bi lahko bil ravno september mesec pobota ali razhoda za Korejski polotok," poudarja David Maxwell, višji sodelavec ameriške Fundacije za obrambo demokracij.
"Glede na osebni stik med ameriškim predsednikom in severnokorejskim voditeljem bi moral Trump Džong Unu sporočiti, da je Biegun njegov posebni odposlanec, zadolžen za vsa pogajanja s Severno Korejo, s čimer ga bo opolnomočil in mu pomagal vzpostaviti kredibilnost," je še poudaril Maxwell.
Beigun v preteklosti sodeloval tudi z Bushem
Beigun je sicer nekdanji direktor avtomobilskega proizvajalca Ford Motor in nekdanji član sveta za nacionalno varnost v administraciji Georgea W. Busha. Prav ta se pojavlja kot potencialni kandidat za zamenjavo nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost H.R. McMasterja.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.