V kitajski provinci Sečuan so danes v drugem popotresnem sunku umrle tri osebe, več kot tisoč pa jih je ranjenih. Potres z močjo 5,7 po Richterjevi lestvici je provinco Sečuan prizadel šesti dan po potresu, ki je v tej regiji terjal več kot 32 tisoč žrtev. Danes zjutraj pa je prav tako popotresni sunek z močjo 6,1 po Richterjevi lestvici stresel mesto Čengdu.

Popotresni sunek je uničil tudi mnogo hiš ter poškodoval več kot 377 kilometrov cest in nekaj mostov.
Več kot 32 tisoč mrtvih
Uradno število smrtnih žrtev ponedeljkovega potresa je naraslo že na 32.477, neuradno pa ocenjujejo, da je potres po vsej verjetnosti terjal kar 50.000 življenj. Število ranjenih je naraslo na 220.109. Policija je danes posredovala ob incidentu, ko so številni obupani prebivalci poskušali priti na najbolj prizadeto območje potresa v upanju, da bodo našli svoje pogrešane sorodnike.
Kitajske oblasti so razglasile tridnevno žalovanje. Pot olimpijske bakle bo v tem času prekinjena. Žalovanje se bo pričelo v ponedeljek, vključevalo pa bo tri minute molka s pričetkom ob 2.28 po lokalnem času, torej točno en teden po uničevalnem potresu.
Vse kitajske zastave doma in po svetu bodo spuščene na pol droga, javne rekreativne dejavnosti pa bodo ustavljene. Poleg tega so organizatorji olimpijskih iger v Pekingu v izjavi za javnost sporočili, da bo pot olimpijskega ognja v dnevih žalovanja ustavljena.
Narasla jezera
Poleg popotresnega sunka so danes v okrožju Čingčuan presegla bregove tri naravna jezera, ki so nastala po tem, ko so zemeljski plazovi zajezili reko. Za 600.000 prebivalcev mest in vasi ob reki poplave zaenkrat ne predstavljajo neposredne nevarnosti, poroča kitajska tiskovna agencija Šinhua.
Po besedah predstavnikov popotresne pomoči naj bi se v treh jezerih nabralo več kot deset milijonov kubičnih metrov vode. V petek je voda že prestopila bregove jezera, ki je nastalo na reki Džjandžjang blizu mesta Pengdžov, a so bili okoliški prebivalci pravočasno evakuirani, tako da poročil o smrtnih žrtvah ni bilo.

Kitajski strokovnjaki so že pregledali jedrske objekte v opustošeni provinci Sečuan in jih razglasili za varne, so danes poročali kitajski državni mediji.
V provinci Sečuan ni jedrskih elektrarn, se pa v bližini mesta Mjanjang, enega najmočneje prizadetih območij, nahaja več pomembnih vojaških objektov namenjenih jedrskim raziskavam, proizvodnji plutonija in bojnih glav. Oblasti sestavljajo seznam osirotelih otrok. Strokovnjaki opozarjajo, da je poplava sirot velik problem, s katerim se mora Kitajska čim prej spopasti. Večino so nastanili v dijaške in študentske domove, psihologi pa so spomnili, da je mladoletnikom potrebno nuditi tudi psihološko pomoč.

Predsednik se je zahvalil
Kitajski predsednik Hu Džintao je v soboto zvečer izrazil zahvalo vsem tujim vladam in organizacijam, ki so poslale pomoč. Na prizadetem območju je na delu že več kot 200 mednarodnih reševalcev iz Japonske, Rusije, Južne Koreje in Singapurja, medtem ko je bila ponujena pomoč reševalcev drugih držav zavrnjena, poročajo nekatere tuje tiskovne agencije.

V soboto zvečer so ruski reševalci izpod ruševin potegnili 61-letno žensko, ki je tam preživela 127 ur in ki je bila prva oseba, ki so jo rešili tuji reševalci. Vsega skupaj je bilo v soboto izpod porušenih stavb rešenih 63 ljudi, pričakujejo pa, da jih je tam še vedno pokopanih več tisoč.
Na Kitajskem je medtem pristalo letalo z zalogami, ki jih je podarila ameriška vojska. Pošiljka hrane, vode, električnih generatorjev in drugih dobrin je danes zjutraj dosegla glavno mesto province Sečuan Čengdu. Po poročanju kitajskih državnih medijev je bilo to prvič, da so žrtvam potresa pomoč priskrbele tuje vojaške sile.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.