
Libijski voditelj Moamer Gadafi je dobrega zdravja in je še vedno v Tripoliju, je dejal tiskovni predstavnik libijske vlade Musa Ibrahim in zanikal domneve italijanskega zunanjega ministra Franca Frattinija, da bi lahko bil Gadafi v Natovih napadih ranjen in da je morda pobegnil iz Tripolija.
"Vodja je zelo dobrega zdravja, ima visoko moralo in je dobro razpoložen," je Ibrahim odgovoril na novinarski konferenci na vprašanje, kako komentira današnje Frattinijeve izjave.
Libijska državna televizija je nato objavila tonsko izjavo Gadafija. Ta je zanikal, da bi bil ranjen in zatrdil, da ga Natove bombe ne morejo doseči, "saj ga milijoni Libijcev nosijo v srcu". Televizija je objavila zgolj tonsko izjavo Gadafija, ne pa tudi njegove slike.
Frattini je danes dejal, da "sedanje usode Gadafija ne morejo preveriti", da pa verjame škofu Tripolija Martinelliju, ki je povedal, "da Gadafi najverjetneje ni v Tripoliju in da je verjetno ranjen." Frattini sicer meni, da je Gadafi še vedno v Libiji.
V pogovoru za Corriere della Sera je še dejal, da dvomi, da je v sredo objavljeni posnetek, na katerem je videti Gadafija v hotelu v Tripoliju, dejansko posnet v Tripoliju in da je bil posnet v sredo. Posnetek je režim objavil, medtem ko so se po številnih napadih Natovih sil na Gadafijev kompleks v Tripoliju začele širiti govorice, da je Gadafi mrtev.
Da ne morejo potrditi navedb, da je Gadafi ranjen, pa so tudi dejali v ameriškem zunanjem ministrstvu. Kot so pojasnili, za zdaj nimajo nobenih dokazov o tem.
Nato bombardiral Tripoli
Letalstvo zveze Nato je danes znova bombardiralo libijsko prestolnico Tripoli. Poleg tega naj bi po navedbah aktivistov v več četrtih Tripolija potekali spopadi med protestniki in vojaki. V mestu Brega pa so po poročanju agencije Reuters v Natovem napadu umrli številni civilisti.
Libijski uporniki, ki nadzirajo večino vzhoda države, medtem ko ima Gadafi pod nadzorom večino zahoda, upajo, da je položaj libijskega voditelja v prestolnici ogrožen. V Tripoliju se namreč množijo protesti, mesto pa se ob tem po navedbah aktivistov sooča z vedno večjim pomanjkanjem hrane, zdravil in drugih dobrin ter goriva. A za zdaj Gadafi ostaja trdno v sedlu.
Poziv k novim protestom
Ob tem so uporniki, ki jih vodi prehodni nacionalni svet, pozvali k novim protestom proti režimu po vsej državi. Vodja sveta Mahmud Džibril se je medtem danes v ZDA sestal s svetovalcem ameriškega predsednika Baracka Obame za nacionalno varnost Tomom Donilonom in drugimi visokimi predstavniki.
Misija zveze Nato v Libiji se bo nadaljevala, dokler Gadafi ne bo prenehal z napadi na lastno ljudstvo, je po srečanju Obame z generalnim sekretarjem zveze Nato Andersom Foghom Rasmussenom sporočila Bela hiša.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je ostro kritiziral Natove operacije v Libiji. Po trditvah Lavrova zavezniška letala bombardirajo civilne tarče, kar je v nasprotju z resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki je omogočila vojaško posredovanje.

Zaporni nalog za Gadafija?
Glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Luis Moreno-Ocampo pa je napovedal, da bo v ponedeljek od sodišča zahteval izdajo zapornih nalogov za tri najbolj odgovorne za zločine proti človečnosti v Libiji. Po pričakovanjih naj bi bil med trojico tudi Gadafi. Po navedbah prehodnega nacionalnega sveta je bilo od začetka vstaje v Libiji sredi februarja ubitih več kot 12.000 ljudi.
Protesti v Siriji se nadaljujejo
ZN ocenjujejo, da je v dveh mesecih spopadov v Siriji umrlo 850 ljudi. “Spet pozivamo vlado, da ustavi nasilje in množične aretacije, s katerimi hoče utišati protestnike,” je dejal Rupert Colville, predstavnik ZN.
V petek se je po molitvi na ulice spet podalo na tisoče protestnikov. Vlada pa je pozvala policijo, naj na protestnike ne strelja. Protestniki so se zbrali na ulicah Qameshlija, Homsa in Dere. Nekatere naj bi policija razgnala s solzivcem, o žrtvah pa ne poročajo.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.