Gregor Vrtačnik iz Agencije za okolje RS je za 24ur.com pojasnil, da sta za letošnje rekordno visoke temperature po vsem svetu kriva predvsem dva dejavnika. Prvi razlog naj bi bil pojav klimatskega ciklusa El Ninjo, pri katerem gre za dolgotrajnejše odklone temperature na gladini morja. Po njegovih besedah se je presežna toplota, ki je prišla iz Tihega oceana, počasi širila proti poloma, zaradi česar je ta vpliv z zamikom opazen predvsem na severni polobli, kjer so odstopanja od povprečja največja. Drugi razlog je splošni trend segrevanja, ki poteka že kar nekaj desetletij, je še dejal.
"Če gledamo podnebno spremenljivost iz leta v leto, imata pojava El Ninjo ter La Ninja največji vpliv. Takrat temperature narastejo ali padejo do dve desetinki stopinj Celzija. Pomembni dejavniki, ki lahko za več let znižajo povprečno temperaturo ozračja, so tudi vulkanski izbruhi, arktični led, nekaj pa k spremenljivosti doprinese tudi sončeva aktivnost, ki ima sicer enajstletni cikel, nazadnje pa je bila najmočnejša leta 2000, ko je bilo na soncu največ peg,“ pojasnjuje Vrtačnik.
"Zaradi vseh naštetih dinamičnih dejavnikov, ki se stalno spreminjajo, se zgodi, da je kakšno leto bolj toplo in drugo spet bolj hladno, a če pogledamo niz podatkov za obdobje 30 let, vidimo, da zadeva postopoma narašča, kar je predvsem posledica človekovega vpliva na okolje,“ še dodaja.
Temperaturni odkloni se tako iz leta v leto razlikujejo zaradi naravne dinamične spremenljivosti podnebnega sistema. Vpliv nekaterih naravnih dejavnikov je lahko opazen tudi nekaj let zapored, kot je bil leta 1991 zaradi ohlajanja ob povečani koncentraciji vulkanskega prahu v ozračju. Takrat je na Filipinih izbruhnil vulkan Pinatubo.
NASA: Ekstremne vročine bodo prevladovale vse do leta 2050
Kot smo že poročali, je tudi ameriška vesoljska agencija NASA nedavno ugotovila, da je letošnje leto najbolj vroče v zadnjih 131 letih. Študija kaže, da bodo ekstremne vročine na našem planetu prevladovale vse tja do leta 2050, naravne katastrofe pa naj bi bile vse bolj pogoste.
Ugotavljajo, da bo ogrevanje planeta prineslo več padavin in suš na celotni zemeljski obli. Amanda Staudt iz Nacionalnega združenja za zaščito narave, ki je prva opravila študijo o ekstremnih temperaturah v ZDA, je ugotovila, da so imela letos mesta na vzhodni obali ZDA precej več dni temperaturo nad 32 stopinj. Kot vzrok navaja onesnaženje zraka, ki povzroča večjo koncentracijo ogljikovega dioksida, ta pa posledično zadržuje toploto. Temu je dodala: "V prihodnjih letih bodo takšne visoke temperature postale že povsem običajne. Najbolj me je presenetilo, ko sem ugotovila, da bomo čez štiri desetletja leto 2010 lahko označili kot precej zmerno in blago."
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.