Demokratski volivci ameriške zvezne države Conneticut so v torek na primarnih strankarskih volitvah zavrnili senatorja, ki jih je v Washingtonu zastopal 18 let. Nekdanji podpredsedniški kandidat iz leta 2000, ki se je leta 2004 neuspešno potegoval za predsedniško nominacijo stranke, Joe Lieberman je izgubil proti neizkušenemu izzivalcu, milijonarju Nedu Lamontu, izključno zaradi svoje trdne podpore politiki predsednika Georgea Busha v Iraku. Po preštetih glasovih v 96 odstotkih vseh volilnih mest je imel Lamont 52 odstotkov glasov, Lieberman pa 48 odstotkov.

Liebermanu na koncu ni pomagala niti podpora nekdanjega predsednika ZDA Billa Clintona in zvenečih demokratskih imen senata, saj je Lamontova kampanja uspešno predvajala posnetek "poljuba smrti". Bush je Liebermana pred svojim govorom o položaju v državi leta 2005 namreč objel in vroče poljubil na lice, da bi se mu zahvalil kot enemu redkih "dobrih demokratov". Liebermanov izzivalec Ned Lamont ima politične izkušnje le kot nekdanji mestni svetnik Greenwicha, sicer pa je uspešen poslovnež in lastnik kabelske televizije. Liebermanova kampanja ga je skušala označiti za političnega zelenca brez platforme razen protivojne, ki se ne bo znašel v Washingtonu. Demokratska stranka se bo morala sedaj združiti in ga podpreti.

Pred volitvami je prišlo do incidenta, ko se je Liebermanu sesula spletna stran, za kar so obtožili nasprotno stran. Liebermanova kampanja je nasprotnike obtožila, da uporablja umazano taktiko Bushevega stratega Karla Rovea. Lamont je obtožb zanikal, domnevni napad hekerjev so obsodili in Liebermanu celo ponudili v uporabo lastno spletno stran. Slabo znamenje za senatorja je bilo že dejstvo, da se je za primarne volitve registriralo skoraj 30.000 novih demokratskih volivcev, udeležba pa je bila za tovrstne volitve rekordna med 45 do 50 odstotki.
Senator sicer ni brez možnosti, kajti Connecticut ima registriranih okrog 670.000 demokratskih volivcev, 450.000 republikanskih in 840.000 neodvisnih. Republikanci, ki niso nikoli resno računali s porazom Liebermana, imajo za november klavrnega kandidata nekdanjega župana mesta Derby in nekdanjega državnega kongresnika Alana Schlesingerja, ki je najbolj znan po tem, da zapravlja velike vsote denarja v indijanskih igralnicah.
Poraz Busheve nasprotnice McKinney
Člani demokratske in republikanske stranke so se v torek v ZDA podali na volišča v Connecticutu, Georgii, Michiganu, Missouriju in Koloradu, kjer so izbirali kandidate, ki se bodo novembra na splošnih volitvah skušali prebiti v zvezni kongres. Medtem ko so demokrati v Connecticutu zavrnili Liebermana zaradi preveč očitne podpore Bushu, so volivci iste stranke v zvezni državi Georgii že drugič v zadnjih štirih letih zavrnili izrazito nasprotnico predsednika ZDA, sicer prvo temnopolto kongresnico Georgie Cynthio McKinney.
Ta je marca letos znova zaslovela, ko je udarila kongresnega policista, ki je ni spustil v zgradbo, ker ni imela identifikacijske značke. Poleg tega si je privoščila še kritike na račun Izraela in leta 2002 je demokratska stranka v Georgii porabila precej truda za kampanjo proti njej, kar jo je stalo kongresnega sedeža. Vendar le za en mandat, saj se je leta 2004 uspešno vrnila v zvezni kongres.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.