Tik pred pristankom v Smolensku na zahodu Rusije je strmoglavilo poljsko vladno letalo. Nesreče ni preživel nihče. Po zadnjih podatkih, ki jih je posredovalo rusko ministrstvo za izredne razmere, je bilo na njem 96 potnikov in članov posadke, pred tem so poročali celo o 132 žrtvah.
Poljski predsednik med žrtvami nesreče
Na krovu letala je bil tudi poljski predsednik Lech Kaczynski s prvo damo, so potrdili na zunanjem ministrstvu te države. Po poročanju ruske tiskovne agencije Ria Novosti so na kraju dogodka že odkrili njegovo truplo.
Poleg predsedniškega para so v Smolensk potovali tudi številni drugi visoki uradniki z družinami. Delegacija je štela 88 članov.
Na letalu so bili tudi namestnik zunanjega ministra Andrzej Kremer, guverner centralne banke Slawomir Skrzypek. Med žrtvami je tudi nekdanji minister za obrambo Jerzy Szmajdzinski, državni sekretar Pawel Wypyc, predsednik poslanske skupine stranke Zakon in pravica, ki jo je preminuli poljski predsednik ustanovil skupaj z bratom dvojčkom, 12 poslancev ter škof Tadeusz Płoski. V nesreči je umrl tudi Ryszard Kaczorowski, zadnji poljski predsednik v izgnanstvu, ki je po demokratičnih spremembah oblast predal Lechu Walesi.
Poljska je ostala tudi brez celotnega vojaškega vrha. Na seznamu 96 ljudi na krovu ponesrečenega letala so načelnik generalštaba poljske vojske Franciszek Gagor, poveljnik operativnih sil Bronislaw Kwiatkowski, načelnik kopenskih sil Tadeusz Buk, načelnik letalskih sil Andrzej Blasik, poveljnik specialnih enot Wojciech Potasinki in visoki predstavnik mornarice Andrzej Karweta.
"Politične posledice bodo dolgoročne, najverjetneje bo dogodek povsem spremenil podobo poljske politike,” je komentiral Jacek Wasilewski, profesor na višji šoli za socialno psihologijo v Varšavi."V poljski vojski bo prišlo do zamenjave generacij. Gre za proces, ki se je že začel, a ta usoden trenutek ga bo še pospešil," pa je o vplivih na vojsko povedala profesorica Lena Kolarska - Bobinska.
Kamarowski prevzema oblast
Poljska ustava določa, da je treba v dveh tednih po smrti predsednika razpisati volitve in jih izpeljati v 60 dneh. V tem času pa bo državo vodil predsednik parlamenta Bronislaw Kamarowski. Kaczynskemu bi se sicer letos iztekel mandat, volitve pa bi morale biti oktobra. Poveljniška mesta v vojski bodo prevzeli namestniki umrlih.
Tusk: Najhujša tragedija v poljski povojni zgodovini
Poljski premier Donald Tusk bo odpotoval na kraj tragedije, ki jo je opisal kot najhujšo v povojni zgodovini svoje države. Napovedal je, da bodo v nedeljo točno opoldne po vsej Poljski z dvema minutama molka počastili spomin na žrtve, razglasil je tudi teden žalovanja. Dopisnik BBC pa je poročal, da so Tuska oblile solze, ko je izvedel žalostno novico.
Kraj nesreče bo še danes obiskal tudi ruski premier Vladimir Putin, ki bo tudi sam prevzel vodenje posebne preiskovalne komisije. Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa je zagotovil, da bodo naredili vse, da ugotovijo, kaj je privedlo do tragedije.
Za nesrečo kriva megla ali pilot?
Vladno letalo vrste tupoljev TU-154 je bilo na poti iz Varšave v Smolensk, mesto blizu rusko-beloruske meje, okoli 350 kilometrov od Moskve.
Vzrok nesreče še ni znan, poročajo pa, da je bila zaradi megle vidljivost zelo slaba. Pilot naj bi kar štirikrat poskušal pristati, a mu ni uspelo."Po prvih ugotovitvah je letalo zadelo drevesa, nato pa padlo na tla in se raztreščilo," je povedal guverner Smolenska Sergej Antufijev. Letalo je po strmoglavljenju zajel ogenj.
Predstavnik vlade regije Smolensk je s prstom pokazal na pilota. Naročili naj bi mu, naj zaradi goste megle letalo preusmeri v Minsk ali Moskvo, a tega ni upošteval. Tako se je odločil, čeprav je bilo letališče v Smolensku zaradi slabe vidljivosti takrat že zaprto, poročanje ruskih medijev povzema poljski radio.
Sožalja tudi iz Slovenije
Poljaki so pretreseni. Po vsej državi potekajo maše v spomin na preminule, ljudje nosijo rože in prižigajo sveče. Zastave visijo na pol droga. Zadonel je znameniti zvon v krakovski katedrali, največji v državi. Oglasi se le ob posebnih priložnostih, zadnjič se je pred petimi leti ob smrti papeža Janeza Pavla II.
Iz vsega sveta že prihajajo izrazi sožalja, izrazil ga je tudi ameriški predsednik Barack Obama. Nesrečo je označil za veliko izgubo "za Poljsko, ZDA in svet", saj so umrli "številni najuglednejši civilni in vojaški voditelji Poljske, ki so sooblikovali demokratično prenovo Poljske".
Slovenski predsednik Danilo Türk je ob tem zapisal, da ga je novica o tragični smrti poljskega kolega "globoko pretresla in užalostila“. "Smrt predsednika Kaczynskega in vseh, ki so potovali z njim, je velika izguba za sodobno Poljsko in za Evropo. Predsednik Kaczynski je dal izjemen prispevek za zmago in utrjevanje demokracije na Poljskem in v Evropi in je bil eden markantnih političnih voditeljev našega časa,“ je še dodal. Spomnil je tudi na dejstvo, da je poljska delegacija potovala na slovesnost ob obletnici poboja v Katinskem gozdu. "Zgodovinski travmi poljskega ljudstva je tako dodana še tragedija, ki je pretresla svetovno javnost in zaznamovala naš čas."
"Izgubljamo prijatelja, Poljska pa je izgubila voditelja," pa je premier Borut Pahor dejal ob začetku konference Socialnih demokratov. Delegati so se Kaczynskemu priklonili z minuto molka.
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar pa je v sožalni brzojavki zapisal: "Z vami delimo bolečino." Svoje globoko sožalje sta izrazila tudi obrambna ministrica Ljubica Jelušič in načelnik generalštaba Slovenske vojske.
KOMENTARJI (415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.