Poljski parlament je sprejel zakon, ki poslancem in pravosodnemu ministru daje možnost, da imenuje sodnike, ne da bi se o tem posvetoval s sodnim svetom.
Opozicijske stranke in skupine za človekove pravice opozarjajo, da s tem načenjajo neodvisnost sodišč.
Vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS) pa na drugi strani meni, da je tak zakon potreben, ker je zdaj sodna veja oblasti skorumpirana in služi le eliti. Zakon mora sicer še podpisati tudi predsednik države, da bo začel tudi veljati. Za zdaj predsednik Andrzej Duda ni nakazal, da bi nanj vložil veto.
Za nedeljo so napovedane demonstracije v poljski prestolnici Varšavi. Že danes se je pred sodno palačo zbralo nekaj sto ljudi.
Od prihoda na vlado leta 2015 je stranka Zakon in pravičnost sprejela že več kontroverznih reform, ki so ljudi pognale na ulice.
Najprej so se lotili Vrhovnega sodišča
Ta teden so sicer v vladajoči stranki že vložili predlog zakona, ki spreminja delovanje Vrhovnega sodišča. Med drugim bi morali vsi trenutni sodniki- razen izjem, ki bi jih določil pravosodni minister - v pokoj. Pravosodni minister bo v skladu s predlogom zakona tudi odgovoren za izbiro kandidatov, ki bodo nasledili upokojene sodnike. Opozicija zakon kritizira kot "napoved udara".
Zakon je močno kritiziral tudi komisar Sveta Evrope za človekove pravice Nils Muižnieks. Opozoril je, da je to velik korak nazaj v neodvisnosti sodstva.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.