Po irskem referendumu o Lizbonski pogodbi, na katerem so jo irski volivci odločno podprli, sta pod vprašajem glede ratifikacije pogodbe ostali le še Poljska in Češka. Po irskem referendumu pa se je pojavila zaskrbljenost, da bosta evroskeptična predsednika obeh držav s podpisom pogodbe zavlačevala.
Te bojazni je še okrepil vodja britanskih konservativcev David Cameron, ki je napovedal, da bo v primeru prevzema oblasti v Veliki Britaniji zahteval referendum tudi med Britanci, če dotlej Poljska in Češka še ne bi ratificirali pogodbe. To pa bi še oddaljilo pomembne spremembe v strukturi in delovanju EU, predvidene z omenjeno pogodbo.
Vendar pa je danes avstrijska televizija ORF poročala, da naj bi poljski predsednik Lech Kaczynski že jutri, po vrnitvi iz Romunije, pogodbo podpisal. ORF se pri tem sklicuje na poljski časnik Dziennik Gazeta Prawna, ki povzema besede predsednikovega tiskovnega predstavnika Pawela Wypycha. S tem je Wypych demantiral poročanje medijev, da bo Kaczynski zavlačeval s podpisom.
Zaustavite Blaira
Lizbonska pogodba med drugim predvideva vzpostavitev predsednika Evropskega sveta in že lani oktobra se je v javnosti za to mesto pojavilo ime Tonyja Blaira. Pravzaprav ga je prvi lansiral francoski predsednik Nicolas Sarkozy, Francija pa je poleg Velike Britanije in Irske edina država EU, ki podpira Blairovo kandidaturo.
Bilten Euobserver sicer poroča, da naj bi imel Blair tudi podporo nemške kanclerke Angele Merkel, vendar na primer Guardian po drugi strani komentira, da nemška politična elita Blaira ne bi podprla, kanclerkini naklonjenosti navkljub. Jasno in glasno je svojo podporo Blairu sicer doslej edini izrekel irski premier Brian Cowen.
Na nasprotni breg so se postavile zlasti države Beneluksa pod vodstvom Jeana Clauda Junckerja, ki vodi evroskupino, in britanski konservativci pod vodstvom Camerona. Po poročanju Euobserverja naj bi sedaj tako lobisti v Parizu in Berlinu prepričevali vplivneže, da Blair ni primeren. Za njegovega glavnega protikandidata sicer velja nizozemski premier Jan Peter Balkenende.
In medtem ko v političnih zakulistjih potekajo lobistične igrice, so se Blairovi nasprotniki organizirali tudi na medmrežju. Postavili so spletno stran z naslovom Zaustavite Blaira (www.stopblair.eu) , na kateri mu očitajo predvsem vojno v Iraku in pa ne ravno navdušujoče reference, ko gre za evropske zadeve. Na spletni strani v obliki peticije zbirajo tudi podpise.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.