Poljsko predsedovanje Evropski uniji utegne prinesti svež veter v jadra turške politike, ki se o vstopu v EU pogaja že od leta 2005, a je njena kandidatura naletela na nasprotovanje Avstrije, Francije in Nemčije. Ker je Poljska ena najbolj katoliških držav Evrope, utegne to za staro damo pomeniti ponoven premislek o svojem temelju, ki ga nekateri vidijo v gospodarskem sodelovanju, medtem ko drugi bolj poudarjajo njene krščanske korenine.
Poljska po besedah Adama Jassera iz kabineta poljskega premierja Donalda Tuska ne vidi ''nobenega protislovja med poglobitvijo evropske integracije in med širitvijo'', poroča avstrijski ORF. Po drugi strani pa obstajajo tudi bolj pragmatični razlogi za sprejem Turčije. Jasser se pri tem sklicuje na ''dinamično gospodarstvo'' Turčije in na težo te države na Bližnjem vzhodu, pri tem pa poudarja, da bi vstop Turčije v Evropsko unijo zadnji povečal ugled v svetu.
''Nihče ne more vstopiti v EU, če za to ne izpolnjuje vseh zahtevanih kriterijev – ne le na papirju, ampak tudi v praksi,'' Jasserjevo opozorilo, da Poljska ni povsem nekritična, navaja ORF. ''Toda verjamemo, da bi Evropi pristop Turčije dolgoročno in načelno koristil,'' pravi. Po njegovih besedah dogodki v severni Afriki kažejo, da države, ki z Evropo nimajo nujno skupnih krščanskih korenin, stremijo k istim vrednotam. ''Zame je to argument za širitev,'' pravi Jasser, njegove besede pa potrjuje tudi poljski predsednik Bronislav Komorovski.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.