Libijska vojska, vdana voditelju Moamerju Gadafiju, je danes s topništvom obstreljevala položaje upornikov pri Adžabiji, po poročanju katarske televizije Al Jazeera pa naj bi vojaki celo vkorakali v mesto, ki predstavlja odskočno desko za zavzetje pristaniškega mesta Brega. Uporniki so sicer za danes napovedovali zavzetje Brege. Nekaj upornikov je v mesto tudi vstopilo, a so se morali umakniti zaradi silovitega raketnega obstreljevanja s strani Gadafijevih sil.
Libijska vojska obstreljuje tudi Misrato, edino uporniško mesto na zahodu države, v katerem že več tednov potekajo boji za prevlado. Predstavniki upornikov so za Reuters dejali, da je v današnjih spopadih v Misrati umrlo najmanj osem ljudi.
Sicer pa je v Misrato priplula ladja Rečega križa, ki je pripeljala zdravila. Teh naj bi bilo dovolj za oskrbo 300 ljudi s strelnimi ranami. Mesto je sicer zaradi bojev zelo opustošeno. Primanjkuje hrane, vode in tudi zdravil, bolnišnice pa so prenapolnjene.
Natova letala še naprej nadzirajo libijski zračni prostor, hkrati pa tudi napadajo položaje Gadafijeve vojske. Tako so južno od prestolnice v petek bombardirali skladišča orožja v Zintanu. Upornik Mustafa Abdulrahman je za Reuters dejal, da je Nato okrepil napade na vladne sile tudi na območju Misrate. "Zaznavamo pozitivno spremembo,“ je dejal.
V Sueški prekop je medtem priplul tanker z 80.000 tonami surove nafte, ki so jo prodali uporniki. Ti namreč potrebujejo denar za financiranje svojih aktivnosti. Po nekaterih podatkih naj bi ladja plula proti Kitajski.
Gadafi obiskal šolo v Tripoliju
Sicer pa je danes državna televizija predvajala posnetek Gadafijevega obiska šole v Tripoliju. Posnetek naj bi nastal danes, na njem pa je Gadafi s sončnimi očali in obdan s številnimi telesnimi stražarji vstopil v šolo, v njej pa so učenci glasno vzklikali gesla proti Zahodu.
Tusk: V akciji Poljska ne bo sodelovala
Poljska je zavrnila sodelovanje v Natovi vojaški misiji v Libiji. Premier Donald Tusk je dejal, da njegova država ne bo sodelovala zaradi protesta. Moti ga namreč evropska hipokracija in nekonsistentnost na področju človekovih pravic, saj Evropa po njegovih besedah s posredovanjem tvega, da bo naredila vtis, da je pripravljena posredovati le, ko gre za nafto . "Potreba po zaščiti civilistov pred brutalnim režimom je resnična, vendar ali ni ravno Libija še en primer evropske hinavščine glede na to, kako se je stara celina v zadnjih letih vedla do Gadafija, ali pa celo mesecih?" se je vprašal Tusk. Prepričan je, da bi morala imeti Evropa univerzalen pristop do reševanja vprašanja diktatur, mučenja in zaporov. Poljska bo julija prevzela polletno predsedovanje Evropski uniji. Vojsko je poslala v Irak, trenutno pa je v Afganistanu 2.600 poljskih vojakov.
Kacin za priznanje začasne libijske vlade
O dogajanju v Libiji teče debata tudi med slovenskimi politiki. Evropski poslanec Jelko Kacin je tako vnovič pozval slovensko vlado, naj prizna "začasno oz. prehodno vlado v Libiji". "Zakaj moramo vedno biti zadnji ali med zadnjimi, ko gre za odzivanje na zgodovinske procese in spremembe, namesto da bi bili enkrat med prvimi in bi tudi tako krepili svojo samopodobo, nacionalno, politično in gospodarsko samozavest in odgovornost?" je vprašal Kacin.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.